40 ZOMA gaat al veertig jaar met de tijd mee zeeland 119 Foto's en artikelen vertellen verhaal Schoolvoetballers trotseren weergoden Al halve eeuw bij koor BigBand-collectief met Bart Quartier in Porgy Russisch feestje rond expo in 's-Landshuis Gregoriaans koor in Hof te Zandekerk Horrortocht op vrijdag de dertiende Liefhebbers gevraagd voor trekkertrek Informatieavond over ontwikkeling kustdorp donderdag 12 april 2012 jaar Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs. Erevoorzitter Peter de Lijser heeft een boek samengesteld over veertig jaar Zeeuws-Vlaam se Operette en Musical Ama teurs. Posters van voorstellingen, foto's (vooral van leden en ande re amateurs) en krantenartikelen vertellen de geschiedenis. door Reroé Hoonhorst De Zeeuws-Vlaamse Ope rette en Musical Ama teurs (ZOMA) gaan al heel hun leven met de tijd mee. De oprichters en initia tiefnemers waren liefhebbers van operette en opera, spektakelkunst waarvoor zij naar de 'overkant' of de grens over moesten. Peter de Lijser was één van de mannen van het eerste uur. Hij wilde begin jaren zeventig aanvan kelijk een 'ernstige poging doen om een beroemd operazanger' te worden. Het leven - 'trouwen, kin deren, brood op de plank' - zat die ambitie in de weg. Bovendien, geeft De Lijser grootmoedig toe, ontbraken de techniek en de stem banden om een echte Pavarotti te worden. Maar operetteliefhebbers waren er eind jaren zestig, begin jaren ze ventig genoeg. De initiatiefnemers vonden dan ook binnen de 'kortste keren enkele tientallen mensen die zich wilden aansluiten bij een club die operettes en musicals op de planken wilde brengen. De Lijser was niet alleen één van de oprichters, maar was ook vele jaren regisseur en schreef diverse voorstellingen. Hij is intussen ere-voorzitter, maar moest mid den jaren tachtig een tijdje afstand nemen van de ZOMA. Een aantal leden van destijds kon niet over weg met de - destijds - wat brute 'Het was tijd de historie vast te leggen, over tien jaar kan niet iedereen zijn verhaal meer doen.' omgangsvormen van de veeleisen de regisseur. De tijd heelt alle wonden en De Lijser schreef deze eeuw al weer drie stukken voor het gezelschap. De operette en musical hebben plaatsgemaakt voor muziektheater in allerlei vormen. In Orfeo On Li ne en Candide gebruikte De Lijser nog klassieke thema's. Orfeo was gebaseerd op de mythe van Orp heus die zijn geliefde Euridice te rughaalt uit de onderwereld. In de ZOMA-versie haalt rockzanger Or- fi zijn Didi terug uit de hel van een drugsverslaving. De Candide van Voltaire overgoot De Lijser ook met een Zeeuwse saus, waarin zowel Michiel de Ruijter als de Vliegende Hollander figureerden. Alle 39 voorstellingen die ZOMA in vier decennia op de planken bracht, zijn in het boek terug te vinden. Met foto's van repetities en optredens, krantenartikelen en recensies. Daarmee is het boek een document voor iedereen die ooit aan een voorstelling meewerkte of er een bezocht. Het was zeker niet de bedoe ling een hagiografie voor hem zelf te schrijven, be zweert Peter de Lijser. „Ik heb ook minder mooie periodes meege maakt en ook die zijn in het boek meegenomen." De Lijser benadrukt dat hij niet de schrijver van het boek was, maar de geschiedenis van de ZOMA laat zien aan de hand van posters, fo to's en krantenartikelen. „Ik ben dus alleen de samensteller van het boek? Ik wilde er geen tien jaar meer mee wachten, omdat er-dan misschien nauwelijks mensen meer zijn die zelf over de eerste ja ren kunnen vertellen. Ook was de kans groot dat bij het gouden jubi leum weinig foto's en krantenknip sels uit die tijd te vinden zijn." Zonder veel commentaar, of het moeten de recensies uit de twee re gionale kranten zijn, is in het boek chronologisch te volgen hoe de ZOMA zich ontwikkelde van puur operettegezelschap tot vertolker van eigentijds muziektheater. Als De Lijser een favoriete produc tie moet noemen, denkt hij aan Candide, omdat hij in die voorstel ling kritiek op regionale ontwikke lingen kon verwerken in een klas siek verhaal. Zo zal elke zanger, to neelspeler, danser, koorlid, decor bouwer of andere vrijwilliger zijn eigen favoriet in het ZOMA-reper- toire hebben. Alle (voormalige) medewerkers kunnen zaterdag tij dens een reünie in het Ledelthea- ter herinneringen ophalen aan de 'goede, oude tijd'. Tijdens de reü nie zal het boek 1972-1973 ZOMA 40 jaar 2011-2012 officieel worden gepresenteerd. Tot half mei kost het boek 37,50 euro, daarna 45. Bezoekers van de reünie en alle ande re belangstellenden kunnen zaterdag ook in het Ledeltheater vanaf 20 uur de laatste ZO MA-theatershow van het seizoen zien: Het Hemelbed. AXEL - Al vijftig jaar zingt Catrien Weeda-Ollebek in het koor van de Axel- se Samen op Weg-kerk. Ze is voor dat jubileum gisteravond gehuldigd op de jaarvergadering. Voorzitter Henk Schipper (links) overhandigde haar een boeket en een ketting met zilveren muziekembleem. Het koor oefent elke week en telt 38 leden; 28 vrouwen en tien mannen, foto Camile Schelstraete TERNEUZEN De Westerschelde Bigband, een col lectief van musici uit Zeeuws- en Belgisch Vlaanderen/treedt zater dagavond vanaf half negen op in Porgy Bess in Terneuzen. Het is traditie voor het jaarconcert van de bigband een gastspeler te vragen. Die eer valt deze keer te beurt aan vibrafoon virtuoos Bart Quartier. HULST De opening van de expositie Schat ten uit Rusland, komende zaterdag om 11.00 uur in het 's-Landshuis in Hulst, wordt aangegrepen voor een Russisch feestje. Alle Russische in woners van Hulst zijn uitgenodigd. De tentoonstelling is samengesteld door vijf Zeeuws-Vlaamse kunste naressen met Russische wortels. KLOOSTERZANDE Gregoriaans gezangen klinken za terdag vanaf 20.00 uur in de Hof te Zandekerk in Kloosterzande. Het West-Zeeuws-Vlaamse Gregoriaans Koor geeft dan een concert Het ge zelschap telt elf leden en timmert al ruim veertig jaar aan de weg. De entree is zeven euro inclusief kof fie of thee in de pauze. CADZAND-BAD De beheerders van De Sporthal bij Cadzand-Bad vinden vrijdag de der tiende (morgen) een mooie dag voor de organisatie van een horror- tocht. Iedereen mag meedoen, hoe wel de tocht niet geschikt is voor heel jonge kinderen. Start is om 19.30 uur bij de sporthal aan de Noorddijk. Deelname is gratis. AXEL/KLOOSTERZANDE In Axel is zondag 10 juni een inter nationale trekkertrekwedstrijd, op gezet door het Agrarisch longeren Kontakt (AJK) Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Liefhebbers kunnen zich ko mende zondag vanaf 19.30 uur al in schrijven voor de diverse klassen, in café Den Dwaas aan de Groenen dijk 51 in Kloosterzande. CADZAND-BAD Medewerkers en bestuurders van de gemeente Sluis praten geïnteres seerden vanavond bij over de (bouw)ontwikkelingen in Cad zand-Bad. Philip Muylle vertelt, na mens de initiatiefnemers van de komst van een jachthaven, over de aanleg daarvan. De bijeenkomst in De Sporthal begint om 19.30 uur. www.pzc.nl door Edy de Witte PZC KELDERTOERNOOI De tweede editie van het keldertoer- nooi nadert! Lees er alles over op de blog www.pzc.nl/zeeuwsekelder. I-PAD Download nu in de appstore de app van de PZC. Al het Zeeuwse nieuws in een handomdraai op uw scherm! TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SAS VAN GENT - Het weer gooide gisteren af en toe roet in het eten bij schoolvoetbal voor basisscho len in Terneuzen, Vogelwaarde en Sas van Gent. Door onweer, hagel en natte sneeuwbuien moesten en kele pauzes worden ingelast en wedstrijden ingekort. In de regio Hulst kwamen op de sportvelden in Vogelwaarde en Sas van Gent meisjes zeventallen bin nen de lijnen. Van de zeven teams in Vogelwaarde gaven de Warande (Axel) en Heidepoort (Heikantel kaar geen strobreed toe. Beiden eindigden met 16 punten. Door een beter doelsaldo van één goal pakten de meisjes van Heidepoort uiteindelijk de eerste plaats. Beide scholen spelen woensdag 18 april de regiofmale in Kloosterzande, sa men met de teams van De Kreeke (Westdorpe) en de Werf (Philippi ne) die gisteren in Sas van Gent als best geplaatste scholen uit de bus kwamen. De winnaar hiervan dingt woensdag 23 mei in Klooster zande mee naar de Zeeuwse titel. Op de velden van Terneuzense Boys trotseerden 22 jongensteams van gemeentelijke basisscholen, in gedeeld in vier poules het slechte weer. De Stelle uit Terneuzen kwam als winnaar uit de bus na in de finale het Biervlietse combina tieteam De Komme/Maatjes 2 met 5 - 1 te verslaan. De jongens van De Stelle reizen woensdag 23 mei naar Middelburg om de eer hoog te houden bij de Zeeuwse finale. De Schakel (blauw) in de aanval tegen De Warande. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67