81 buitenland Vredesplan Üigt In prullenbak stipreizen.nl Waar gaat u naar toe? Tientallen doden in Syrië 'Satelliet :s voorbode atoomtest' Stedentrip Parijs**** dinsdag 10 april 2012 Minder dan een etmaal voor een cruciale deadline vielen er weer doden in Sy rië. Het vredesplan van VN-gezant Kofi Annan kan wel worden weggegooid. door Carel Goseling Om 05.00 uur vanoch tend hadden het Syri sche leger en andere ordetroepen zich terug moeten trekken uit dichtbevolkte gebieden. Ze hadden ook het ge bruik van zware wapens in deze re gio's moeten staken. Dat is inmid dels een illusie en daarmee ligt het vredesplan van VN-gezant Kofi Annan om een einde te maken aan de al meer dan een jaar duren de burgeroorlog in Syrië, voorlo pig in de prullenbak. Of, zoals de Turkse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Naci Koru, gisteren al concludeerde: „Het is komen te vervallen. Dins dag begint er een nieuwe fase." Al meer dan twee weken geleden liet Annans zegsman weten dat het regime van president Bashar al-Assad het vredesplan onder schreef. Behalve in het terugtrek ken van het leger uit stedelijk ge bied, en het staken van het ge bruik van zware wapens daar, voorzag dit in een staakt-het-vu- ren, toelating van humanitaire hulp, openen van de grenzen voor journalisten, demonstratievrijheid voor burgers en de start van een politiek proces gericht op democra tisering van Syrië. Op schrift stelde de Syrische presi dent niets. Integendeel. Zijn leger en ordetroepen zetten een nieuw offensief in, als wilden ze kort voordat Syrië onverhoopt gedwon WKÊKÊKtmSM Syrische rebellen proberen een sluipschutter van het leger te lokaliseren tij dens gevechten in een buitenwijk van Damascus. foto AP gen zou worden de wapens te la ten zwijgen, nog zoveel mogelijk tegenstanders uitroeien. Die klus is kennelijk nog niet ge klaard in de ogen van Damascus. In het paasweekeinde liet de rege ring weten dat Annan het allemaal verkeerd had begrepen. Syrië had nooit toegezegd alle troepen voor 10 april 05.00 uur uit de bevolkte regio's weg te halen en de wapens daar te laten zwijgen. Sterker nog: dat gebeurt ook helemaal niet ten zij de tegenstanders van Al-Assad schriftelijk zouden toezeggen hun 'Wij hebben garanties aan de internationale gemeenschap gegeven' wapens neer te leggen. Bovendien moesten alle landen die de opstan delingen financieel steunen, garan ties geven dat zij daar meteen mee ophielden. De reacties kwamen prompt. Kolo nel Riyadh al-Assad, commandant van het Vrije Syrische leger, liet weten dat er geen garanties aan Damascus worden gegeven. Het regime bestempelde hij als 'een criminele bende' die het volk niet vertegenwoordigt. „Wij heb ben onze garanties aan de interna tionale gemeenschap gegeven." De gevechten in Syriëwaarbij al zo'n 10.000 doden zijn gevallen, gingen de afgelopen dagen onver minderd door. Volgens Annans vredesplan had de terugtrekking van de Syrische eenheden uit be woonde gebieden binnen 48 uur moeten leiden tot een staakt-het-vuren in het hele land. Dat zou dus donderdag om 05.00 uur 's ochtends hebben moeten in gaan. De kans daarop is verkeken, tenzij er een wonder gebeurt. De Belgische minister van buitenland se zaken, Didier Reynders, heeft inmiddels - als volgende stap - ge pleit voor humanitaire interventie in Syrië: het brengen van humani taire hulp onder bescherming van een internationale troepenmacht. Feitelijk gaat het dan om een mili taire interventie in een soeverein land; iets waar het Westen tot nu toe niet aan wilde. Rusland en Chi na hebben daar hun veto over uit gesproken. Feit is dat het Syrische regime de strijd kennelijk niet wil opgeven voordat de overwinning binnen is. Al-Assad krijgt daar ook de ruimte voor gezien de steun die hij nog steeds krijgt van Rusland, China, Iran en een aantal Arabi sche landen. De regeringen in Moskou en Pe king manen Al-Assad verbaal wel Annans gedachten te volgen, hun handen van hem aftrekken doen ze niet. In Teheran beschouwt men de Syrische president als be langrijkste bondgenoot in de re gio. Daar wil men koste wat kost alle buitenlandse invloeden - wes terse of Arabische (Saudi-Arabië en de Golfstaten) - uit Syrië we ren. Iran helpt Al-Assad op alle mogelijke manieren, ook militair. Annan heeft nog een probleem: in zijn vredesplan worden geen ga ranties verlangd van de oppositie. Er staat alleen dat getracht zal wor den de oppositie en andere rele vante groeperingen net zo ver te krijgen als het regime. Hoe dan ook: aan het bloedvergie ten in Syrië komt voorlopig geen einde. zie onze website:uitgelicht Een overzicht van het laatste nieuws rond de oorlog in Syrië DAMASCUS - Het internationale vre desplan voor Syrië kwam tijdens de paasdagen op losse schroeven te staan. Minder dan een etmaal voor een cruciale deadline vielen er gis teren weer tientallen doden. Gisteren bombardeerde het rege ringsleger de stad Latmana in de provincie Hama. Daardoor vielen volgens lokale activisten zeker der tig doden, onder wie zeventien kin deren en acht vrouwen. Er zouden nog tientallen mensen onder het puin liggen. Kofi Annan noemde het bloedvergieten 'onaanvaard baar'. Volgens het oppositionele netwerk Comités van Lokale Coördinatie heeft het politiek geweld in Syrië gisteren aan zeker 150 mensen het leven gekost. Het geweld lijkt nu ook over te slaan naar buurland Turkije, waar bij beschietingen van uit Syrië drie gewonden vielen. Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) stelt in een gisteren gepubliceerd rapport dat de Syrische veiligheidsdiensten de afgelopen maanden meer dan hon derd burgers en gevangengenomen strijders van de oppositie hebben geëxecuteerd. Mogelijk is het aantal tegenstanders van het regime dat zonder vorm van proces om het le ven is gebracht, nog veel hoger. Een Libanese cameraman is giste ren door Syrische soldaten doodge schoten in het grensgebied tussen Syrië en Libanon. Hij was aan de Libanese kant van de grens aan het werk in de regio Wadi Khaled. Mili tairen schoten op een auto van een tv-ploeg van de Libanese tv-zender Al-Jadeed, terwijl de journalisten hadden gezegd dat ze geen militai ren waren. Inwoners van Libanon zeiden dat wel vaker Syrische militairen de grens zijn overgestoken. SEOUL - Noord-Korea lijkt zich voor te bereiden op een derde on dergrondse nucleaire test na de al eerder aangekondigde lancering van een langeafstandsraket. Dat heeft een regeringsfunctionaris van buurland Zuid-Korea zondag gezegd. De lancering van de raket zou nog deze maand plaatsvinden. Noord-Korea zelf zegt dat het gaat om de lancering van een satelliet ter viering van de honderdste ge boortedag van Kim Il-Sung, de man die de staat Noord-Korea op richtte en het land leidde van 1948 tot 1994. De geplande lancering tussen 12 en 16 april zou daarom louter vreedzame en wetenschap pelijke bedoelingen hebben. Volgens de zegsman van het zui den zijn de voorbereidende werk zaamheden aan de gang in het noord-oosten van het communisti sche land. Daar waren ook de twee vorige testen van atoombom men, in 2006 en 2009. Beide keren gebeurde dat één tot drie maan den na raketlanceringen. ntopW* onsaam 3- en 4-daagse autovakantie Aankomst apr. t/m dec. Inclusief: verbli jf in het gunstig gelegen 4-sterren Courtyard by Marriott Paris Neuilly inclusief ontbijt gratis parkeerplaats. Verken de roma°ntische stad Parijs en breng een bezoek aan de Eiffeltoren ei het Louvre of slenter langs de Seine. Zie stipreizen.nl/frcmn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8