lukt alleen met snel handelen I ezc ill I31 pzc.nl/webwinkel 101 vragen over oorsuizen en andere hoorproblemen donderdag 12 april 2012 Wat gebeurt er precies? Een hartinfarct of beroerte ontstaat door slagaderverkalking wat leidt tot vernauwingen in kransslagaders. In de binnenbekleding van de slagaders komen scheurtjes en wondjes. De wondjes worden gedicht met bloedstol- sels. Als een bloedstolsel groot is, kan er geen bloed (en dus geen zuurstof) bij een deel van het hart of een deel van de herse nen komen, dan heeft iemand een hartinfarct of beroerte. Homocysteine speelt ook een rol bij hartin farcten en beroertes, maar het is nog niet he- lelmaal duidelijk wélke rol. Homocysteine kan in het bloed gaan circuleren waardoor de ade ren ook sneller dichtslibben. Het gehalte kan worden verlaagd door inname van vitamines B6, B11 en B12. Voorlopig is niet vastgesteld dat hierdoor ook het risico op een hartinfarct kleiner wordt. Er zijn wel signalen dat verla ging een gunstig effect heeft op afwijkingen aan de vaatwand. Hartstichting Van 15 tot en met 21 april vindt de collecteweek van de Hartstichting plaats, ledereen kent wel iemand die leeft met de gevolgen van een hart- of vaatziekte. Daarom is het thema van de collecteweek 'Aan wie denkt u als u aan de Hartstichting geeft?' Van iedere opgehaalde euro gaat 80 cent naar onder andere wetenschappelijk on derzoek. Meer lezen? Ga naar www.hartstichting.nl Het probleem is ook dat niet elk ziekenhuis kan katheteriseren, dotteren of een stent plaatsen. „Ben je bij een ziekenhuis dat dit niet kan bieden, dan moet je weer doorge stuurd worden. Als je 112 belt, weten ze waar de patiënt naartoe moet. Het is zelfs zo dat de informatie van de ambulancever pleegkundigen - zoals het electrocardio gram - al kan worden doorgestuurd naar het ziekenhuis. De katheterisatiekamer kan op orde zijn op het moment dat de patiënt binnenkomt. Van het moment van het in farct tot behandeling, verstrijkt al snel een uur. Als het een groot infarct is, kan die schade echt dramatisch zijn als je veel lan ger dan een tot twee uur wacht. Een groter deel van het hartweefsel sterft af, waardoor het hart minder goed functioneert. Hier door word je in je verdere leven beperkt om dat je simpelweg niet de hartcapaciteit hebt voor een wandeling of andere inspanning." Ook voor beroertes geldt dat bij te laat ingrij pen de schade aanzienlijk kan zijn. Als Kos ter het verhaal van Miranda hoort, zegt hij: „Je krijgt niet zo maar uitvalsverschijnselen. Je kan die klachten wel wegwimpelen, maar een volgende keer kan het ernstiger zijn. Als je je bij het ziekenhuis meldt, kunnen ze je foto ANP daar een middel toedienen wat de bloed- prop - eigenlijk hetzelfde probleem als bij een hartinfarct - oplost. Wat je zowel bij een hartinfarct als een beroerte kunt doen, is een aspirine nemen. Niet een andere pijn stiller! Alleen een aspirine. Die zorgt ervoor dat het bloed minder snel klontert en de doorbloeding sneller op gang kan komen. Maar het is zeker geen alternatief voor een behandeling in het ziekenhuis." Het zijn allemaal tips voor de ingrepen op het eerste moment dat iemand getroffen wordt door een hartstilstand, hartinfarct of beroerte. Er is nog een wereld te winnen als het gaat om preventie. Hij noemt controle op een te hoog cholesterolgehalte. „Niet ro ken is érg belangrijk. Maar ook een goede bloeddruk, een gezond gewicht én voldoen de lichaamsbeweging zijn belangrijk om de ze aandoeningen te voorkomen. Doe je dat allemaal goed, dan nóg kun je de pech heb ben dat je een infarct krijgt. En dan blijft het uiteraard zaak snel te handelen!" reageren? r gezondheid@wegener.nl WEBWINKEL Nationale meniere, hyperacusis Hoorstichting otosclerose, brughoektumor Mie van Son BON 101 vragen over oorsuizen Hierbij bestel ik: (aantal) x '101 vragen over oorsuizen' 12,95* excl.verzendkosten van 2,95 Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestel ling telefonisch of per mail door te geven. VOORLETTERS VOORNAAM NAAM OM OV ADRESHUISNUMMER POSTCODEPLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. '101 vragen over oorsuizenPostbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt Is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. categorieboeken M**" m Ongestoord horen lijkt de normaalste zaak van de wereld: genieten van muziek, praten met vrienden, het huilen van een baby, allemaal vanzelfsprekend. Maar wat als dit horen verstoord wordt door hinderlijke geluiden, af en toe wegvalt, pijnlijk is of door een tumor bedreigd wordt? Dan gaat u op zoek naar oplossingen die het gehoor weer op orde kunnen brengen. Dit boek gaat in op de meest voorkomende problemen en draagt mogelijke oplossingen aan. Lezersprijs 12.95* *Exclusief verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31