wo ?en5 Vamos a la playa vrijdag 13 april 2012 Niét elk tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Het strand is jullie achtertuin. En daar staat jullie huisje. Anita Hoogesteger:. „We wonen onder aan de boule vard, bijna óp het strand. Heerlijk hoor: we zijn echt strandmensen, zonaanbidders. Mede daarom hebben we een strandhuis. Zes jaar geleden gekocht, van een oud-collega van Joost, rond de tijd dat we stopten met werken. Nooit spijt van gehad. Wat zegje? Nee, ook niet van het feit dat we met pensioen gingen, haha." Echt gras (foto boven), al dan niet perfect, is volgens velen toch fijner d?n kunstgras (foto links). Lekker Nederlands: wat kost dat nou, zo'n strandhuis? „Poeh. Er staan vierhonderd huisjes langs de Zeeuwse kust, het gros van net na de oorlog. Het bezit was een voorrecht. De huisjes kwamen nooit op de markt, ble ven in de familie. De laatste tien jaar zie je dat sommi gen tot verkoop overgaan, ook omdat je er best veel voor krijgt. Een ton? Ik heb ze flink duurder gezien." In het najaar wordt jullie huisje letterlijk een tuinhuis? „Kan. Sommige strandhuisjes worden tuinhuisjes. Wij hebben geen plek. Ons huis staat in de winter op een boerderij. In een loods, bij de koeien. Als die in het voorjaar blij de wei ingaan, gaan wij naar het strand!" Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl als een bloemenweide", zegt de tuinschrijver. Niet voor niets schreef Van de Kaa onlangs een boek over de verwilderde tuin: Verwilde ren, laat de plant het werk doen. In dit gazon mag de natuur zijn gang gaan. Geen gedoe. Lekker genieten van alles wat boven komt. Van de Kaa ziet na de narcissen de anemonen, wilde tulpen, margrieten, orchideeën en ooie vaarsbekken in het gras verschijnen. In al die pracht wil je toch niet maaien, prikken en ver- ticuteren? Het mooie is: volgens Van de Kaa kan zo'n bloemengrasveld ook gewoon in een wat kleinere tuin. Het is alleen de vraag of ik in juli zin heb te gen kniehoog gras aan te kijken in mijn piep kleine tuin. Maar het idee om de droom van een perfect gazon los te laten, is lang nog niet zo gek. Het geeft rust als je de tuin een beetje aan de natuur overlaat. Past helemaal in deze jachtige tijd. Bovendien: een gazon met zacht mos en gezellige madeliefjes is altijd nog beter dan het matje glimmend plastic nepgras dat stomtoevallig precies tijdens het schrijven van deze tekst op mijn deurmat plofte. Reageren? wonen@wegener.nl verdwijnt. Blijft er dan nog mos zitten, dan wordt door deskundigen vaak ijzersulfaat gead viseerd. Of, zoals op internetfora wordt aange raden: is het gras niet meer te redden, dan moet het weg en plaatsmaken voor een moslo- ze versie. Rest nog dat je de grasmat een keer per jaar moet inprikken om de grond lucht te geven. Kale gaten moeten zo nu en dan op nieuw ingezaaid worden. Dat klinkt allemaal als een flinke klus. Dat is het ook. Inmiddels heb ik al een paar keer zor gelijk naar de mosplekken in mijn gazon staan kijken. De winter heeft mijn grastapijt ook geen goed gedaan, getuige de gele sprietjes tus sen het groen. Mijn gazon luistert niet naar mij, lijkt wel. Maar gelukkig: heel bevrijdend was het dat ik onlangs een ochtend in het voorjaarszonnetje mocht uitkijken op het gazon van Wegeners 'tuinprofessor' Romke van de Kaa. Zijn achter tuin in het pittoreske Dieren is geen strak ge maaid voetbalveld. Verre van. Het is een na tuurlijk veld (jaloersmakend groot, uitkijkend op idyllische weilanden), vol narcissen. En, hoera: Van de Kaa doet er bijna niets aan. „Ik maai alleen paadjes om door de tuin te kun nen wandelen. De rest laat ik lekker groeien, Jullie huis komt en gaat. „Klopt. Ons huisje staat er riu weer, sinds deze week. We zijn 'gezet', zoals dat heet. Het huis is op een oplegger naar het strand gebracht. Daar is het op ons vaste plek je, dat we huren van de gemeente, van de wa gen geschoven. Er zit een soort slee onder, het frame. Dat funda ment is standaard 3 me ter breed. Ons huis is zo'n 10 meter lang." Een soort giga-caravan. „Het is geen kwestie van alleen neerzetten. Voor, achter en aan de zijkant zijn bordessen opgeklapt. Die moeten we omklappen en op poten vastzetten, water pas natuurlijk. Dan be gint de opbouw: kas ten, douche et cetera. En het uitpakken van spullen, zoals servies, en het buitenzetten van zonnebedden. Pas dan is het huisje klaar." En kunnen de benen om hoog. 'Zin in mosselfees ten krijgen', volgens Blof. „Als het weer het toe laat. Anders lezen we een boek of gaan we bij buren langs - er staan vijftig huisjes. Drankje erbij, lekker hapje, heerlijk relaxen. Ons huis is basic, dat zeker, maar het belangrijkste is aan boord. Water, elektra, gas, een geiser... Ook tv." Anita en Joost Hoogesteger in hun demonta bele strandhuis 'Ons Kotje'. foto's AH NAMEN Anita en Joost Hoogesteger BEROE PEN gepensioneerd WOONPLAATS Vlissin- gen TWEEDE HUISJE sinds 2006 FUNCTIE relaxen, zonnebaden, lezen - 'eigenlijk alles wat je ook in een gewoon huis doet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45