Langs de oes en de Yerseke Moer M Ét it 15 www.pzc.nl/uit Wandel mee m donderdag 12 april 2012 door Lilian Dominicus r. Yerseke, zo noe men ze Adri Bier steker op het VW-kantoor aan het Kerkplein. Om dat hij zoveel weet over het dorp en zijn geschiedenis, ook al is hij er niet geboren of opgegroeid. Om dat hij bijna iedereen kent en con tinu groetend over straat gaat. Het is nu alweer zo'n 37 jaar gele den dat hij voor het eerst in Yerse ke kwam wonen. „Als hoofd van de lagere school ben ik hier te rechtgekomen. Aanvankelijk voel de ik me hier niet zo thuis, maar dat is in de loop der tijd wel veran derd", zo vertelt hij bij een kop kof fie in Eterij De Viskeête. Het etablissement met uitzicht op de Prins Willem Alexander Haven en de Oosterschelde zit eigenlijk in het midden van de route, zegt hij. Maar een cafeetje, een plek waar je iets kunt eten, is voor Adri belangrijk bij een wandeling. „Ik vind dat zo jammer van die wan del- en fietsroutes in de Zak van Zuid-Beveland. Het is wel aan het veranderen, er is meer mogelijk dan vroeger. Je hebt daar nu van die theetuinen." Toch moeilijk, want die hebben gelimiteerde ope ningstijden. In Yerseke is het geen enkel problèem om je honger te stillen of dorst te lessen, willekeu rig welk moment van de dag. Mosselen bijvoorbeeld, met een lekker streekbiertje erbij van de brouwerij uit Kamperland. Of een pinot gris van de wijnmakerij uit Dreischor. Maar eigenlijk is de roem van Yerseke begonnen toen rijke mensen uit de Randstad een doel zochten om hun geld in te in vesteren, zo vertelt Adri. „Die Randstedelingen hadden in Frank rijk gezien hoe ze oesters kweek ten en dat dachten ze hier, met het schone water, te kunnen doen", zegt hij. terwijl hij de trap oploopt van de dijk tussen de Burenpol- der- en de Kettingweg. Hij wijst naar de parkeerplaats. „Kijk, daar lag de eerste haven van Yerseke. Daar is het begonnen. Yerseke was geen vissersdorp, het was gericht op de polder. De oesterbaronnen moesten hun arbeiders van elders halen. Ze kwamen van Kruinin- gen, Krabbendijke, Rilland en ei genlijk heel Zuid-Beveland, Tho- len en Brabant om hier te werken. Zij vormden een vroege vorm van arbeidsmigratie." De route gaat ver der over de dijk langs de Beatrix- en Julianahaven. „Die zijn later aangelegd, toen de eerste haven te klein werd." Over de dijk krijgt de wandelaar een goed overzicht over het Yerse ke van nu, met links het dorp en rechts de Oosterschelde. Land en zee dus, want voor een Yerseke- naar is de Oosterschelde nog altijd de zee. De dijk maakt een bocht naar links, om uiteindelijk uit te komen bij café 't Veerhuis aan de Dam en het zandstrandje. Vanaf daar ging vroeger het pontje naar Gorishoek op het eiland Tholen. „De bebou wing begon eigenlijk hier al. Hier begint het verdronken land van Zuid-Beveland." Rechts naast het oude veerhuis staat een herenhuis dat toebehoorde aan een van de oesterbaronnen. Aan de linkerkant een koetshuis met oestertonnen op de gevel. „Zo werden de oesters indertijd verpakt. De industrie bracht op die manier nieuwe be roepen naar het dorp. Zo woonde hier tot 30 jaar terug nog een kui per op het dorp." Bij de Dam vervolgt Biersteker de wandeling door de trap naar bene den te nemen, het schelpenpad over, richting de Yerseke Moer. „Toen het Kanaal er nog niet was, stroomde de Moer van herfst tot lente over. Er werd wat water ge loosd met een sluisje dat bij eb open werd gezet, maar dat was niet veel. Yerseke lag dan ook een groot deel van het jaar best geïso leerd." Het schelpenpad volgt de contou ren van de watergang en komt uit eindelijk uit op de Steeweg, die Biersteker kiest om terug in het dorp te belanden. Over de Dam straat, Noordzakstraat, Kerkplein, Wijngaardstraat en Schuttershof keert hij terug bij de oesterputten. „Mensen zijn vaak te bescheiden en blijven langs de reling wande len, maar over de eerste put mag je gewoon lopen. Dat zou ik ze ze ker aanraden, want daar zie je alle bedrijvigheid." Een herenhuis dat toebehoorde aan een van de oesterbaronnen. Niet alleen mensen vissen op oesters. Wilt u ook een ommetje maken met een verslaggever van dePZC uw favoriete wandeling door aan de redactie. ■U E-mail: 1 damme@pzc.nl Postadres: PZC t.a.v. Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Adri Biersteker wordt ook wel Mr. Yerseke genoemd. foto's Ronald den Dekker Yerseke Start en finish j bij de Viskêêtej

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51