Zeeuwse jeugd laat GHB niet links liggen No show boete kost geld 2 zeeland Familiegeheim wwmn xC ,£iCi 1 donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! Wat is GHB? Ouders, opgelet! donderdag 12 april 2012 door Willem van Dam Minstens een half uur zit ik nu al gebiolo geerd naar het ver geelde fotootje te kij ken. Het is meer dan honderd jaar oud en dook op toen we een doos vol familiekiekjes door vlooiden. De foto toont een jonge vrouw (mijn oma) in een lange mantel en met grote hoed, waarop een knots van een roos prijkt. Ze po seert in een stille straat bij een kinderwagen op hoge ijzeren wie len. Uit de kinderwagen steekt een klein kinderkoppie; een jon gen of een meisje, dat kan ik niet zien. Op de voorgrond twee jonge tjes die elkaar stevig bij de hand houden. Ze dragen matrozenpak jes en blikken schuchter in de lens. Het jongetje links is onmis kenbaar mijn vader. Dat andere mannetje moet zijn jongere broer zijn - m'n ome Wim. Maar wie is toch die baby in de kinderwagen? Bij mijn weten heeft m'n vader nooit een tweede broer of een zus gehad. Op de ach terkant van de foto staat een met potlood geschreven tekstje: 'Odeon - v bord Singel Spui uitstap pen'. Daar wordt een mens niet veel wijzer van. Ben ik op een familiegeheim ge stuit? Bezat m'n vader dan ooit toch nóg een broer of zus, die van wege een of ander akelig akkefie tje is doodgezwegen? In gedach ten wandel ik mijn familie langs. Ik had een oom die hevig naar je never rook en op verjaardagen al tijd schuine moppen vertelde; ik had een tante die zó zuinig was dat ze haar oude jurken in bed af droeg; ik had een oom die het zóver had geschopt dat hij op kan toor een eigen toilet kreeg; ik had een tante die heel mooi piano kon spelen; ik had een oom die vanwege duistere handelingen een halfjaar ('hij is op vakantie', ver klaarde mijn moeder diens langdurige afwezigheid tegenover de burenin het gevang doorbracht. Maar die kunnen het allemaal niet zijn. Zuchtend mik ik het fotootje weer in de schoenendoos. Ik heb me er bij neergelegd: ik zal nooit weten wie dat schattige jongetje of meisje in die fraaie kinderwa gen was. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Tèrneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl 055-5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst Via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie vart de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie Ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoo sgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. Steeds meer jongeren gebrui ken de zeer verslavende drug GHB. Ook in Zeeland wint de makkelijk verkrijg bare, goedkope drug aan po pulariteit onder jongeren. door Matthanja Schipper en Ondine van der Vleuten Hij is 21, studeert bio logie in Groningen en gebruikt gemid deld één keer per maand GHB. „Ik ben ermee begonnen toen ik een jaar of zestien was. Meestal ge bruik ik op feesten. Thuis op de bank kun je niks met het eufori sche gevoel dat je van GHB krijgt." Dat gevoel is te vergelijken met dronkenschap: je bent ongeremd, praat veel en bent vrolijk. Met dit verschil, dat je veel helderder bent dan bij dronkenschap. „We gebrui ken het altijd met een grote groep vrienden. Niets is zo treurig als in je eentje naar de klote gaan." Hoe GHB uitwerkt, hangt af van verschillende factoren. Hoe warm het ergens is, hoe goed je lever werkt, je emotionele toestand, ge wicht, lengte, maar ook hoe vaak je gebruikt. „Want je lichaam raakt eraan gewend. Wanneer je jezelf tevoren al niet goed voelt, kun je al snel slecht gaanje gaat schok ken, valt in een diepe slaap of gaat volledig out. Een vriend van me is dat een keer overkomen na een feest. Het ging steeds slechter: hij begon te zwalken, kon niet meer lopen en praten. Uiteindelijk zakte hij in elkaar. We hebben toen de ambulance gebeld. Hij is een nacht in het ziekenhuis gebleven." Waarschuwen voor GHB vindt hij dan ook geheel terecht. „Het is een drug waarbij je je gezond verstand moet gebruiken. Zelfs een norma le dosis kan al gevaarlijk zijn, zeker in combinatie met alcohol of ande re drugs." Het kan drie kwartier duren voor GHB gaat werken. Mensen zijn daardoor snel geneigd wat extra te nemen. Een overdosis ligt dan op de loer. GHB heeft een verdovende werking op het cen traal zenuwstelsel. Gebruikers kun nen in een coma raken en zelfs stikken. „Het belangrijkste is dus om goed te doseren, maar omdat dat van zoveel factoren afhankelijk is, is dat heel moeilijk." Een buisje van vijf milliliter kost een euro of 5. Voor veel mensen is 0,5 gram al genoeg. „Ik neem altijd de helft van wat ik denk dat ik aan kan, en meestal is dat al ruim vol doende. Bij mezelf ben ik niet zo bang voor een overdosis, bij ande ren wel. Mensen beseffen pas wat de gevolgen kunnen zijn als ze een keer te veel hebben gebruikt. Die vriend van mij, die we naar het zie kenhuis hebben moeten brengen, is vooral erg geschrokken omdat hij niks meer wist van wat er toen gebeurd is. We hebben hem alles moeten vertellen." Dat geheugen verlies, een veel genoemd bijver schijnsel, heeft de partydrug de bij naam 'rapedrug' gegeven. Het is vrij gemakkelijk om aan GHB te komen, ook in grote hoe veelheden. „Meestal kopen men sen het bij de lokale dealer. Je kunt het ook vrij simpel zelf ma ken. De werkzame stof is GBL. Die is gemakkelijk te verkrijgen. De an dere stoffen, zoals natriumhydroxi de en kaliumhydroxide, kun je ook legaal kopen. Ik heb het zelf ook een keer gemaakt. We hebben zuivere ingrediënten uit Duitsland laten komen. Het ging vrij goed." De ingrediënten voor GHB zijn ook te koop in de bouwmarkt. Als ontstopper bijvoorbeeld. Maar daar zitten ook andere stofjes bij, waarschuwt hij. „Metalen bijvoor beeld. Erg slecht voor je hersenen. Bovendien is zelf maken zeer straf baar. Ik koop het daarom liever." GHB is de afkorting van GammaHydroxyButyfaat. Hét komt in kleine hoeveelheden van nature in je lichaam voor. GHB werd vroeger gebruikt als inslaap- én narcosemiddel, maar vindt nu vooral aftrek als partydrug. Dat GHB zeer verslavend is, wordt steeds duidelijker. Er is een sterke stijging van het aan- aantal gebruikers dat in het zieken huis terechtkomt. Voor ouders kunnen lege buisjes een aanwijzing zijn dat hun kind GHB gebruikt. Verlies van interesses, verslonzen, veranderd gedrag of vrienden groep en slechte schoolprestaties kunnen op verslaving duiden. De afkickverschijnselen kunnen zeer ernstig zijn. Begeleiding is ver standig. www.indigopreventie.nl MIDDELBURG - Boetes geven aan pa tiënten die niet komen opdagen, kost de ziekenhuizen eerder geld dan dat het ze geld bespaart.. „We zouden extra personeel moeten aannemen om die boetes te in nen", zegt woordvoerder René Maas van ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. „Bovendien levert het veel onbegrip en misver standen op." Minister Schippers van Volksgezondheid wil boetes verplichten. Maas: „Wij kiezen er bewust niet voor. Met folders en posters proberen we te bereiken dat patiënten zich tijdig afmelden. Een aantal specialisten stuurt een herinnering voor de jaarlijkse con trole en we gaan over een tijdje be ginnen met een sms-service." Patiënten die verstek laten gaan bij afspraken met specialisten, kosten de zorg jaarlijks 300 miljoen, heeft Schippers laten berekenen. In een ziekenhuis in Den Haag is na het invoeren van boetes het percenta ge gemiste afspraken teruggedron gen van 5 naar 4, meldde de NOS. ZorgSaam heeft al jaren een per centage van net boven de 4 pro cent. Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis is het aantal 'no show'-patiënten gestegen, van 3 procent in 2008 naar 4,8 in 2011. „We zijn daarom bezig met het op tuigen van een sms-service", zegt woordvoerder Jaap Nelemans. Of er ook een boetebeleid aan zal wor den vastgeknoopt, is nog de vraag. euro. Zoveel kost een buisje van 5 milliliter GHB bij de dealer. Zelf maken kost een paar euro per liter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2