'Omgang met stiefkind veel relaxter' 'H 'Stiefmoeders leggen de lat vaak heel hoog voor zichzelf mÊBËÈSÊKÊmmXBm donderdag 12 april 2012 'Scheidingsonderzoeker' Ed Spruijt Henry Wezenberg is zoe kende naar zijn vaderrol, zijn stiefkinderen helpen hem daarbij. „Veel stiefou ders onderschatten hun nieuwe taak." Henry met zijn stiefkinderen Nora en Ruben. et klinkt misschien raar, maar ik ben mijn ex dankbaar dat ze met mij ge broken heeft. Daardoor werd ik ge dwongen om met mezelf aan de slag te gaan", zegt Henry Wezen berg (43) aan zijn keukentafel in een Apeldoornse buitenwijk. Door de scheiding werd hij gecon fronteerd met zijn vaderrol. „Ik heb zelf geen goed voorbeeld ge had. Mijn vader werkte heel veel, hij was bakker. Hij hoefde er niet voor mij te zijn, daarvoor was mijn moeder, vond hij. Als ik die opvatting zou volgen, dan zou ik mijn eigen kinderen niet meer Zijn zonen, 7 en 9 jaar oud, wo nen bij hun moeder. Een weekein de in de veertien dagen logeren ze bij hem; elke donderdag haalt hij ze uit school. Hij heeft hulp ge zocht om erachter te komen op welke manier hij zijn vaderrol wil gaan invullen, te meer omdat hij stiefvader is geworden. Toen hij zijn huidige vriendin Door Hooijer uit Oosterhout (Gel derland) ontmoette, wilde hij snel met haar en haar kinderen gaan samenwonen. „Maar dat zou de makkelijkste weg zijn. Ik moet le ren tevreden te zijn met mijzelf, me niet afhankelijk maken van een relatie." Ze kozen daarom voor een latrelatie. De kennismaking met zijn stief kinderen Ruben (14) en Nora (7) verliep in het begin moeizaam. „Vooral met Nora. Zij had de hoop dat het nog zou goed ko men tussen haar ouders. Ik had de neiging haar te veel naar me toe te trekken. Nu laat ik het initia tiefbij haar." Henry is blij met zijn stiefkinde ren, niet in het minst omdat ze hem onbedoeld helpen bij zijn zoektocht naar zijn vaderrol. „Met hen is de omgang veel relaxter dan met mijn eigen kinderen. Bij mijn stiefkinderen mis ik de druk van het goed willen doen. De rela tie met mijn eigen kinderen is vaak confronterend, zij houden mij regelmatig een spiegel voor. Ze kunnen bijvoorbeeld heel erg boos zijn, dan zie ik mezelf in hen terug. Ik had heel hoge verwach tingen van mijn kinderen. Die heb ik gelukkig kunnen loslaten." Henry heeft verschillende bijeen komsten voor stiefouders bezocht. Hij was steeds verbaasd over de la ge opkomst. „Ervaringen delen is heel goed, daar hebben de kinde ren profijt van. Ik denk dat veel stiefouders hun nieuwe taak on derschatten." Belangrijk is dat stiefouders hun plek kennen, vindt Henry. „Mijn kinderen staan op de eerste plaats, daarna komt mijn vrien din. Dat geldt ook voor haar." Van de 2,5 miljoen gezinnen met minderjarige kinderen in Neder land hebben 500.000 (20 procent) te maken gehad met een schei ding. Daarvan bestaat ruim 40 pro cent uit eenoudergezinnen; bij bijna 60 procent (ongeveer 270.000) is sprake van een stiefge zin. In de meeste gevallen (75 procent) blijven de kinderen na een schei ding bij hun moeder. In 20 procent van de scheidingen kiezen betrok kenen voor het co-ouderschap. Dat aantal neemt toe. Stiefmoeders komen het meeste voor als parttimer, zo'n 200.000. Het gaat daarbij om relaties waar bij de kinderen bij de biologische moeder wonen en af en toe bij de biologische vader vertoeven. Er zijn ongeveer 10.000 parttime stiefvaders. Nederland telt rond de 20.000 full time-stiefmoeders en 50.000 halfti me-stiefmoeders (co-ouderschap). Bij stiefvaders zijn die aantallen res pectievelijk 205.000 en 60.000. Bron: 'Handboek scheiden en de kinderen', Ed Spruijt en Helga Kormos zie onze website:binnenland Wie weet een beter woord voor stiefouder? Stiefgezinnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11