Bond tegen vloeken ruimt stoffig imago 'Ze heeft een schitterend verhaal geschreven' 22 zeeland Vier bijeenkomsten vrijdag 13 april 2012 De Bond tegen het vloeken heeft verspreid over het land vier bijeen komsten belegd om het nieuwe beleid voor de nabije toekomst nader toe te lichten. De organisatie begon dat tourneetje in Gouda en deed deze week Zierikzee aan. Binnenkort volgen nog bijeenkomsten in Scherpenzeel en Staphorst. In 2004 meldden zich tijdens de zogeheten Wegwijsbeurs, die jaarlijks wordt gehóuden, nog 850 nieuwe donateurs aan. Dit jaar kon tijdens dit evenement in Hardenberg slecht één nieuwe donateur geregistreerd worden. door Ali Pankow De papegaai maakt plaats voor een stoere jonge vrouw met zonnebril en motorjack of voor een multiculturele Nederlander met rastahaar en gitaar. Ofwel: de Bond tegen het vloeken ruimt zijn stoffig imago en gaat zich op mo dernere wijze presenteren. „Dat wordt hoog tijd", zegt voor lichter Hans Alderliesten. Volgens hem heeft zijn Bond nog net op tijd in de gaten gekregen dat de sa menleving sinds de aanslag op de Twintowers (2001) en de moord op Theo van Gogh (2002) dras tisch is veranderd. Steun en accep tatie voor deze organisatie is niet meer zo vanzelfsprekend als vroe ger. De opvatting over religieuze groeperingen in het algemeen is veranderd, evenals de standpun ten over schelden en vloeken. „De Bond tegen het vloeken heeft nagedacht over deze ontwikkelin gen en heef vervolgens ideeën ont wikkeld over hoe onze organisatie zich in de toekomst kan opstel len", vertelt- Alderliesten tijdens een bijeenkomst in Zierikzee. De Bond geeft verspreid over het land tijdens vier sessies toelichting op de vernieuwing. Dat gebeurt ook in Gouda, Scherpenzeel en Stap horst. Het nieuwe beleid is deze week in gezet met het vervangen van de be kende 'papegaai-posters' op de sta- 'De naam van onze bond blijkt aversie op te roepen. Dat maakt ons uiteraard verdrietig' tions voor de nieuwe exemplaren in vier varianten: portretten van jonge mensen met daarop de tekst: Ik? Ik ben tegen vloeken. „Het spreekt me aan, die vernieu wing, maar ik mis toch het beeld van de papegaai", zegt een vrijwil liger in Zierikzee. Hij wordt op zijn wenken bediend: in het nieu we logo is deze vogel gehand haafd. Echter niet meer stil op een stokje, maar in beweging, vliegend tegen de wind in. Onderop de nieuwe posters prij ken een QR-code en de verwij zing: www.voorrespect.nl „Via die weg kunnen belangstellen den ook van zichzelf een dergelij ke poster laten maken met diezelf de tekst. Deze website zal binnen enkele dagen actief zijn", licht Wilfried Verboom toe. Hij is sinds vier maanden directeur van de Bond tegen het vloeken en is vol vertrouwen dat de organisatie haar status gaat oppoetsen. Dat gebeurt niet alleen met fleurige posters, maar ook mef vernieuwde werk wijzen: 'Klassentaal' en 'Kapitaal', gericht op scholen en bedrijven. „Veel openbare scholen, maar soms ook christelijke scholen stu ren Onze post retour. Het wordt steeds moeilijker binnen het ón derwijs binnen te komen. De naam van onze bond blijkt aversie op te roepen. Dat maakt ons uiter aard verdrietig", zegt Verboom. Met 'Klassentaal' lanceert de Bond een nieuwe aanpak met uitleg over onder meer de herkomst van woorden. Onderzoek wees uit dat zowel kinderen als volwassenen soms geen idee hebben wat ze ei genlijk zeggen als ze vloeken. Voor veel mensen staat vloeken gelijk aan het uiten van scheldwoorden. De Bond kant zich specifiek tegen het bezigen van 'smalende godslas tering', maar introduceert nu on der de noemer 'Kapitaal' ook bij eenkomsten voor het bedrijfsleven voor respectvol woordgebruik in het algemeen. Het is een nieuwe activiteit, waarmee de Bond ook inkomsten hoopt te genereren. Tot nu toe moet de organisatie het vooral hebben van giften. „Die blij ven nog aardig op peil, maar het aantal donateurs is in de loop der jaren aanzienlijk minder gewor den", constateert de directeur. Medewerker Bert Gijsbertse vult hem aan: „In 2004 kon ik tijdens onze jaarlijkse Wegwijsbeurs nog 850 nieuwe donateurs noteren. Een jaar later waren dat er de helft minder. Die halvering zette zich elk jaar voort en in februari dit jaar in Hardenberg was er zegge en schrijve slechts één nieuwe do nateur die zich aanmeldde." komst in Den Haag bekendge maakt. Justine is van plan van dat uitje - waar ze met haar zus, va der, twee vriendinnen en haar do cent Duits naartoe gaat - vooral te genieten. „Ik ben al blij dat ik bij de laatste vijftien zit en verwacht niet te gaan winnen. Dus ik geniet er gewoon van." Zelf mag Justine verbaasd zijn dat ze uit zoveel inzendingen gekozen is, het verbaast Ubags niet. „Ze heeft een schitterend verhaal ge schreven. Een heel mooie voortzet ting van het fragment". Naast het vertalen van een stuk tekst wor den deelnemers geacht op die tekst voort te borduren vanuit het perspectief van de hoofdpersoon. Voor Ubags zijn dat krenten in de pap die zijn beroep speciaal ma ken. >,Eens op een andere manier met leerlingen omgaan. Het doet een appèl op je creativiteit". Voor Justine is dat laatste zeker van belang. Ze is talig („Net als haar tweelingzus trouwens") en houdt enorm van schrijven. Zo schrijft ze onder meer verhalen met vrienden via msn. „Schrijven helpt je na te denken over karak ters", zégt de leerlinge die na haar eindexamen psychologie wil gaan studeren. Het is wat ze -ook zo mooi aan lezen vindt. „Door boe ken kun je veel ervaren zonder dat je het mee hoeft te maken. En je leert mensen en situaties beter be grijpen." De winnaar mag drie we ken op jeugdcursus in Duitsland. door Esme Soesman Justine Staal zit bij de beste 15 van 176 deelnemers aan de Duitse Litera tuurwedstrijd. Zelf stelt ze zich bescheiden op. „Ik verwacht niet te win nen." foto Ronald den Dekker Zin om een interview tje te doen heeft Justi ne Staal (16) uit Renes- se eigenlijk niet. Zoals de 5 VWO-leerling van Pontes Pieter Zeeman in Zie rikzee in eerste instantie ook wei nig trek had in deelname aan de Duits-Nederlandse Literatuurwed strijd van de Deutsche Internatio nale Schule in Den Haag. Toch liet ze zich overhalen door haar docent Duits Jo Ubags mee te doen en dat pakte goed uit. Justine behoort tot de vijftien beste (van de in totaal 176) deelnemers. Op woensdag 18 april wordt de win naar tijdens een feestelijke bijeen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58