Een hommage aan moeder en zus sport 33 Deltaweek verandert niet voor de zeilers, we'l voor de buitenwereld Stap begint met derde plaats aan Swim Cup De marathon van Rotterdam is voor Miranda Boonstra niet alleen een hardloopwedstrijd vrijdag 13 april 2012 Voor Miranda Boonstra is de ma rathon van Rotterdam meer dan olympische kwalificatiepoging. Ze ziet de loop over ruim 42 ki lometer ook als een eerbetoon aan haar moeder en zus. Beiden vechten tegen kanker en lijken de strijd te gaan winnen. door Marco Knippen ROTTERDAM - De Marathon Rotter dam staat zondag niet alleen in het teken van een Keniaanse aan val op het mannenwereldrecord en de Nederlandse jacht op olym pische startbewijzen. Voor atlete Miranda Boonstra, sinds afgelopen najaar plots in beeld voor de Spe len komende zomer, geldt het op treden ook als een hommage aan haar moeder en zus. Na de onverwachte uithaal in de marathon van Berlijn, waar Boons tra eind september haar persoon lijk record met liefst vijf minuten aanscherpte (van 2.34,24 tot 2.29,23 uur), besloot ze een gestaak te missie te hervatten. In 2008 bleek de hoop ijdel om naar Peking te mogen afreizen, an no 2011 drong zich het besef op dat in Londen alsnog het langge koesterde debuut zou kunnen vol gen. Ditmaal alleen niet op de 3000 meter steeple chase, maar op de 42,195 kilometer. Een dubbele onheilstijding dreig de eind 2011 de ambitie te doven. Bij haar moeder en zus werd kort achter elkaar kanker geconsta teerd. Haar leven schudde op zijn grondvesten, het topsportbestaan werd naar de achtergrond gedrukt. „M'n eerste gedachte was: het is over en uit." Maar gaandeweg pak te Boonstra de draad op, trainings- arbeid die zo'n beetje synchroon liep met het opkrabbelen van haar dierbaren. „De grootste onrust is verdwe nen", aldus de Molenhoekse. „Dat heeft alles te maken met de gunsti ge vooruitzichten." Bij haar moe der, die enige tijd op de intensieve zorg doorbracht, bood een zware operatie soelaas. De verwachting is dat, na een minder ingrijpende ingreep komende woensdag, de weg naar het verdere herstel kan worden ingeslagen. Bij haar zus lij ken de chemokuren en bestralin gen effect te sorteren. Uitgerekend zij waren het die Mi randa Boonstra aanspoorden de oogkleppen op te zetten. „M'n moeder zei: 'Ga ervoor. Ik sla me er wel doorheen.' En ook m'n zus wilde dat ik alles op alles zette." Net als anderen die haar goed ken nen, wisten zij hoe diep de frustra tie over de vorige olympische kwa- Koen Raymaekers Niet alleen Miranda Boonstra kan zich zondag in Rotterdam kwalifice ren voor de Olympische Spelen. Koen Raymaekers kan dat ook. De in Kenia wonende Nederlander (32) moet de marathon in minder lificatiecyclus zat. Destijds bleef Boonstra als steepleloopster luttele seconden boven de vereiste limiet, haar nieuwe Nederlands record van 9.38,40 minuten ten spijt. Het is het gevolg van de, in de woor den van Boonstra, 'te strenge Ne derlandse spelregels'. „De eis van toen was absurd hoog. Op de mara thon is het nu weliswaar een stuk redelijker, maar niet afgezet tegen de richtlijnen van andere landen." dan twee uur en tien minuten af leggen. Raymaekers koos bewust voor Rot terdam, de plek waar hij al vaker de marathon afwerkte en in 2010 zijn persoonlijk record van Met haar persoonlijk record vol deed Boonstra ruimschoots aan de norm van de internationale atle- tiekfederatie IAAF (2.37,00 uur) en die van andere naties, maar dus niet aan die van Atletiekunie en sportkoepel NOCNSF (2.27,24). „Een rechtsgang heb ik nooit over wogen. Ik had al snel door dat dit vechten tegen de bierkaai was." Boonstra, die als steepleloopster ac teerde op EK en WK en ook als 2.11.09 liep. In de marathon van. Boston had hij voor een plaats bij de beste acht kunnen gaan. „Dat betekent veel vliegen, tijdver schil en een parkoers dat ik niet ken. Ik houd van zekerheden. veldloopster aan EK's meedeed, wil haar benen laten spreken. Van begin februari tot eind maart train de ze zeven weken op hoogte in Zuid-Afrika. Daar werkte ze inten sief toe naar de vorm die ze nodig acht. „Twee minuten eraf lijkt veel, maar ik denk dat het mogelijk is", benadrukt Boonstra. „In Berlijn ben ik niet stuk gegaan, dus ik ver wacht dat de rek er nog niet uit is." v Het is bovendien haar laatste kans om op de Spelen te geraken, stelt de doctor in de medische weten schap. „Ik ben 39. Nog eens vier jaar zie ik niet meer zitten. Niet al leen vanwege m'n leeftijd, maar ook omdat ik de marathontraining als uitputtend ervaar. Het is daar om erop of eronder. En als ik het haal, draag ik het op aan m'n moe der en zus. Want zij laten mij dage lijks zien wat doorzettingsvermo gen inhoudt." Miranda Boonstra en Koen Raymaekers gaan zondag in Rotterdam proberen zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. foto Jerry Lampen/ANP door Roeland van Vliet MIDDELBURG - De Deltaweek is op zoek naar een nieuwe hoofdspon sor voor het jaarlijkse zeilevene- ment. Het driejarige contract met sponsor Delta is immers afgelo pen. „We hebben wel eigen reser ves om één a twee jaar zonder een grote geldschieter door te komen", zegt Wim Dominicus, de voorzit ter van de Stichting Deltaweek. „Maar we streven er wel naar zo snel mogelijk een nieuwe partij aan ons te binden." Onder impuls van Delta kregen de afgelopen edities van de Zeeuwse zeilweek een uitgebreid walpro- gramma, om niet-zeilers bij het evenement te betrekken. En er was de zogenoemde Zeelandregat ta, een netwerkbijeenkomst in de vorm van een zeilrace. Dat walpro- gramma wordt komende zomer (29 juni-8 juli) minder omvangrijk en de Zeelandregatta verdwijnt. „Voor de zeilers zal er weinig ver anderen", stelt Dominicus. „We houden het hoge niveau uit de voorgaande 41 jaren vast. Voor de buitenwereld wordt het wellicht iets minder groots." Het Zeeuwse nutsbedrijf trekt zich overigens nog niet helemaal terug. Er is een afbouwregeling van twee jaar. „We mogen dus absoluut niet mopperen op Delta", vindt Kees van der Vaart, de algemene wed strijdleider bij de Deltaweek. „We krijgen even de tijd om te wennen aan de situatie en om te zoeken naar een nieuwe sponsor. We zijn dus niet in nood, maar willen wel graag een nieuwe geldschieter vin den." Delta kwam de afgelopen jaren met nieuwe ideeën voor de zeil week. Dominicus geeft aan dat de Stichting Deltaweek open staat voor nieuwe ideeën van een ande re sponsor. door Roeland van Vliet EINDHOVEN - Judith Stap is gisteren tijdens de eerste dag van de Swim Cup van Eindhoven derde gewor den op de 400 vrij. In de eind strijd tikte de Middelburgse aan na 4.17,31 minuten. Stap, die uitkomt voor Eiffel Swim mers PSV en dus een thuiswed strijd had, zette 's ochtends in de series nog de tweede tijd neer: 4.16,83. Daarmee zat ze maar 0,09 seconde boven haar persoonlijk re cord. In de finale was ze iets min der snel, maar was ze wel de beste Nederlandse. De Zeeuwse moest Julia Hassler uit Liechtenstein (4.14,03) en de Slowaakse Katarina Filova (4.17,07) voor laten gaan. Aardenburger Björn Scherbeijn no teerde de elfde tijd op de 200 wis sel. De zwemmer van RTC Dor drecht finishte in 2.12,58. De Vlissingse Manon Minneboo, eveneens van Eiffel Swimmers PSV, werd 21e op de 100 vrij. Ze bleef in een sterk deelnemersveld maar vijf honderdsten boven haar beste tijd ooit: 57,15. De nog jonge Manon Aerssens, lid van De Schelde, werd 38e op de 400 vrij (4.52,99; een dik pr) en tachtigste op de 100 vrij (1.03,10).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33