42 I vrijdag 13 april 2012 Starters zoeken nog steeds een koopwoning, maar durven niet te bieden Starters blijven op zoek naar een huis, blijkt uit onderzoek van de ING. Ruim tweederde van hen heeft het afgelopen jaar rondgekeken op de wo ningmarkt. Tot een con creet bod op een huis kwam het vaak niet. Slechts een kwart zette door. De be langrijkste reden om geen bod uit te brengen is de onzekere economie (35%) en de onduidelijkheid over de hypotheekrenteaftrek (22%). Het aantal starters dat zich zorgen maakt over het kunnen kopen van een woning is afgenomen naar 38% (was in het der de kwartaal van 2011 nog 47%). Negen van de tien van hen denken dat er nu meer ruimte is om te on derhandelen over de prijs van een huis dan een jaar geleden. Daarnaast den ken met name de starters dat ze nu meer 'huis' voor hun geld kunnen krijgen. Drie op de tien woningbezitters en starters verwachten overigens dat de overdrachtsbelasting van twee procent per 1 juli gewoon blijft. Nationale Nederlanden: Nederlanders maken zich geen zorgen over de hypotheekrenteaftrek Nederlandse woningbezitters ma ken zich niet echt zorgen over de discussie over de hypotheek renteaftrek. Nog geen kwart van hen zegt afhankelijk te zijn van de aftrek. Bijna eenderde zegt dat af schaffing bij hen leidt tot financiële onzekerheid. Ondanks de voortdurende discussie over de hypotheekrenteaftrek ma ken de meeste Nederlanders zich meer zorgen om de hoogte van de zorgkosten, de betaalbaarheid van het pensioen en de hoge benzine prijs. Lichtpuntje is wel dat er iets meer vertrouwen is in de toekomst dan eind vorig jaar. Dat blijkt uit de zogeheten zekerheidsindex van Na tionale Nederlanden. PW- en WD-stemmers hebben de meeste problemen met het verdwij nen van de hypotheekrenteaftrek. Bij het CDA en de PvdA is de discus sie wat makkelijker. Daar heeft res pectievelijk 22 en 23 procent proble men met de discussie. Een boven grens bij de aftrek zou al veel onze kerheid wegnemen. Nieuwbouwprojecten en modelwoningen centraal tijdens Nieuwbouwdag Het is morgen, zaterdag 14 april, landelijke nieuw bouwdag. In het hele land zijn nieuwbouwprojecten en modelwoningen open voor het publiek. De grote voordelen van een nieuwe woning zijn: veel wooncomfort, weinig onderhoud de eerste jaren en volop vrijheid om een eigen indeling te kiezen tijdens de bouw. Volgens de Stichting Landelijk Nieuwbouw Portaal, die de Nieuw bouwdag organiseert, is het belang rijk om nieuwbouwprojecten en mo delwoningen open te stellen. Men sen kunnen ter plekke zien hoe de woningen worden ge bouwd, hoe groot de ka mers zijn, wat ze daar alle maal mee kunnen, hoe groot de tuinen of bal kons zijn en hoe de wonin gen ten opzichte van de zon liggen, waar ze op uit kijken en wat voor voor zieningen er zijn in de directe omge ving, zoals scholen en winkels. De Nieuwbouwdag duurt van 11 tot 15 uur. Kijk voor een totaal overzicht van de opengestelde projecten op: www.nieuwbouwdag.nl Het totale nieuwbouwaanbod in Ne derland is te zien op www.niki.nl Vervanging van huishoudelijke apparaten kan 250 euro per jaar opleveren Nieuw onderzoek in opdracht van Bosch toont aan dat de Nederlander energiebesparing als belangrijkste middel ziet om de leefkosten te drukken. Toch noemt slechts vier procent van de Nederlanders zuini ge huishoudapparaten als manier om energie te besparen. Mensen denken eerder aan minder stoken, kort douchen of de lampen uitdoen. Dit is opmerkelijk aangezien huis houdapparaten maar liefst de helft van het totale energieverbruik in een huishouden voor hun rekening nemen. Als de Nederlander zijn oude apparaten vervangt door nieu we energiezuinige apparaten, dan kan hij tot 250 euro per jaar bespa ren. Het loont dus om oudé appara ten te vervangen door energiezuini ge apparaten, zowel voor de porte monnee als voor het milieu. Onge veer een kwart van de huishoud apparaten in Nederland is tien jaar of ouder. De laatste vijftien jaar zijn die apparaten dusdanig verbeterd dat het verbruik met tientallen pro centen is afgenomen. Zo wonen Ada en Rob van der Laan Bouma Wie: Ada en Rob van der Laan Bouma Waar: Oostweg 6a, Zonnemaire Laatste aankoop: stoelen in de logeerkamer Favoriete winkel: Van Binnen in Rotterdam, een woonzaak gespecialiseerd in duurzame en ecologische producten Inspiratie: Ada en Rob vinden hun inspiratie in de omgeving van het huis en in de achthoekige vormen die in elke ruimte terugkomen foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42