Arbeidsmigranten belangrijk voor economie Zeeland 175milj in Dader bang; i st ontloopt vervolging 2 zeeland Haas De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 13 april 2012 9 door Ondine van der Vleuten Die omzet haalden Zeeuwse bedrijven het afgelopen jaar dankzij de komst van arbeidsmigranten. Opeens had onze zoon er geen zin meer in, in het jaarlijkse Paas-logeren bij zijn tante. „Volgend jaar wil ik thuis ei eren verven", deelde hij mee. Kijk eens aan! Een kind dat liever thuis is dan ergens anders, dat is altijd een opsteker. „Wat wil je met Pasen doen?", vroeg ik verte derd. Hij somde op, tellend op zijn vingers: eieren verven en ver stoppen en zoeken, dan naar plek ken gaan waar gratis paaseitjes te verwachten zijn, zoals winkelcen tra, vervolgens pannenkoeken eten. „Da's alles." Ach gut. Hier bleek maar weer eens dat men tevreden kindertjes kweekt door ze weinig te geven. De volgende dag zag ik bij Albert Heijn een chocolade paashaas van meter hoog en 2,5 kilo schoon aan de haak. Eén nanoseconde waande ik me weer een kind van vijf, dat met haar neus tegen de etalageruit van de bakker gedrukt stond, verlangend starend naar de giga-paaseiseren die daar stonden te lonken. Voor ik het wist stond ik aan de PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholerv Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl kassa met het bruine monster, dat ik 's avonds wijselijk bij de buur vrouw stalde. De volgende dag wilde mijn zoon iets kwijt, over Pasen. „Eén ding moet papa beloven: dat hij niet dat grote paaskonijn koopt dat ik bij Albert Heijn gezien heb. Hart stikke duur! En hij steekt zijn kop boven de bosjes. Dus daar is geen lol aan, die vind je véél te snel." Ik verbeet mijn teleurstelling. Een dag later werd de deceptie nog groter. De buurvrouw zou even oppassen. Mijn zoon was am per binnen of hij had de mega- haas ontdekt, ergens in een hoek je. De buurvrouw sloeg verschrikt haar hand voor haar mond en keek me schuldbewust aan. Ik haalde mijn schouders op. Niks aan te doen. We hebben hem uiteindelijk toch maar in de tuin verstopt. Zoonlief vond hem, tilde hem op, droeg hem naar buiten om aan een vriendin te laten zien - en struikelde over de stoep. Daar lag de haas. In duizend stukken. „Getver!", riep mijn zoon. „Dat eet ik écht niet meer." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055-5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139999 PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ril Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (naïs) ik heem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aa Midden- en Oost-Europese werknemers dragen hun steentje bij aan de Zeeuwse economie. Met name in de landbouw en de visserij zijn ze broodnodig. door Frank Balkenende D e komst van arbeids migranten zorgde het afgelopen jaar er voor dat Zeeuwse be drijven 175 miljoen euro aan omzet binnenhaalden. Dat cijfer komt voort uit een on derzoek onder 19.000 bedrijven in de regio. Het gaat om een onder zoek van de Regionale Informatie bank Bedrijven en Instellingen Zeeland (Ribiz), een samenwer kingsverband van de provincie, tien gemeenten en de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Met name gemeenten en provin cie wilden naar aanleiding van pro blemen rond de huisvesting van ar beidsmigranten weten hoeveel bui tenlandse werknemers er werk zaam zijn in Zeeland. Dat zijn er 2500 en samen dragen ze bij aan zo'n 175 miljoen euro omzet in het Zeeuws bedrijfsle ven, waarvan de totale omzet 23 miljard bedraagt. De zogeheten MOE-landers (Midden- en Oost- Europeanen) vormen 1,5 procent van de Zeeuwse beroepsbevolking. Overigens zijn in het onderzoek geen Portugezen en andere Zuid- Europeanen meegenomen, terwijl er toch een flink aantal werkt in met name de landbouw en de glas tuinbouw. De Kamer van Koop handel vindt de bijdrage van de buitenlandse werknemers waarde vol. Woordvoerder Mare Volle man: „We praten over 175 miljoen euro directe omzet. Dat is minder dan 1 procent van de totale Zeeuw se omzet. Aan de andere kant: als ze deze omzet niet zouden maken, lopen ze andere omzet mis. Als een klant zes ton tomaten wil heb ben en je kunt er door gebrek aan arbeidskrachten maar drie leveren, dan loopt hij naar een ander." Volgens Volleman toont dit onder zoek de waarde -van arbeidsmigran ten aan, Een positief geluid na alle commotie rond het zogenoemde Polen-meldpunt van de PW en perikelen rond de huisvesting van buitenlandse werknemers. Hij wei gert dan ook het woord MOE-lan ders in de mond te nemen, een term die wat hem betreft een nega tieve lading heeft. ,„Dit onderzoek schetst de positieve kant. In de landbouw en visserij is moeilijk aan personeel te komen. Bedrijven zijn aangewezen op buitenlandse krachten. Doorgaans zijn dat har de werkers die lange dagen maken. Al om zes uur 's ochtends staan ze Idaar voor de baas. Als we ze niet hadden, zouden we in bepaalde sectoren problemen krijgen in Zee land." De cijfers uit het onderzoek onderbouwen de nood zaak om goede, betaalbare huisvesting voor buitenlandse ar beidskrachten te scheppen, vindt Volleman. Verder is het niet zo dat die buitenlandse krachten het zuurverdiende geld alleen naar huis sturen. Per jaar besteden ze voor 10 miljoen euro in Zeeland, blijkt uit het onderzoek. „Ze tan ken, doen boodschappen, kopen kleding." pagina 10 en 11: Zuid-Europeanen de nieuwe 'Polen' Arbeidsmigranten in Zeeuwse gemeenten Aantal arbeidsmigranten uit Midden- en Oost-Europa per gemeente (absoluut percentage) Noord-Beveland Hulst Veere Borsele Kapelle Sluis Goes Tholen Vlissingen Middelburg Schouwen-Duiveland Reimerswaal Terneuzen 25 rizzmss §msm SmSSM&MSSM [pup 320 334 389 50 100 150 200 250 300 350 400 0,88% 0,51% 1,15% 1,26% 2,67% 1,29% 0,79% 2,66% 1,42% 1,03% 2,20% 3,75% 1,41% Top 3 aantal arbeidsmigranten uit Midden- en Oost-Europa per sector absoluut Landbouw en visserij Industrie 246 100 200 300 400 500 600 700 800 Felix Binicewicz bron: Kamer van Koophandel door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse politie doet niets tegen de zogeheten ban- galijst met Walcherse meisjes die eind maart opdook op internet. Het Openbaar Ministerie be schouwt de lijst slechts als 'pestge drag' en dat is geen reden voor ver der onderzoek, aldus politiewoord voerder Mireille Aalders. Van de 21 namen op. de lijst heb ben 11 meisjes de politie gevraagd actie te ondernemen tegen de aan stichter. De politie heeft de moge lijkheid het computeradres te ach terhalen via de provider, maar heeft daar wel een justitieel bevel voor nodig. „En de officier van jus titie heeft bepaald dat een lijst met namen alleen, zoals in dit geval, niet strafbaar is. Dus dan houdt het daar op. In den lande zijn er lijsten verschenen met seksuele de tails over de meisjes en hun mail adres. Dan wordt het al anders." De vader van één van de meisjes begrijpt niets van 'dit terugtrek kend gedrag' van politie en justitie in Zeeland. Hij is bang voor prece dentwerking wanneer niet wordt opgetreden tegen dergelijke praktij ken op internet „Dan is het hek van de dam. Ik had wel een wat voortvarender aanpak verwacht." Hij verwijst naar het eerste con tact dat hij met de politie had over de kwestie. „Toen werd gezegd dat het verspreiden van de lijst valt on der smaad en dus strafbaar is." Dat is ook nog steeds de boodschap op de site vraaghetdepolitie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2