Driedelige expo Goemanszorg haakt in op jaar van water 14 Rijkswaterstaat meet verkeer rondom N57 Uitbreidingsplan school Noordwel' e Inmiddels in vergevorderd stadium 'De rijkdom van Dreischor' dinsdag 10 april 2012 In de hal van het huis van Goemanszorg heeft dit schild een prominente plek. Jeanine Dekker: „Dit schild je uit 1718 toont het wapen van Dreischor. Op de ach terkant staan de namen van de schout en schepenen. Uit dit zilverwerk spreekt welvaart en zelfbewustzijn." De wisseltentoonstelling is in drie delen opgeknipt, lipt, 900-1900, de tw twintigste eeuw en het heden en de toekomst. Goemanszorg wil zo vaste bezoekers verleiden om ook later in het seizoen het museum ie bezoeken. door Joeri Wisse Het Watersnoodmu seum, het Brouws Museum, het in het nieuwe Stadhuismu seum opgegane Mari tiem Museum, het Visserijmu seum in Bruinisse en uiteraard de Zierikzeese museumhaven... Stuk voor stuk musea waar de relatie met het water overduidelijk is. Toch is het juist Streek- en Land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor dat dit seizoen stevig uit pakt met een wisselexpositie in het kader van het Zeeuws Jaar van het Water. Dat is volgens Ria Ge luk, voorzitter van Goemanszorg, ook niet zo gek; boeren op Schou- wen-Duiveland hebben door de ja ren heen enerzijds hevige strijd ge leverd tegen het water en ander zijds de vruchten geplukt van de op zee gewonnen kleigrond. Ook de rijke geschiedenis van ringdorp Dreischor is goeddeels te danken aan de gunstige ligging tussen vruchtbare polders. Voor het samenstellen van de wis selexpositie met de toepasselijke naam Schouwen-Duiveland en Water, schakelde Goemanszorg his torica Jeanine Dekker' in. Geluk: „Jeanine heeft voor ons historisch onderzoek verricht, de teksten ge schreven en er voorwerpen uit on ze collectie bij gezocht." Om alle vergaarde informatie goed te kun nen presenteren, is de wisselten toonstelling in drie delen opge- De schuur van Goemans zorg baadt door de nieu we glazen schuifdeuren in het daglicht knipt. Tot juni kunnen bezoekers alles te weten komen over de vroegste geschiedenis van wat nu Schouwen-Duiveland is, grofweg van 900. tot 1900. „Het tweede deel gaat over de twintigste eeuw. Daarin staan de waternoodramp, maar ook zeker de inundatie van 1944 centraal. Deze gebeurtenis is door de ramp op de achtergrond gekomen en willen we daarom extra belichten", zegt Dekker. Half augustus is de laatste wissel. Vanaf dan kunnen bezoekers zich laten informeren over de rol van het water in het heden en de toe komst. Zo zijn de streekproducten waarmee Schouwen-Duiveland zich de laatste jaren op de culinai re kaart zet, gevormd door het ka rakter van de polders betoogt Ria Geluk. „De wijngaarden van de Kleine Schorre staan op relatief jonge polders met een kalkrijke grond. Het Dijkwater is een nog jongere polder. Dat zilte van de grond is te proeven in het vlees van de koeien die er grazen." Een overzicht van de geschiedenis is te vinden in de Bootschuur. De wisselexpositie is verder op twee plekken te bekijken. De door Dek ker geschreven teksten worden met afbeeldingen op door Ramon de Nennie vormgegeven banieren verlevendigd. Bijpassende mu seumstukken zorgen dat historie nog meer tot leven komt. Geluk: „We hebben de ingang verplaatst van de voordeur van het woon huis naar de centrale gang. Ook kunnen mensen binnenkomen via het Museumkaffee." Vanaf daar komen bezoekers bij de nieuwe balie en kunnen ze kiezen om het huis of dè schuur in te lo pen. „In beide gevallen komen ze eerst de wisselexpositie tegen", zegt Geluk. „Dreischor en omge- landbouw is in de schuur te zien." ving wordt belicht in de hal van Die ruimte baadt in het licht om- het huis, de relatie van water tot dat de mendeuren nu permanent open staan. „Dat kan omdat we er onlangs een glazen schuifdeur ach ter hebben laten plaatsen." door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Is het na de re constructie van de Kraaijenstein- weg bij Burgh-Haamstede inder daad veel drukker geworden op de Meeldijk? Een verkeersmeting van Rijkswaterstaat die zondag begint moet dit uitwijzen. De bewoners van de weg tussen Burgh-Haamstede en Burghsluis vreesden vooraf voor extra ver keersdruk omdat de andere door gaande route naar Burghsluis, de Meeldijk, afgesloten zou worden van de N57. Nu de reconstructie achter de rug is, gaat Rijkswater staat in samenwerking met het wa terschap en de gemeente op ver schillende wegen rondom de ver nieuwde rijksweg de verkeersbewe gingen meten. De telling wordt verricht tussen 15 en 28 april. Voor deze periode is volgens Rijkswaterstaat gekozen omdat de nulmeting waarmee de nieuwe cijfers worden vergeleken ook in diezelfde periode één of twee jaar geleden is gedaan. Hoewel er niet in het hoogseizoen wordt gemeten, acht een woord voerder van Rijkswaterstaat de me ting 'redelijk representatief. Aan de hand van de bevindingen kij ken de wegbeheerders of er nog maatregelen nodig zijn. door Melita Lanting NOORDWELLE - De school van Noordwelle kan toch worden uitge breid. Er zijn vergevorderde plan nen om bovenop het huidige schoolgebouw een extra lokaal te bouwen. Daarmee wordt het nij pende ruimtegebrek van de school opgelost. Gelijktijdig met het plan voor het extra lokaal wordt het oude idee om een verbinding te maken tus sen de school en het dorpshuis nieuw leven in te blazen. „Het dorpshuis wordt ook aangepast en dan kan de school het dorpshuis ook gebruiken", zegt Koos van Doorn van de dorpsraad Noor dwelle. Dan wordt gedacht aan een vergadering van de leraren of een bijeenkomst voor de leerlin gen. „En als het heel slecht weer zou zijn waardoor de kinderen niet buiten kunnen spelen zou je daar ook nog iets kunnen organise ren. Dat hangt natuurlijk wel af van de bezetting van het dorps huis." Wethouder Wim Stouten (onder wijs) is enthousiast over de plan nen. „Ze vallen binnen het budget. En het mooie is dat het gebouw, mocht het ooit zover komen dat er te weinig leerlingen zijn, omge bouwd kan worden tot wonin gen." De uitbreiding is zo ontwikkeld dat met enkele eenvoudige ingre pen de ruimte omgevormd kan worden tot appartementen. Op dit moment is de architect be zig met het verder uitwerken van de tekeningen en woningbouwver eniging Zeeuwland (eigenaar van het dorpshuis) onderzoekt de juri dische haken en ogen omdat de school en het dorpshuis verschil lende eigenaren hebben. Als er niet teveel tegenslagen zijn en de plannen gaan door, zou de uitbreiding van de school volgend jaar september klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58