Potocnik: Europa is geen boeman pistool noodweer Drempel voor Haringvliet 23 Delta Water Award DONDERDAG 12 APRIL donderdag 12 april 2012 door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Nederland en Vlaande ren zullen meer maatregelen moe ten nemen om de natuur in het Schelde-estuarium te herstellen. Die komen bovenop het pakket maatregelen waarover nu in Brus sel wordt gesproken (met onder andere de Hedwigepolder). Dat maakte Eurocommissaris Ja- nez Potocnik (Milieu) gisteren in de Tweede Kamer duidelijk. Hij was er gisteren te gast om te pra ten over grondstoffengebruik. Maar de Kamerleden grepen het moment aan om naar de Hedwige te vragen. Potocnik maakte een eind aan de suggestie dat Europa 'er niet over gaat'. „De Europese Commissie ziet er op toe dat de 27 lidstaten zich houden aan de Euro pese richtlijnen. Het is juist Neder land dat daar altijd op aandringt." Hij zegt dat de gesprekken met Ne derland 'zeer intensief zijn en 'stil aan een eindstadium bereiken'. Hij benadrukt dat er nog geen deal is. Volgens hem 'dringt de tijd voor Nederland om te voldoen aan haar verplichtingen'. Een 'be slissing van de Europese Commis sie is zeer snel te verwachten'. Eer der binnen enkele dagen dan bin nen enkele weken. „U moet ons niet zien als boeman, wij werken graag mee aan een op lossing." Om direct daarna te zeg gen dat de voorbereidingen voor juridische stappen tegen Neder land doorgaan als er niet binnen enkele dagen een voorstel ligt. Hij stelt vast dat de natuur in de Wes- terschelde nog steeds achteruit holt. De plannen waar nu over wordt gesproken, zijn bedoeld om dat te stoppen. „Daarna komt stap twee: een plan om de natuur daad- gistermiddag voor de Middelburg se rechtbank, ontstond er in het ca fé al snel een gespannen sfeer om dat de ex het niet kon verkroppen dat haar oude geliefde zijn nieuwe lief mee had genomen en ook met haar danste. De café-eigenaar had die sfeerverandering ook in de ga ten, werkte iedereen naar buiten, behalve het drietal dat nog even mocht blijven, in de hoop dat dé lokale jongeren zouden verdwij nen. Toen dat trio na een half uur ook vertrok werd het echter opge wacht door de ex en een grote groep jongeren. De nieuwe vrien din werd mishandeld, maar het lukte toch haar in de auto van de Zelzatenaar te krijgen. Die zou ver volgens een pistool uit het hand schoenenkastje hebben gepakt om te dreigen, aldus de advocaat. De ex zou het wapen echter bij de loop hebben beetgepakt waarop het afging en zij een kogel door haar been kreeg. Volgens de schut- werkelijk te verbeteren." Het mi nisterie van EL8cI bevestigt dat. „Aan dat plan wordt gewerkt", zegt woordvoerder Thijs van Son. „Meer kan ik niet zeggen." Saillant detail: op de publieke tri bune zitten geen protesterende Zeeuwen. Nog steeds komen reac ties los op het gerucht dat wordt gesproken over het half onder wa ter zetten van de Hedwige. Vol gens Vogelbescherming Nederland loopt het niet zo'n vaart. Ze heeft haar bronnen in Brussel en daar uit leidt ze af dat er geen enkele re den is dat de Europese Commissie zou instemmen met een 'halfbak ken' compromis. De Vogelbescher ming heeft zich altijd op het stand punt gesteld dat de afspraken over natuurherstel in de Scheldeverdra- gen onverkort moeten worden na geleefd. De grensoverschrijdende onpoldering van de Hedwige- en een deel van de Prosperpolder is in die afspraken voor de Vogelbe scherming een sleutelproject. Na- tuuraanleg daar is het meest effec tief Johan Robesin van de Partij voor Zeeland noemt het eventuele voornemen de helft van de Hedwi gepolder onder water te zetten 'een slap verhaal'. „Als dit de koers van Bleker is, dan ben ik diep te leurgesteld. Hij is bij de Europese Commissie aan het verkeerde adres. Hij moet bij de gewestelijke regering van Vlaanderen zijn. Die moet instemmen met een alterna tief, want dan pas kan Nederland in samenspraak met Vlaanderen de Scheldeverdragen wijzigen." Vo rige week heeft de Vlaamse pre mier Kris Peeters in het Vlaamse parlement nog onderstreept dat zijn regering onverkort vasthoudt aan de naleving van de Scheldever dragen. Het project Balance Island is de volgende genomineerde in een serie van vijf waar de PZC deze week aandacht aan besteedt. Woensdag 18 april wordt bekend wie de Delta Water Award wint. door René Schrier Wat kun je doen om te voorkomen dat zout water het Haringvliet binnendringt, dacht Sander van Rooij uit Utrecht. Nou dan leg je er toch gewoon een drempel in de vorm van een zandbank voor. Het klinkt allemaal wat simpel, maar daar komt het wel op neer. Van Rooij liep eigenlijk per toeval te gen de Delta Water Award aan. Hij zag in de e-mail dat de wedstrijd werd gehouden. En nadenkend over de Zeeuwse delta schoot hem een afstudeeronderzoek in gedach ten waarvan hij de begeleiding had gedaan. In dat onderzoek kwam de ontwikkeling van zand banken in de Voordelta aan de or de. Dat is precies wat voor het Ha ringvliet, waar al enkele kleinere banken liggen, nodig is dacht hij. Nu is de oostelijke kant van het Haringvliet behoorlijk zoet en wordt het water naar het westen toe steeds zouter. Dat zoutpro- bleem wordt alleen maar erger, voorspelt hij, tot schade van onder meer land- en tuinbouw. Door een zandbank voor het Haring vliet te leggen verschuift de over-' gang van zoet naar zout meer naar het oosten. Achter de zandbank is het water meer brak. Het opspui ten van de zandbank heeft een nog een ander positief effect. Er kan zich daar natuur ontwikkelen. Dat kan volgens hem vooral aan trekkelijk zijn, omdat het om na tuur gaat die er nu in de Voordelta niet meer zo veel is, zoals embryo nale duinen. Om het idee uitgevoerd te krijgen moeten er nogal wat instanties achter gaan staan, zoals Rijkswater staat, Natuurmonumenten, het Wereld Natuurfonds en de provin cies om er maar eens een paar te noemen. Het team van Sander de Rooij dat aan het idee voor de Del ta Water Award werkt bestaat uit vier leden en een stagiair. Een van de dingen waar het team naar heeft gekeken is het antwoord op de vraag hoe zand in het algemeen en de zandbanken in de Voordelta in het bijzonder zich ontwikkelen. Sander noemt dat de grootste uit daging van het project. Een van de opmerkingen van de jury was, dat als het plan blijkt te werken het ook elders toegepast kan worden. Meer informatie over deze en andere nominaties is te vinden op www.deltawateraward.nl Een van de varianten van de zandbank voor het Haringvliet met de effécten op het zoutgehalte van het water. ter was er echt sprake van een on geluk en had hij 'absoluut niet het plan te schieten'. Hij wist zelfs niet, zo zei hij, dat het wapen gela den was. Officier van justitie Wilfried Suij- kerbuijk vond dat er geen sprake was van noodweer maar van een poging tot doodslag en eiste een celstraf van 21 maanden onvoor waardelijk. Volgens de magistraat had het drietal ruim de tijd te vluchten, te dreigen met het pis tool of desnoods een waarschu wingsschot in de lucht te lossen, maar koos de Zelzatenaar ervoor de confrontatie aan te gaan met de jongeren. En dat was fout, aldus Suijkerbuijk. Volgens hem ging het om drie boze meisjes, 'meer niet'. „De andere jongeren ston den op een grotere afstand." Hij hield de verdachte ook voor dat een schot door een bovenbeen makkelijk tot de dood kan leiden. Uitspraak 25 april. "YK. Geniet van een smakelijk 3-gangen diner a la carte bij Restaurant Zeebinkie in Burgh-Haamstede! Bij Restaurant Zeebinkie in Burgh-Haamstede stel jij nu zelf het lekkerste 3-gangen menu samen. Ga je voor de Herrie in de Pan, een hamburger Zeebinkie of een klassiek pannetje Zeeuwse gekookte mosselen? En sluit je af met een Koffie in de Kombuis of een Coupe Caramel? Beleef het zelf bij Zeebinkie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23