II vrijdag 13 april 2012 nieuwe 'Polen' ger opgeleid personeel werft, ziet ook veel avonturiers uit crisislahden komen. „De laatste jaren was er al meer aanbod uit Spanje, Italië en Griekenland, maar de afge lopen acht maanden is de toename echt op vallend", zegt Sylvie Craenen. „Van alle kan didaten die we ontvangen is ongeveer de helft Zuid-Europeaan." Ze zijn vaak heel ge motiveerd en stellen minder hoge eisen aan salaris en arbeidsvoorwaarden, aldus Crae nen. Start heeft soortgelijke ervaringen: „Er is hier behoefte aan vooral technische vak lieden en monteurs. Daar zit veel vakperso- neel. Voorwaarde is wel dat ze redelijk En gels spreken." Nederland is gebaat bij de arbeidsmigran ten, vindt Sebastian Schreijer van Gllrmo, een netwerker voor Spaanse migranten. „Sommige sectoren, zoals iet en techniek, zitten echt te springen om deze mensen. Onze focus ligt op goed betaalde jobs, niet op banen waar ook Nederlanders voor te krijgen zijn. We zijn er niet op uit om 'nieu we Polen' naar hier te halen." In de afgelo pen vijf maanden heeft Schreijer maar liefst 1.500 cv's ontvangen. „De helft is echt inte ressant." Chipmachinefabrikant ASML uit Veldho ven trekt veel jonge specialisten aan voor onderzoek en productie, de meesten uit China, India en Europa. Hoeveel 'Zuid-Eu- ropese immigranten' het bedrijf intussen onder contract heeft, zegt een woordvoer der niet te weten: „Maar ik denk niet dat het toeval is dat je in deze regio steeds meer auto's met Italiaans kenteken ziet." Volgens hoogleraar Lucassen is de economische waarde van die buitenlanders aanzienlijk. „Ik schat ettelijke tientallen miljoenen eu ro's per jaar en waarschijnlijk meer", stelt de professor. „Je vindt ze terug in de techno logie en andere topsectoren, maar ook in de voedingsmiddelenindustrie, de horeca, de metaal, de tuinbouw en de bouwnijver heid. Ze helpen hun werkgever vooruit, be talen veel premie, dragen bij aan de export en maken vrijwel geen gebruik van uitkerin gen. Als hier geen werk meer is of elders be ter betaald werk, nemen ze de kuierlatten. Het reizen is goedkoper en duurt korter dan vijftig jaar geleden, toen de Turken en Marokkanen kwamen. Van die groepen zijn er velen in Nederland achtergebleven. De nieuwe immigranten zijn geen blijvertjes." Sara Gonzalez (27), balletdanse res uit Spanje. „Anderhalfjaar lang heb ik in Madrid gezocht naar een baan als danseres. Maar balletvoorstellingen wa ren in Spanje nooit in trek en met de crisis werd het nog er ger. Dus deed ik kleine projec ten, maar dat zette geen zoden aan de dijk. Ik bleef afhankelijk van financiële steun van mijn ouders. De huren in Madrid zijn vergelijkbaar met die in Amsterdam, terwijl de inko mens vele malen lager liggen. Ik besloot mijn horizon te ver breden en zag dat er een audi tie was bij een dansgroep in Amsterdam/Er kwamen 150 dansers op af, maar ik werd ge kozen. In juni vorig jaar ben ik hierheen verhuisd. Nederland vind ik leuk, maar het weer, daar kan ik maar niet aan wen nen. Ik denk dat het weer ook invloed heeft op hoe mensen zijn. In het begin vond ik het erg moeilijk hier. De hele admi nistratie op orde krijgen, een huis zoeken en dat terwijl je de taal niet spreekt. Gelukkig kwam ik terecht bij Gllrmo, een netwerk voor jonge Span jaarden die in Nederland (wil len) werken. Hoe mijn toe komst eruit ziet? Geen idee. Voorlopig zit ik hier goed." Nikolas Anthrakidis (28), per sonal trainer en scheidsrech ter uit Griekenland. „Griekenland is een mooi land om op vakantie te gaan, maar voor de bewoners is het leven duur en zijn de salaris sen erg mager. Banen liggen niet voor het oprapen. Mijn vriendin kon een goede baan krijgen in Nederland en ik ben met haar meegegaan. De afgelopen vier jaar heb ik ge werkt als strandwacht en in hotels, maar werk toegesne den op mijn opleiding heb ik helaas nog niet kunnen vin den. Wat mij hier al snel op viel is de prima kwaliteit van de gezondheidszorg. De Ne derlandse maatschappij is so wieso goed georganiseerd, stukken beter dan in Grieken land. Uiteindelijk zou ik hier graag als personal trainer en Pilates-instructeur aan de slag willen. Ik heb links en rechts al een aantal cv's gedropt maar nog geen baan gevon den. Ik besef wel dat ik eerst de Nederlandse taal goed moet beheersen om aan de slag te künnen. Binnenkort begin ik dan ook met taalles sen. Fietsen vind ik echt fan tastisch. Via internet heb ik dagelijks contact met mijn vrienden in Griekenland en ze zeggen allemaal dat ik er goed aan heb gedaan om weg te gaan." Forse toename Zuid-Europese immigranten 3.000 Spanjaarden 2.765 2.500 Italianen 2.494 2.000 Grieken 1.674 1.500 1.000 De immigratie uit Zuid-Europa is het afgelopen jaar verder gestegen. Zo kwamen er bijna 3.000 personen uit SpanjeDit is twee keer zo veel als in 2007, voor het begin van de economische crisis. 2007 2008 2009 2010 infographic CRW bron CBS Portugezen 1.530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11