j Mijn gras luistert niet! 3 1 41 wonen JT Pinksterbloem 3 -L J Net als binnen vrijdag 13 april 2012 I» SS*'- *83 woord: EMU, een compacte schijf die bovenin de Gacoli-kap verzonken wordt en zorgt voor opname van energie uit zonlicht én verlichting dankzij 24 geïnte greerde led-lampen. Met een af standsbediening kan het licht worden gedimd. Op donkere da gen kan de lamp met een lader worden opgeladen. Gacoli-lam- pen zijn vanaf eind mei te koop in vijf modellen, vanaf 169 euro. www.gacoli.com Wie een onderhoudsvriendelijke en perfecte tuin wil, moet vooral niet kiezen voor een gazon. Tenzij je de boel de boel laat en geniet van mos, madeliefjes en paardenbloemen. door Suzanne Dijkstra De uitdrukking 'het gras van de buren is altijd groener' is niet voor niets ontstaan. Bij iemand anders lijkt het er altijd beter uit te zien. In Engeland is een mooi, strak gazon een statussymbool. In Ne derland leggen we vaak een grasveldje uit ge makzucht. Maar het blijkt juist een heel ge doe te zijn. Alleen het zaaien al. Er zijn talloze soorten gras, van raaigras tot speelgras tot een mix van allerlei soorten. Navraag bij het lokale tuincentrum gaf alleen nog maar meer vraagtekens over de grondsoort, wat ik met dat gras ging doen en of het veldje in de schaduw of de volle zon lag. Gelukkig ligt er al een grasmatje in mijn tuin. Maar wie vanaf nul begint, is er nog niet als de juiste doos graszaad eenmaal is ge kocht. De bodem moet eerst optimaal wor den gemaakt. Mooi diep gespit, egaal, aange harkt en voorzien van voedzame grond en bodemverbeteraar. Als het graszaad eenmaal is gezaaid (op een zo evenwichtig mogelijke manier), mag het niet uitdrogen, wegspoe len, kapotvriezen of wegwaaien. En de vo geltjes moeten er geen lucht van krijgen, want dan is het zaad binnen de kortste ke ren opgepeuzeld. Is die horde eenmaal genomen en de licht groene waas verandert in een hoogpolig groen tapijtje, dan is het maaien geblazen. Zo'n dertig keer per jaar en in het hoogsei zoen elke week. En dan ook nog op verschil lende hoogtes, zodat het gras in de volle zon niet verbrandt. Vergeet ook niet kantjes lijn recht te steken, om vervolgens met de gras trimmer het geheel te stroomlijnen. Oak moeten paardenbloemen en klaver worden uitgestoken en moet in droge tijden het ga zon worden bewaterd. Dat is alleen nog maar het gewone onder houd. Om het gazon in optima forma te houden, moeten de sprieten minstens een paar keer per jaar bemest worden. Vergeet ook de kalk niet, want het gazon houdt van een goede zuurgraad. Bovendien wordt de grond er luchtiger van, zodat de worteltjes van het gras zich beter kunnen hechten. Maar dan ben je er nog niet. Gras kan vervil ten. Verticuteren is dan dé oplossing. De messen van de verticuteerhark of-machine snijden het gras en de bodem, zodat het gras meer lucht krijgt en het vervilte gras Als je het zwart-wit bekijkt, be staan er twee soorten tuinverlich- ting: mooi maar met snoer en draadloos maar lelijk. Ingeving: wat zou het toch fijn zijn als er een mooie, draadloze variant is! Dat vond ook Hems Achterhuis, ontwerper van Gacoli. Hij miste buiten de gezelligheid van sfeer volle binnenverlichting. Boven dien wilde hij een lamp die een voudig van positie te wisselen zou zijn; dus draadloos. Zijn ant- Planten zijn vaak naar christe- "V-Sp lijke feestdagen genoemd: kerststerren prijkten vroe- S ger op op het televisietoestel van SgJ js mijn grootmoeder; paasbloemen c y zijn nog steeds gewilde tuinplan- 'dl' Al ten en in het voorjaar worden ber- ■KhM. men en weilanden lila gekleurd Spiè 3 door bloeiende pinksterbloemen. Maar Pasen en Pinksteren liggen SHmMSBBHbJBBII niet vast en daarom bloeien paas- Pinksterbloem, bloemen soms met Pinksteren en foto RvdK pinksterbloemen met Pasen. Dat laatste is dit jaar het geval. Geholpen door de warme maan maand staan pinksterbloemen al in bloei. En ook de oranje- tip - een vlinder die niet naar ons koningshuis is genoemd, maar naar zijn oranje vleugeltippen - fladdert al rond. De oranjetip en de pinksterbloem zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden; de vlinder zet haar eitjes af op de pinkster bloem en de groene, onopvallende rupsen eten van de bloe men en de zaadpeulen. De vrouwelijke oranjetip - die de oranje tippen overigens mist - vliegt van pinksterbloem naar pinksterbloem en deponeert op iedere plant één eitje, Door tegelijkertijd een geurvlag te plaatsen, weerhoudt zij andere vlinders ervan ook een eitje op dezelfde plant af te zetten. Als dit een enkele keer toch gebeurt, eet de oudste rups de jongere vaak op. Oranjetippen zijn echte voorjaarsvlinders. Er vliegt per jaar maar één generatie, en na juni zie je de vlinder niet meer. Pinksterbloemen (Cardamine prateiïsis) zijn planten die je in de min niet gauw tegenkomt. Behalve in de heemtuin. De pinksterbloem is zeker niet minder mooi dan veel ande re tuinplanten, maar de bloeitijd is kort en de plant zaait zich uitbundig uit. Niet alle tuiniers stellen dat op prijs. Maar wie de oranjetip in zijn tuin wil, zal pinksterbloemen moeten tolereren. F.r bestaan wel gekweekte vormen van de wilde pinksterbloem voor in de tuin. Dat zijn de gevuld- bloemige pinksterbloemen, met bloemen die op kleine, lila propjes lijken. Gevulde bloemen hebben een voordeel: omdat ze geen stampers hebben, kun nen ze niet bevrucht worden, waardoor ze twee maal zolang bloeien als een vruchtbare bloem. Ge- vuldbloemige pinksterbloemen houden - net als ge wone pinksterbloemen - van niet te droge grond. De pinksterbloem is de belangrijkste, maar niet de enige plant waarmee rupsen van de oranjetip zich voeden. Ook look-zonder-look valt in de smaak, l.ook-zonder-look is een plant uit de familie van de pinksterbloem, die in het voorjaar bloeit met witte bloemen. Look-zonder-look groeit liefst in lichte schaduw. Je vindt de plant in het bos. Een plant waarop de oranjetip zijn eitjes bij gebrek aan be ter nog wel eens wil afzetten, is de judaspenning. Ook judas penning is een vroege bloeier, uit dezelfde familie als het look-zonder-look en de pinksterbloem. En hoewel het blad van de judaspenning even saai is als dat van het look-zon- der-look, heeft de judaspenning het wel tot gewaardeerde en algemeen erkende tuinplant geschopt. Omspitten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44