Alex Roeka omarmt vol liefde het lot 141 cultuur Dijkrock heeft primeur nieuwe tournee Delain Concerten in Nieuw- en St Joosland en Rilland Programma van 21e editie Dijkrock agenda Voorstelling en concerten afgelast Hemdenfeest in Zeeuws Museum vrijdag 13 april 2012 Een Slauerhoff van het lied, zo zou je singer-songwriter Alex Roeka vanwege diens sterk poë tische inslag kunnen omschrij ven. Morgenavond treedt hij op in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Begin mei volgt ook een concert in Rilland. door René de Dreu De wind kan wel eens tegenzitten En je wankelt op de rand Ze zijn je kuil al aan het graven Staan te grijnzen langs de kant Delain door René de Dreu Het festival Dijkrock, van avond en morgen in Ril- land-Bath, verwelkomt - naast onder anderen Vanderbuyst - Delain als hoofdact. Met de sym fonische metalband hoopt de orga- nisatue ook de jongere festivalbe zoekers te trekken. Binnen het genre zijn momenteel alle ogen gericht op Delain. Met een behoorlijke livereputatie, een grensoverschrijdendejïmbase en een nieuw album op komst liggen de verwachtingen hoog. Een nieu we toer begint deze maand en Dijkrock heeft morgenavond de primeur. Het nieuwe album, We Are The Others, verschijnt in juni. De dag van het optreden in Rilland is te vens de releasedatum van de nieu we single Get The Devil Out Of Me. Herkenbaar, maar dat plakt aan de symfonische metal. De opera-ach- tige zang van Charlotte Wessels, de roffelende dubbele drumpeda len, de afwisseling tussen terug houdend en explosief, de dreigen de koorzanghet hele arsenaal kenmerkende elementen komt er aan te pas. Headbangen is gegaran deerd. Delain weet weer wel een accent te leggen op eenvoudige me lodielijnen en dat buigt hun symfo nische metal ook iets naar de cat chy popsong. Delain is in 2002 begonnen als een project van Martijn Westerholt, Dijkrock beleeft vanavond en mor gen zijn 21e editie. Het festival richt zich op stevige blues, hard rock en symfonische metal. De fes tivallocatie is een terrein langs de Grensweg nabij Bath. Dijkrock begint vandaag met een bluesavond, met optredens van Blendid (20.00 uur), Ed and the Ga tors (21.30 uur) en'de Ruben Hoeke Band (23.30 uur). Morgenmiddag is er eerst een open podium, 's Avonds volgt een roek- avond, met optredens van Challen ger (17.00 uur), SOC (18.30 uur), Vanderbuyst (20.00 uur), hoofdact Delain (22.00 uur) en The Baldrick Brothers (0.00 uur). Entreekaarten kosten €12,50 (voor vandaag), 17,50 (morgen) of 25 (combikaart). Meer informatie over het festival is te vin den op www.dijkrock.nl ex-toetsenist van Within Tempta tion. Hij verliet die band vanwege de ziekte van Pfeiffer en zat thuis op de bank terwijl de band van zijn broer grote successen boekte. „De slopende shows kon ik niet meer aan, maar muziek schrijven ging na een tijdje weer wel. Het muziek maken met anderen bleef knagen." „Na het schrijven begon het opne men als een project met gastmuzi kanten. Onder andere de gitarist en drummer van Epica, Marco Hie- tala van Nightwish, zangers Sharon den Adel van Within Temptation en Charlotte Wessels. Na een demo kwam in 2005 het al bum Lucidity uit. Met mijn gezond heid ging het de goede kant op en na het album besloot ik een vaste band te vormen en met Charlotte als frontvrouw aan de livereputa tie te werken." De band toert inmiddels de hele wereld rond en stond al op aardig wat aansprekende festivals waaron der Wacken Open Air, Sonisphere, Hellfest en het Nederlandse Low lands en de Zwarte Cross. Tweede album April Rain viel op door de contrasten in de num mers. Zware gitaarriffs, balladach- tige aanvullingen, drama en on danks dat alles toch de structuur van de popsong zorgden voor een eigen bandgeluid. Delain was geen project meer maar een band met vaste muzikanten. Met de verschil lende muzikale achtergrond van de bandleden en de klik op het po dium ontstond een basis om mee verder te werken. „April Rain was voor ons het bewijs dat het werkt. Het album is ook meer op de li ve-uitvoering gericht", legt Char lotte Wessels uit. Teamwork is ook de basis voor het nieuwe album. Dit keer een plaat met een verhaal. De nummers zijn grotendeels geïnspireerd op en op gedragen aan de in 2007 door zin loos geweld omgekomen Engelse gothic girl Sophie Lancaster. Aan gevallen omdat ze er 'anders uit zag'. Iedereen die wil afwijken van de norm moet dat zelf weten is het credo van Delain op het komende album. Passend bij de subcultuur waar de band zelf ook onder valt. „We vertellen het verhaal zonder te preken. Gewoon door te vertel len dat je iemand bent, ook al ben je anders. Het gaat om accepte ren." Delain, morgenavond om 22.00 uur op Dijkrock De trillingen in zijn stem versterken de emotie. Want om emotie draait het bij Alex Roeka (1955). Hij stort zijn hart in poëti sche teksten over zijn toehoorders uit, maakt ze deelgenoot van zijn romantische inborst die het lief en bovenal het leed van het hele le ven bezingt in alle toonaarden. Hij vertaalt de pijn in alle hevigheid, onverbloemd en omarmt liefdevol het onafwendbare lot. Wie durft, kan met hem meegaan op zijn reizen naar hel en verdoe- mis of de toppen van de liefde en vriendschap. Roeka verpakt het in rauwe blues, tegen ruige rock aan grenzende explosies of in het onge mak van de stilte en intimiteit. Daarmee is hij veelzijdiger dan de meeste van zijn collega's: Maarten van Roozendaal, Stef Bos, Herman van Veen, Huub van der Lubbe of Jacques Brei. Soms is hij ze alle maal. Het duister en donker, de nacht met de verstotenen en eenzamen, de verwachtingen waaraan je wil maar nooit kunt voldoen, de hang naar zelfdestructie en die kleine zeldzame momenten van geluk... Roeka weeft ze als een spoor door zijn teksten. Hoe dieper de dalen hoe groter Het concert van de Van Swieten So ciety vanavond in de Zeeuwse Con certzaal is geannuleerd. Vanwege persoonlijke omstandigheden is het concert van Nieuw Amster dams Peil in de Grote Kerk in Veere uitgesteld van morgen tot zondag 17 juni. Het Ledeltheater in Oostburg heeft de voorstelling van Roel C.Verburg (18 april) geschrapt. Christien Meindertsma heeft voor het Zeeuws Museum een hemd ontworpen gebaseerd op het 18e- eeuwse linnen vrouwenonder- hemd. Het wordt morgen om 13.30 uur gepresenteerd op het Abdij plein. Tussen 14.00 en 16.00 uur wordt gedemonstreerd hoe het in elkaar wordt gestreken. Van Mein dertsma is een grote vlastentoon stelling te zien in het museum. het geluk. Het leven is mooi maar dodelijk. Er zit iets in de loop der dingen Dat je later pas ontdekt Alsof het je in het geniep naar onder trekt Maar ik zal niet stoppen, ik zal niet buigen, ik ga door Zal niet neer gaan zitten, weg gaan lopen, nergens voor Zal de pijn verbijten, als laatste blij ven bovendien ik wil het einde zien (Uit: 'Ik Wil Het Einde Zien' van het album Zachtaardig Vergooid, 2010) Een Slauerhoff van het lied. Maar de vergelijking gaat verder. Na een jong leven in verschillende kost scholen, een loopbaan als zeeman en een afgeronde studie psycholo gie trok de kunst van het schrijven en muziek maken hem in 1995 een nieuwe wereld in. Alex Roeka verbaasde in dat jaar liefhebbers van het luisterlied met zijn eerste album Zee van Onrust (1995). Het Nederlandstalige lied had in één klap en nieuwe stem, maar wel een om aan te wennen. De muziek - gruizig en grauw, balan cerend tussen rock, blues en chan sons - sluit aan bij de woorden die naar alcohol en rokerige kroegen stinken, verhalen over list en be drog, de zelfkant en het spaarzame maar lonkende licht in al dat duis ter. Ruim vijftien jaar, acht albums, de Annie M.G. Schmidtprijs voor mooiste lied, een Edison voor bes te album, een bundel verzamelde liedteksten en een hele reeks thea terprogramma's verder, verkent Roeka weer nieuwe mogelijkhe den. „Het laatste album Zachtaar dig Vergooid heeft wat meer van dat onderbuikgevoel dat past bij de pop en rock. Daar kun je ook mee terecht in clubs of, zoals bij de albumpresentatie, in Paradiso in Amsterdam." In combinatie met de uitgave via het toonaangevende platenlabel Excelsior kon het ook meer die richting op. Dat geldt ook weer voor de opvolger die in november verschijnt. De leden van de voor malige Nederlandse band Johan werken daaraan mee. „Aan de an dere kant zijn Zachtaardig Ver gooid en die opvolger ook program ma's met een verhaal voor in het theater en een serie liedjes over liefde, onrust en verlangen. In het theater is er ruimte voor verhalen MIDDELBURG MIDDELBURG Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Burgh-Haamstede Lenteconcert van Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje. Toeristenkerk O.L.V. op Zee, 20.00 uur Goes 'De morgen gloeit weer aan', mu- ziektheatergroep Flint. Podium 't Beest, 20.30 uur Middelburg Muzikaal theaterprogramma Piepschuim met 'Opgenomen', 't Spiegeltheater, 20.00 uur De Beenhouwerij, percussieshow 'Bin nen zonder kloppen'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Middelburgs Theater speelt twee Car- ver-producties 'Fred' en 'De Verbouwing'; Minithéater, 20.30 uur Rapper Kraantje Pappie, mèt medewer king van NoizBoiz en dj Dubsik. De Spot, 21.00 uur Het concert van Van Swieten Society met 'Gevoelige Snaren' in de Zeeuwse Concertzaal is geannuleerd. Oostburg Arjan Ederveen met 'Ederveenzaam- heid'.. Ledeltheater, 20.15 uur Ovezande Finale bandcompetitie Spectra. De Klomp, 20.00 uur Rilland Openingsavond Dijkrock, met Ruben Hoeke Band, Blendid en Ed and the Ga tors. Grensweg, 20.00 uur Terneuzen Percossa met 'Knock Out', vier man nen die drummen, stampen, vliegen en goochelen. Scheldetheater, 20.00 uur Daynight showcase met Djevara (UK), Grace (UK) en Control (UK). De Pit, 21.00 uur Vlissingen Ensemble Adelphi. Speelhuus Ter Reede, 19.30 uur Pokey Lafarge The South City Three, Joanna Chapman Smith. De Piek, 21.30 uur Zaamslag The Coda Light Sessies Part 4. Podium van Zaamslag, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14