seland Vooral Polen plukken tomaten bij Lans INDIA CHINA commentaar Goede gasten Schutter Cine City krijgt tien jaar celstraf KRA5.NL Wilko Wisse, kweker Lans Mare Volleman, KvK vrijdag 13 april 2012 Meer puzzelen? Ga naar O www.lekkerpuzzelen.nl Zeeland koestert haar gastarbeiders. Dit is opvallend gezien de ophef in de landelijke politiek over veronderstelde problemen. Zeeuwse bedrijven ontkrachten de negatieve gelui den. Ze zijn blij met de hulp van goedkope werknemers. En zien hen graag van jaar op jaar terugkomen. Zeeuws onderzoek wijst verder uit dat het om een beperkt aan tal mensen gaat: 2500 man. Sa men helpen ze het Zeeuwse be drijfsleven jaarlijks aan 175 mil joen extra omzet. Dat is een be scheiden, maar zeer welkome bijdrage. Vooral omdat het vaak om laagbetaald en intensief werk gaat waar veel Nederlan ders niets voor voelen. Met wat aandacht voor goede tijdelijke huisvesting kunnen in Zeeland desgewenst nog veel meer buitenlandse uitzend krachten aan het werk. Het zou mooi zijn als een groot deel van die graag geziene gasten zich hier vestigt. Want geld ver dienen is belangrijk, maar het weegt uiteindelijk niet op te gen de tol van ontheemding. door Frank Balkenende De rappe handen die bij glastuinbouwbedrijf Lans in Rilland tomaten pluk ken, zijn voor een belangrijk deel Oost-Europees. In de 21 hectare grote kassencom plexen in de Bathpolder werken 's winters 45 Polen, 3 Portugezen en 3 Nederlanders als voltijds uitzend krachten. Daarnaast zijn 20 Neder landse vaste krachten en 50 Neder landers als uitzendkrachten in deeltijd te vinden. 's Zomers blijft dat ongeveer het zelfde, met uitzondering van de Poolse uitzendkrachten. Dat ver dubbelt dan tot 90. Tomatenkweker Lans, die naast twee bedrijven in Rilland ook ves tigingen heeft in Zuid-Holland, leunt dus zwaar op de inzet van Poolse arbeidsmigranten. „We heb ben er goede ervaringen mee. Het zijn gewoon harde werkers", zegt 'Wilko Wisse, stafmedewerker bij en woordvoerder van Lans. Het glastuinbouwbedrijf is maar wat blij met de zogeheten MOE-landers. Mensen die laagge schoold en laagbetaald werk wil len doen, zoals het plukken van to- mate, zijn moeilijk te vinden in Nederland. Wisse toont daar deels begrip voor.„We begrijpen ook wel dat tomaten plukken geen droom is, in elk geval niet werk is dat je voor eeuwig wilt doen. En wellicht zijn we als Nederlanders steeds minder gewend met onze handen te werken, maar het is nu eenmaal werk dat moet worden ge daan. Toch heb je bij ons wel door groeimogelijkheden, zij het be perkt natuurlijk. Je kunt bijvoor beeld bedrijfsleider worden." Polen steken de handen wel graag uit de mouwen. In Nederland is er voor hen geschikt werk, dat meer oplevert dan een baantje in hun geboorteland. Bij Lans worden ze netjes volgens de CAO Glastuin bouw betaald, verzekert Wisse. En dat is wel eens anders gezien het aantal schandalen over uitbuiting van buitenlandse arbeidskrachten. Het is bij Lans wel zo dat het uur loon oploopt naarmate je meer er varing hebt. In het tweede jaar ver dien je dus meer dan in het eerste seizoen. „Een deel van de Polen keert na een lange vakantie in de winter dan ook vaak terug bij ons. Ik denk zelfs tachtig procent. Veel Polen werken bijna het hele jaar bij ons. Wij zijn blij met ze, we hebben ze nodig." MIDDELBURG - De rechtbank ver oordeelde gisteren een Middelbur ger (22) tot tien jaar cel. 18 septem ber vorig jaar schoot hij op de par keerplaats bij Cine City in Vlissin- gen een kogel door het hoofd van de 26-jarige Vlissinger La Bast. Een dag later overleed hij. Twee weken geleden eiste de officier van justi tie twaalf jaar voor deze 'doodslag van de ergste soort'. Ze vond niet dat moord bewezen kon worden. De rechtbank houdt het ook op doodslag omdat de Middelburger niet het vooropgezette plan had de Vlissinger om het leven te brengen toen hij hem plotseling tegen het lijf liep en na een korte woorden wisseling en een handgemeen met gestrekte arm neerschoot. De twee hadden onenigheid omdat de een de auto van de ander had bescha digd en nog niet had hersteld. Stedentrip BEIJING ^|Rm| Rondreis INDIA Rondreis CHINA Keizerlijk Beijing 7 of 8 dagen indontbijt Vertrek; van 15 mei t/rn 23 oktober nérgens voordeliger, WEG PECH! boek het optionele excursiepakket 99) en ontdek o.a. de Grote Muur en de Verboden Stad incl. vlucht, verblijf, ontbijt en transfers Zie www.kras.nl/74700 waarom zou je meer betalen Rajasthan Varansi 16 dagen incl. 14 x ontbijt Vertrek: van 9 mei t/m 17 oktober nog nooit zo voordelig geprijsd! met o.a. Delhi, Varanasi, de Gangesrivier, Agra met de Taj Mahal, Jaipur en Pushkar incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25239 fno^l China Compleet 19 x ontbijt, 14 x lunch en 3 x Vertrek: van. 17 mei t/m 26 oktober vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Beijing, het terracotta leger van Xi'an, Suzhou, Shanghai, Guilin en Hongkong incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25012 Bij tomatenkweker Lans in Rilland werken in de winter onder anderen 45 Polen, 's Zomers het dubbele aantal. foto Ronald den Dekker „Een deel van Onze Poolse krachten keert na een lange vakantie in de winter dan ook vaak terug bij ons. Ik denk zelfs 80 procent. Veel Polen werken bijna het hele jaar bij ons. Wij zijn blij met ze, we hebben ze nodig." „Bedrijven zijn aangewezen op buitenlandse krach ten. Doorgaans zijn dat harde werkers die lange da gen maken. Al om zes uur 's ochtends staan ze klaar voor de baas. Als we ze niet hadden, zouden we in bepaalde sectoren problemen krijgen in Zeeland." BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscPm®l Prijzen zijn per persoon, tenzij* anders vermeld. Prijzen zijn exclusiél reserverrngsfiosfen en Calamiteilenlonds. 53

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3