Chaos in Cairo neemt toe 9 'Francois Mitterrand pleegde euthanasie' Poetin eens met Dimiet aan aantal verkiezingen Overgang naar nieuw bestuurlijk systeem en kiezen president Egypte moeilijker dan verwacht donderdag 12 april 2012 msmmmmsmm. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De voormalige president van Frankrijk, Francois Mitterrand heeft; op 8 januari 1996 met een in jectie een einde aan zijn leven la ten maken. Dat hebben de journalisten Denis Demonpion en Laurent Léger ont huld in een gezamenlijk geschre ven boek. Zij slaagden er niet in de identiteit te achterhalen van de vrouw die de dodelijke injectie gaf. Maar ze citeren in Het Laatste Taboe. Onthullingen over de Gezond heid van de Presidenten wel Mitte- rands zoon. Gilbert Mitterrand zegt: „Er is één persoon die weet wat er is ge beurd, maar zij zal niets zeggen. Ze heeft ons slechts gezegd dat al- les.in vrede verlopen is." Euthanasie is illegaal in Frankrijk. Het citaat van Gilbert, in de tegen woordige tijd, lijkt Danielle Mitter rand uit te sluiten. De echtgenote van de oud-president (1981-1995) overleed in november 2011. De journalisten betogen dat alle Franse presidenten over hun ge zondheid logen, te beginnen met Charles De Gaulle. Ze onthullen ook dat Mitterrand al prostaatkan ker had in 1981, toen hij voor de eerste keer werd gekozen. De laat ste jaren van zijn tweede ambtster mijn kon hij nauwelijks nog verga deringen bijwonen. Alle presidenten beloofden op ge zette tijden medische rapporten te publiceren, maar niemand hield zich daaraan. Valérie Giscard d'Estaing bracht zijn medische gegevens nooit naar buiten, Mitterrand gaf valse infor matie. Nicolas Sarkozy, de huidige presi dent, beloofde elk kwartaal met een medisch bulletin te komen, maar publiceerde er drie in vijf jaar. Eén daarvan was niet door een arts ondertekend. Volgens de auteurs slikt hij pillen die 'nor maal niet zonder recept te verkrij gen zijn'. Jacques Chirac had in 2005 een hersenbloeding. Hij was al met pensioen. Toch werd het voorval nog geheim gehouden. MOSKOU - De Russische premier Poetin, kortgeleden gekozen tot president, steunt een motie die het onmogelijk maakt dat iemand meer dan twee keer tot president wordt gekozen. Momenteel staat in de grondwet slechts dat een per soon maximaal twee termijnen als president mag volmaken. Poetin was van 2000 tot 2008 presi dent. Hij werd gedwongen op te stappen, omdat hij het maximum van twee termijnen had volge- maakt. Bij de laatste verkiezingen kon Poetin echter gewoon deelne men, omdat er geen maximum is aan het aantal keren dat iemand tot president kan worden gekozen. De vernieuwing in Egypte dreigt in het slop te raken. Het college dat een grond wet moet schrijven en de or ganisatie van de presidents verkiezingen lopen vast. door onze correspondent Dirk Wanrooij Er is nog veel onduidelijk voor de ongeveer 45 mil joen Egyptenaren die op 23 en 24 mei een nieuwe president kiezen. Volgens de plan ning van de Hoge Militaire Raad, die het land sinds het vertrek van dictator Mubarak bestuurt, moet de nieuwe grondwet geschreven en goedgekeurd zijn vóór de presi dentsverkiezingen. De bevolking moet die goedkeuring geven in een referendum. Dat lijkt echter onmogelijk nu de hoogste admini stratieve rechter de commissie die de grondwet schrijft op non-actief heeft gezet. Het samenstellen van de honderd leden tellende commissie was één van de hoofdtaken van het nieuwe parlement dat begin dit jaar voor het eerst samenkwam. Verschillen de parlementariërs benoemden zichzelf in de commissie en dat mag niet, oordeelde de rechter. Eerder was een kwart van de com- missieleden al opgestapt uit pro test tegen de dominantie van streng islamitische elementen. Ver tegenwoordigers van de Koptische (christelijke) minderheid én leden van de soennitische Al-Azhar gooi den de handdoek in de ring nadat bleek dat de Moslimbroederschap niet alleen het parlement maar ook de commissie wilde domine ren. Ondertussen is er ook nog al tijd geen duidelijkheid over de kan didatenlijst voor de presidentsver kiezing. Hoewel afgelopen zondag de uiterste registratiedatum was, zal de kiescommissie pas op 26 april bekend maken wie tot de ra ce wordt toegelaten. De nu beken de kansrijke kandidaten zijn grof weg te verdelen in twee kampen. Enerzijds degenen die deel uit maakten van het regime-Mubarak, anderzijds kandidaten met een streng islamitische achtergrond. Zakenman Khairat El-Shater, de of ficiële kandidaat van de Moslim broederschap, heeft bijvoorbeeld een strafblad vanwege zijn politie ke activiteiten ten tijde van Muba rak. Formeel zou hij daarom niet mogen meedoen. Anticiperend op een eventuele diskwalificatie van El-Shater heeft de Moslimbroeder schap een tweede kandidaat gepre senteerd: Mohamed Morsi. Voor het Mubarak-kamp spelen an dere problemen. In het parlement ligt een wetsvoorstel dat leden van het oude regime zich niet verkies baar mogen stellen. Daarmee zou er een einde komen aan de cam pagne van onder anderen generaal Amr Suleiman, voormalig hoofd van de geheime dienst en vicepre- sident onder Mubarak. Suleiman wórdt door zijn aanhan gers gezien als een sterke man die de orde in Egypte kan herstellen en tegelijkertijd de islamisten kan weerstaan. Tegenstanders noemen zijn kandidatuur echter het ultie me verraad van de revolutie. Het blijft afwachten of de Hoge Militaire Raad de belofte waar maakt voor eind juni de macht over te dragen aan burgers. Waar het land hoopte op een rappe over gang, blijkt de installatie van een nieuw bestuurlijk systeem veel moeilijker dan verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9