AZ laat FC Twente ontsnappen Topper Heerenveen-Ajax na drie minuten al beslist Spelers van PSV zijn rijp voor de psychiater 241 spert AZ en FC Twente houden aan de topper in Alkmaar een punt over. Het wordt 2-2. Toch stap pen beide ploegen min of meer als verliezer van het veld. In de historische titelrace in de eredivi sie is elke misstap er één te veel. door Theo Brinkman ALKMAAR - De duels tussen AZ en "IXvente in Alkmaar zijn de laatste jaren nooit saai, en beide clubs zet ten die traditie gisteravond voort. Een tumultueuze beginfase, hecti sche slotminuten en een ultieme gelijkmaker leidden tot een 2-2-ge- lijkspel. Met dat resultaat bewezen FC Twente en AZ elkaar gisteravond in feite een slechte dienst. Vooral Ajax - de koploper won zelf pro bleemloos in Heerenveen - zal de uitslag in Alkmaar handenwrij vend hebben aangehoord. Toch hoefde Twente niet ontevre den te zijn. De Tukkers hadden het punt te danken aan een treffer in de laatste minuut van de regulie re speeltijd. Net toen AZ de zege over de streep leek te gaan trek ken, kopte invaller Bajrami alsnog de gelijkmaker achter doelman Esteban. „Terecht", vond Twen- te-trainer Steve McClaren. „We verdienden dat punt. Het was be langrijk om vanavond niet te ver liezen, we moesten een resultaat halen en dat is gelukt. De spelers hebben veel strijdlust en karakter getoond. Daar ben ik blij mee. Nog vijf wedstrijden te gaan." Naast hem zat AZ-trainer Gertjan Verbeek er verslagen bij. „We heb ben twee ploegen met een verschil lende spelopvatting aan het werk gezien. De opmerking van mijn collega zegt het al: hij wilde niet verliezen. Wij spelen om te win nen. Daar zijn we heel dichtbij ge weest, maar helaas is het niet ge lukt. In technisch, tactisch en me taal opzicht ben ik tevreden over wat het elftal heeft laten zien. Al leen is het resultaat teleurstel lend." De 2-2 kwam hard aan bij de thuis ploeg. De Alkmaarders leidden eerst met 1-0 en daarna met 2-1 en hadden Twente na rust behoorlijk onder controle. Een belangrijke overwinning - waarmee achtervol ger TWente op vijf punten zou wor den gezet - leek in de maak. Op ba sis van de tweede helft zou die te recht zijn geweest. Want waar het voor rust nog gelijk opging, was AZ na rust nadrukkelijk de boven liggende partij. Dat leidde tot een treffer van Altidore, twintig minu ten voor tijd. De Amerikaanse spits speelde in de kleine ruimte Douglas handig uit en schoot droog raak. Het was het tweede doelpunt van Altidore. Zijn eerste treffer liet hij al na drie minuten aantekenen. Een omstreden doelpunt, waarbij Pieter Vink de gebeten hond was in het Twentse kamp. Het begon er al mee dat de scheidsrechter donderdag 12 april 2012 mjssm&mxmsmsmmmmmmmmmmmmmgmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmgmmmmkmmmmsM door Koen de Vries MIDDELBURG - Ajax beleefde giste ren een heerlijk avondje, zonder er zelf veel voor te hoeven doen. Terwijl de concurrenten om de landstitel zonder uitzondering punten verspeelden, rekenden de Amsterdammers simpel af met Heerenveen. In Friesland werd het liefst 0-5 voor de ploeg die sinds 1 april de ranglijst aanvoert. Ajax-trainer Frank de Boer erken de dinsdag dat hij een droomscena- rio in z'n hoofd heeft voor de rest van de competitie. Dat de concur renten op de eerstvolgende speel dag al zo veel punten zouden laten liggen, zal hij echter niet hebben verwacht en zelfs niet hebben ge hoopt. Met nog vijf wedstrijden te gaan hebben de Amsterdammers drie punten voorsprong op AZ en een beter doelgemiddelde. FC Twente volgt al op vijf Fetenoord op zes en PSV en Heerenveen op zeven. In feite was het duel tussen de nummers zes en één van de eredi visie al na tweeënhalve minuut ge speeld. Jeffrey Gouweleeuw, de rechtsback van Heerenveen, zag zijn pass geblokt door Isma'ü Aissa- ti, waardoor de bal voor de voeten van Siem de Jong caramboleerde. De spits ging alleen op doelman Brian Vandebussche af, die de aan valler van Ajax torpedeerde. Scheidsrechter Kevin Blom kon niet anders dan naar de stip wij zen en de Belgische doelman rood voorhouden. Theo Janssen benut te de strafschop: o-i. Heerenveen-trainer Ron Jans pro beerde verder onheil af te wenden door aanvaller Narsingh op te offe ren en de rest van zijn spelers te rug te laten plooien op eigen helft. Dat mislukte. Een kwartiertje later knalde Aissati de 0-2 achter inval ler-doelman Nordfeldt en Siem de Jong maakte er met een beauty 0-3 van. Een blunder van Nord feldt op een schotje van De Jong betekende 0-4. Na rust schakelde Ajax een versnellinkje terug. Siem de Jong maakte z'n derde van de avond (0-5) en Derk Boerrigter kon zijn rentree maken na een langdurige rugblessure. Dit weekeinde kan het niet ge droomde droomscenario van Ajax nog fraaiere vormen aannemen. De Amsterdammers spelen zon dag thuis tegen rodelantaarndrager De Graafschap. Misschien heeft PSV er de avond ervoor al voor ge zorgd dat de achterstand van AZ is opgelopen tot zes punten. Het beslissende moment bij Heerenveen-Ajax. Na tweeënhalve minuut voetbal wordt Ajacied Siem de Jong getor pedeerd door doelman Vandebussche. foto Olaf Kraak/ANP door Rik Elfrink WAALWIJK - PSV kan de eerste titel sinds 2008 na gisteravond defini tief vergeten. Opnieuw bakte de ploeg er in een op voorhand sim pel ogende uitwedstrijd helemaal niks van. Tegen middenmoter RKC ging PSV terecht en op een verschrikkelijke manier onderuit (2-1). Gelet op de dramatische uit- balans dit seizoen was dat niet eens een verrassing. Na het beker- feest van afgelopen weekeinde hing gisteren een grauwsluier over het team van Phillip Cocu. De hele competitie gaat de ploeg buitenshuis vaak in de fout, zelfs tegen formaties die in de zomer nog als degradatiekandidaten wer den bestempeld. Een helft staat de ploeg soms als een huis. Bij een beetje tegenslag vliegen de tegen- goals er ineens als rijpe appeltjes in. Het overkwam de ploeg dit sei zoen voor het eerst in Venlo. In acht bizarre minuten werd een o-2-voorsprong bij laagvlieger VW compleet verspeeld. Het duel in Waalwijk leek bijna een kopie. In drie minuten vlak na rust kreeg de ploeg twee treffers om de oren. Aan het einde van de competitie is de conclusie vrij simpel. PSV had dit jaar dertig miljoen euro te be steden om nieuwe spelers te ko pen. Daarbij werd een linie overge slagen: de verdediging. Het trio Marcelo, Derijck en Bouma is niet goed genoeg om mee te spelen voor de titel, heeft de praktijk uit gewezen. Daarnaast rekende PSV te veel op een groeispurt van spelers die voorheen in de subtop actief wa ren. Matavz en Strootman presteer den in het begin van de competi tie goed, maar halen amper vol doendes meer. Strootman begon gisteren geblesseerd aan de wed strijd. De wil om te spelen won het maar kort van de pijn. De in ternational hinkte, Cocu haalde hem al in de eerste helft van het veld voor Engelaar. PSV mag zich na elke uitwedstrijd dieper schamen voor de steeds triestere balans buitenshuis. Met 17 punten uit 15 duels op vreemde plekken is duidelijk waar de ploeg de titel heeft verspeeld. Na de win terstop is nog niet gewonnen bui ten Eindhoven, het gebeurde voor het laatst op 18 december in Hee renveen (1-5). Thuis speelde de ploeg vaak fris, fruitig en spranke lend. De spelers willen van geen men taal probleem weten, na het ver spelen van de titel is de enige con clusie dat het de ploeg aan instel ling ontbreekt. Vedetten als Toivo- nen en Marcelo zouden de zaak op sleeptouw moeten nemen, maar ogen bij een achterstand als weer loze wezentjes. In Waalwijk liet het team van Cocu zich in slaap sussen. De eerste helft was net als in Amsterdam weer niet om aan te zien. RKC gaf geen ruimte weg, uitgespeelde kansen waren er niet. Een schot van Lens was het enige wapenfeit waarop het team van Cocu kon bogen. RKC had meer aanspraak op een goal. Tyton stond op de goede plek bij een schot van Meijers. Schet liep voor bij Marcelo alsof hij er niet stond, maar werd niet gevaarlijk. In de tweede helft zag Tyton 'ér bij een schot van Duits niet goed uit: 1-0. Even later kon Schet zomaar de 2-0 binnentikken. PSV ging pas daarna va banque spelen en uitge rekend de vertrekkende Venneg- oor of Hesselink was nog trefze ker. Het was veelzeggend dat de door velen als bejaarde voetballer weggezette Twent voor het enige effectieve gevaar zorgde: 2-1. Phillip Cocu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24