zeeland 127 Vissers tegen de kant vanwege dure gasolie PZC Peijs: Wij Ideologie in de Zeeuwse havens zetten ons niet af tegen Doorn Verdachte moord nog niet onderzocht Delta Water Award kijk op calorieën Kijk op calorieën! pzc.nl/webwinkel vrijdag 13 april 2012 ke uithoek van het land gezocht. Hier is een gat van 60 miljoen waarvan we maar moeten geloven dat dat wordt dichtgefietst. Hoe dan? Ik wil harde feiten." Misschien dat het voorstel in een tijd dat de bomen tot aan de he mel groeien nog op steun zou kun nen rekenen. Maar nu niet. Boven dien is de Van Braam Houckgeest- kazerne een klein stukje van een grote reorganisatie. Als er bij dit project al een tekort is, is het ein de zoek. Eijsink „We hebben bij Defensie ervaring met het kwijtra ken van honderden miljoenen." Houdt de Kamer de verhuizing te gen? Dat hangt af van de bevindin gen van de onderzoekscommissie, de antwoorden van de minister en de hoorzitting. Christiaan van der Zwan (29) en Chris Visser (37). Het project Welvarend Westerschel- de is eveneens genomineerd voor de Delta Water Award. Deze week in de PZC aandacht voor de vijf genomineerden. Woensdag 18 april wordt bekend wie de Delta Water Award wint. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het zit eraan te ko men dat vissers hun kotters tegen de kant moeten leggen, omdat het met de huidige superhoge gasolie- prijs niet meer rendabel is uit te va ren. Dat voorziet directeur Foort Lokerse van de Zeeuwse Visveiling met vestigingen in Vlissingen en Breskens. Vissers zijn 73 a 75 eurocent kwijt voor een liter gasolie, weet Loker se. „Met een prijs rond de 50 euro cent kunnen ze rendabel werken. Dat kan nooit als ze meer dan 70 eurocent moeten betalen." De vangsten zijn nu nog goed, René Schrier MIDDELBURG - Nee hoor, Zeeland is eerder deze week niet blij ge maakt met een dode mus toen commissaris van de koningin Kar- la Peijs en burgemeester René Roep van Vlissingen de plannen voor de nieuwe marinierskazerne bekend maakten. Peijs: „Onze mus is allerminst dood." De commissaris van de koningin is blij met een besluit van de Twee de Kamer het cijferwerk van Zee land en Doorn uit te laten pluizen en er een hoorzitting aan te wij den. „Prima, dan zal duidelijk wor den dat er een zakelijke afweging is gemaakt." Ze onderstreept dat minister Hans Hillen van Defensie heeft vastge steld dat de bestaande marinierska zerne in Doorn ook na verbou wing niet toekomstbestendig is. Daarom heeft hij naar Zeeland ge keken. Peijs: „Daar zijn wij op inge gaan en hebben een plan gemaakt. Wij hebben ons nooit afgezet te gen Doorn." Projectleider Carel Colijn merkt op dat de vergelijking tussen Vlis singen en Doorn moeilijk te ma ken is. In Vlissingen is 70 ha be schikbaar; in Doorn 48, waarvan maar 24 ha mag worden bebouwd. Bij het uitwerken van de aanbie ding is uitgegaan van kengetallen van Defensie, bijvoorbeeld over het aantal personen dat op de ka zerne zal overnachten. De provincie Zeeland en de ge meente Vlissingen zorgen ervoor dat de grond vrij komt en gratis aan Defensie beschikbaar wordt ge steld. Nu Hillen heeft laten weten dat de keus op Zeeland valt, kan met de huidige eigenaren over de verwerving worden gesproken. Co- lijn verzekert dat alle overheden, instellingen en particulieren die er grond hebben, vooraf op de hoog te zijn gesteld. Het team van Welvarend Westerschelde is mis schien, wel het meest Zeeuwse team van alle genomineerden, gelet op de woon plaatsen van de teamleden. Deze nominatie wijkt wat af van de aard van de overige projecten. Die zijn vooral met zoet en zout water bezig en ingenieuze ideeën in de sfeer van waterhuishouding en het winnen van grondstoffen. Welva rend Westerschelde is gericht op het havengebied van Terneuzen en heeft een sterk ideologisch ka rakter. Het team heeft een zoge naamde gereedschapskist ontwik keld voor alle partijen in het ha vengebied. Met behulp daarvan moeten alle neuzen misschien niet in dezelfde kant gaan wijzen, maar wel naar elkaar toe. Als dat bereikt is kunnen de verschillende partijen met elkaar nagaan hoe ze haven en hun organisatie of be drijf op een hoger plan kunnen til len. Gedacht wordt dan aan het ha venbedrijf Zeeland Seaports, de ge meenten, natuurbeschermingsor ganisaties en de bedrijven in het havengebied. Teamleden Chris Visser uit Ouwer- Handig gebruikmaken van de ruimte in de havens op een manier waar ieder een wat aan heeft. foto Peter Buteijn kerk en Christiaan van der Zwan uit Middelburg noemen als voor beeld natuur in de haven. Dat zou door de bedrijven niet als hinder moeten worden gezien, maar als een kans om wat mee te doen. Na tuur kan de- haven aantrekkelijker maken en toegankelijker voor een breed publiek. En dan moet wel de afspraak worden gemaakt dat als het terrein nodig is voor de bouw van een bedrijf, de grond daar weer voor gebruikt kan wor den. Maar het hoeft, benadrukken Visser en Van der Zwan niet allen om natuur te gaan. Ook in de sfeer van recreatie en toerisme heeft de haven potenties. Te denken valt aan een strandtent of een jaarlijks popconcert. Duidelijk is wel dat de deelnemers aan het proces van de platgetreden paden af moeten. Er zijn inmiddels contacten met partijen uit de haven geweest en bij hen bleek terdege bereidheid aanwezig te zijn om zo naar de ha ven te kijken. Alleen al het feit dat men meer kennis van elkaar krijgt wordt als een winstpunt gezien. De jury van de Delta Water Awards heeft al waardering voor het plan laten blijken, omdat met het plan gesteefd wordt naar meer waarden op verschillende vlakken. Zie ook www.deltawateraward.nl MIDDELBURG - Het kan nog wel een halfjaar duren voor een 48-ja- rige man daadwerkelijk wordt be recht voor de moord of doodslag op zijn 35-jarige vrouw die op 27 augustus 2011 in Breskens om het leven werd gebracht. Gisteren, tij dens een tussentijdse zitting van de Middelburgse rechtbank, bleek dat de man nog steeds niet geeste lijk onderzocht is in het Pieter Baan Centrum, hoewel de recht bank daar wel al maanden terug opdracht toe had gegeven. Zeer re cent is dat onderzoek alsnog aange vraagd. Gezien de wachttijd die het centrum kent en de tijd die no dig is voor observeren en het schrijven van de rapportage kan het eind 2012 worden voor zijn rechtszaak dient. De man moet dan ook terecht staan voor bedrei ging van zijn buurman en bedrei ging van een politieman, enkele da gen voor hij zijn vrouw ombracht. Na die daad nam de verdachte zijn twee kinderen van 6 en 3 jaar mee, bracht ze naar een familielid en meldde zich vervolgens bij een politiebureau in Rijswijk. maar die verminderen in de zuide lijke Noordzee met de zomer in zicht. De prijzen van de belangrijk ste vissoort voor Zeeuwse vissers, de tong, zitten ook niet mee. Die ligt op gemiddeld 8 a 9 euro per ki lo, terwijl vorig jaar rond deze tijd meer dan 10 euro werd betaald. Door de economische crisis in Ita lië en Spanje stokt de export, zegt Lokerse. Inmiddels zijn vijf van de vijftien kotters in Vlissingen overgestapt op de brandstofbesparende elektri sche of pulsvisserij. Twee schepen volgen nog. Lokerse: „Het is wrang dat Brussel niet meer ontheffingen geeft." Compleet overzicht Kijk op calorieën bevat het meest complete overzicht van producten (zo'n 7500!) uit winkels en eetgelegenhe- den met hun voeding. De heldere uitleg in de inleiding helpt de lezer om balans aan te brengen in het eetpa troon. Van sinaasappel tot maria-biscuitje, van kipsaté tot boe- renlandmelk: met Kijk op calorieën weet u wat u eet. Lezersprijs 9,95* exclusief verzendkosten categorie Boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27