io arbeidsmigranten Ze komen massaal met de trein, liften mee in vrachtwagens of boeken een goedkoop vliegtuig: jonge Spanjaarden, Grie ken, Italianen en Portuge zen ontvluchten de crisis in eigen land, op zoek naar een beter leven in Nederland. vrijdag 13 april 2012 Zuid-Europeanen door Ap van den Berg en Maaike Boersma Er heerst een ongewone drukte in het Amsterdamse tapasrestau- rant Duende. Zoals elke woens dagavond drommen er jonge Spanjaarden samen om te net werken, voor een baan in Ne derland. „Ik heb maandenlang gezocht naar horecawerk in Spanje, maar nergens kon ik aan de bak", zegt Miguel Pérez (32) die op het Iberisch schiereiland filosofie en gastro nomie studeerde. „Twee vrienden van me waren al naar Nederland gekomen en ik ben hen achterna gegaan." Nu zitten ze gedrieën aan tafel met de ande re jonge Spanjaarden biertjes te drinken. In het restaurant waar Pérez sinds kort werk heeft gevonden. De toestroom van Zuid-Europese arbeidsmi granten in Nederland is tussen 2005 en 2010 ruwweg verdrievoudigd, blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Spanjaarden spannen de kroon, met een piek van 2.764 mannen en vrou wen. Veruit de meesten zijn tussen de twin tig en veertig jaar oud. Over een paar weken maakt het instituut bekend dat de aantallen vorig jaar 'extra hard' zijn gestegen, aldus bronnen binnen het CBS. Daarmee lijken migranten uit Zuid-Europa de nieuwe Po- len te worden, mensen uit midden- en Oost-Europa die naar Nederland komen om te werken. Dit beeld past in de geschiedenis van ons land. Vanaf de zeventiende eeuw kwamen vanuit Denemarken, Duitsland, Zwitser land en Polen trektochten op gang. Fabelach tige verhalen over de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie en ongekende rijkdom oe fenden ook grote aantrekkingskracht uit op inwoners van Spanje en Italië. Ze voeren mee op de schepen van de multinational, gingen als marskramer handel drijven en hielpen als seizoenarbeider met grasmaaien. Anderen verdienden hun brood als schoor steenveger of stukadoor. Ze gingen mee op de walvisvaart. Er zijn bekende onderne mingen uit voortgekomen, zoals V D, C A en Hunkemöller. „In steden als Amster dam was vroeger wel 30 tot 40 procent bui tenlander - de meesten op zoek naar werk. Je had Franse buurten", schetst Leo Lucas- sen, hoogleraar sociale geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden. „Sinds de zestien de, zeventiende eeuw is Nederland eigenlijk permanent een immigratieland geweest, met een gemiddelde van 8 procent immi granten. Tegenwoordig zit dat ongeveer op 10 procent, dus we lopen nu niet zo vrese lijk uit de pas met onze historie." Voor hui dige arbeidsmigranten zijn onder meer hore- 'Ik denk niet dat het toeval is dat je in deze regio steeds meer auto's met Italiaans kenteken ziet' cabaantjes in Nederland erg in trek. Tapas- bars, Griekse restaurants en Ierse pubs krij gen ongevraagd veel cv's, zeggen bedrijfslei ders van die horecagelegenheden. Rob Holt, manager van een Ierse pub in de hoofdstad, zegt dat de crisis voor 'een storm loop aan kandidaten' heeft gezorgd: „Elke week komen er weer nieuwe cv's binnen." Uitzendbureau Unique Multilingual, dat ho ped ro Barbosa (26), geotech- nisch ingenieur uit Portugal. „Na mijn afstuderen kreeg ik in Portugal een baan, maar die betaalde heel slecht: 600 euro per maand. Uitzicht op beter werk was er niet. In Ne derland was veel vraag naar ingenieurs, dus ben ik in ja nuari 2009 naar Nederland gegaan. Via internet had ik gereageerd op een vacature en ik werd uitgenodigd op ge sprek en aangenomen. De grootste cultuurshock hier was de lunch. Geen uur tafe len met goed eten, een glas wijn en een koffie na, maar snel een broodje naar binnen werken, al lopend soms, on gelofelijk! Met het weer hier leer ik leven, maar het eten- En zo was er meer waar ik erg aan moest wennen. Jullie plannen zelfs je vrije tijd. Als ik met een Nederlander een biertje wil gaan drinken moet ik dat drie weken van tevoren vragen. Ik mis de spontaniteit van Portugal. Maar het plannen is op werk gebied wel effectief De werk dagen zijn hier veel korter, maar door de strakke plan ning erg productief Hoewel ik hier veel beter verdien, wil ik uiteindelijk heel graag te rug naar Portugal. Maar dat zie ik niet snel gebeuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10