io I stiefouders Gei 'Alle kinderen voelen zich nu gelijk' J Stiefouders hebben het moeilijk. Binnen hun nieuwe gezin, maar ook daarbuiten. Het is tijd om meer aandacht aan hun problemen te besteden, vinden de organi satoren van de nationale Stiefmoederdag. donderdag 12 april 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl er maar aan staan door Niek Opten illustratie Mark Reijntjens Langdurig een liefdesre latie aangaan, het is geen eenvoudige klus. De opdracht wordt al leen maar lastiger als de nieuwe partner al kinderen heeft. Acceptatie, jaloe zie, ex-partners met bijbehorende familie; het komt er allemaal bij. Maar liefst rond de 6o procent van de stiefrelaties eindigt vroegtijdig, tegen ruim 40 bij 'normale' rela ties. Het aantal stiefgezinnen neemt alleen maar toe. „Bij stellen die voor het eerst kin deren krijgen, zijn die kinderen vaak een bindmiddel. Bij stiefrela ties zijn kinderen juist vaak een struikelblok, door alles wat er om heen hangt", zegt Maaike van Goethem. Zij is oprichter en voor zitter van stichting Stiefmoeders, een club die zich inzet voor de on geveer 270.000 stiefmoeders in Ne derland. Zaterdag houdt de stich ting de nationale Stiefmoederdag in Houten, een bijeenkomst om er varingen uit te wisselen en om van elkaar te leren. Speciaal voor stiefmoeders, want over het algemeen geldt dat die het moeilijker hebben dan stiefva ders, zegt de Utrechtse 'scheidings onderzoeker' Ed Spruijt. „Moeders zijn anno 2012 nog steeds de spil waar het gezinsleven om draait. Vaak hebben zij geen of een kleine re baan dan vaders en zijn dus meer thuis. Van stiefmoeders wordt al snel verwacht dat die zich bemoeien met de opvoeding. Bo vendien leggen zij vaak ook de lat heel hoog voor zichzelf." Lang zaam ingroeien in het gezin, dat het succes van de relatie vergroot, is daarom vooral voor stiefmoe ders lastig. „Voor veel stiefmoeders is het ook nog een taboe om te zeg gen dat je moeite hebt met de kin deren van anderen", zegt Van Goethem. De Stiefmoederdag voorziet in een grote behoefte, zegt Van Goethem. „Toen ik tien jaar geleden stiefmoe der werd, moest ik zelf het wiel uit vinden. De belangrijkste tip die ik aan aanstaande stiefmoeders kan geven is: doe je huiswerk, bereid je voor, zodat je weet wat je kunt verwachten en een realistisch beeld hebt van de situatie." Spruijt onderscheidt drie soorten stiefouders, afhankelijk van de ma te waarin ze betrokken zijn bij het nieuwe gezin. Bij fiilltime-stiefouders hebben de (weinige) stiefmoeders het vaak moeilijk: als kinderen bij hun va der gaan wonen is dat vaak om een specifieke reden: de kinderen zijn 'lastig' of moeder is niet in staat om ze op te voeden, om wel ke reden dan ook. Vaak kiezen mannen in hun nieuwe relatie voor een jongere vrouw, met meestal minder of geen opvoeder- varing. Er is sprake van halftime-stiefou ders als de biologische ouders een co-ouderschap zijn aangegaan. De ze constructie geeft stiefouders meer lucht, omdat de biologische ouders samen de opvoeding op zich nemen. Stiefmoeders komen het meest voor als parttimer. Ze hebben een relatie met een vader die zijn kin deren korte periodes in huis heeft. „Het voordeel is dat de nieuwe-re latie veel ruimte krijgt, maar de partners moeten zich wel aanpas sen als de kinderen er zijn. Dat kan lastig zijn", zegt Spruijt. Stief ouders moeten dus extra hun best doen om hun relatie in stand te houden. Daarbij lopen ze nog steeds tegen onbegrip aan, zo mer ken ze bij de helpdesk van Stich ting Stiefmoeders. „Scholen zijn veelal gericht op de moeder, de va der kan soms moeilijk informatie krijgen. Dat komt ook voor bij hulpverleners", zegt Van Goethem. „Het stiefouderschap is maatschappelijk nog niet zo breed geaccepteerd als bijvoorbeeld echt scheidingen", vindt Spruijt. Zelfs wettelijk niet. „Voor biologische ouders geldt gelijkwaardig ouder schap; ook na een scheiding. Over de rechten van stiefouders staat geen letter in de wet." Voor aanmelding Stiefmoederdag en adviezen: www.stichtingstiefmoe- ders.nl Zie ook www.nieuwgezin.info Christina Meuleman is ge trouwd met een weduw naar met wie ze twee kin deren kreeg. Die heeft ze strenger opgevoed dan haar stiefkinderen. Christina Meuleman met haar man en hun vier kinderen. a, het is hard werken om er iets van te maken, maar de stiefkinderen hebben Chris tina Meuleman ook veel ge bracht. „Dankzij hen kon ik mijn eigen kinderen vaak beter begrij pen, juist vanwege de grotere af stand." Toen Christina (57) haar man (61) in 1993 ontmoette was hij weduw naar met twee kinderen van 11 en 6 jaar. „Het was bij ons pats-boem, liefde op het eerste gezicht." Ze verhuisde van Den Haag naar Del den, haar man is arts. De jongste zoon accepteerde haar al snel als nieuwe moeder, met de oudste dochter had ze veel meer te stellen. „Mij vertrouwen zag ze als verraad naar haar moeder en dat was heel lastig voor haar." Om die situatie te veranderen is Christina hulp gaan zoeken. Niet voor haar stiefdochter, maar voor zichzelf „Mijn idee was: alleen als het met ons ouders goed gaat, kan het ook goed komen met de kinde ren." Het is haar belangrijkste ad vies aan stiefouders in spe. Een an dere aanrader is samen kinderen krijgen. „Dat is natuurlijk niet ie dereen gegeven, maar het is voor ons heel belangrijk geweest. Als ik een conflict had met de oudste dochter, dan vroeg ik me altijd af wat ik zou doen als het om mijn ei gen kind zou gaan." Christina en haar man kregen samen twee kin deren, een dochter (17) en een zoon (15). Beetje bij beetje werd de band met de oudste dochter beter. „Me de omdat we er heel veel over ge praat hebben. Dat kon gelukkig. We hebben het overlijden van haar moeder altijd bespreekbaar gemaakt. 'Hoe zou mama nu gerea geerd hebben?', zeiden we dan. Ze zei laatst dat ze ons een hecht ge zin vindt. Alle vier hebben nu het gevoel dat ze gelijk zijn." Na hun trouwen verhuisden Chris tina en haar man binnen Delden, naar een huis waarin niet alles her innert aan zijn overleden vrouw. „Het is de kunst om jezelf te blij ven, je moetje niet steeds gaan ver gelijken met de ander. Dat is niet altijd makkelijk. Het is daarom ook zo belangrijk dat de partner de credits geeft aan de stiefouder en samen de kinderen opvoedt. Hij moet niet uit een schuldgevoel gaan overcompenseren richting de kinderen." Op een andere manier heeft Chris tina dat wel gedaan. „Bij geschei den stellen ontstaat bij stiefmoe ders vaak een soort concurrentie strijd met de biologische moeder. Dat was bij mij niet het geval, maar uit een soort van overcom pensering heb ik mijn eigen kinde ren strenger opgevoed, dan mijn stiefkinderen. Dat is ook niet goed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10