401 sport Meest bizarre Boat Race ooit Tom Boonen schrijft in heS geschiedenis swee Baanwielrenners op grote achterstand dinsdag 10 april 2012 door Dolf van Aert LONDEN - Een zwemmer die de ra ce onderbreekt, een afgebroken riem en een roeier die onwel wordt. De Boat Race van 2012 was misschien wel de meest turbulen te ooit. Hoewel niemand zich de Boat Race van 2012 over een paar jaar zal herinneren om het feit dat Cambridge verrassend won, twij felde niemand er zaterdag aan dat er nog tot in lengte van dagen over de 158ste editie gepraat zal wor den. „Dit was Boat Race-onwaardig", blikt Tilburger Roel Haen (29) na afloop van de bizarre race terug. De Oxford-ploeg, waar Haen als roeier deel van uitmaakte, was ui teraard teleurgesteld. „Over de ver schillende beslissingen van de um pire kun je discussiëren. We wa ren het niet met hem eens. Wat er zaterdag allemaal gebeurde, lag bui ten onze macht, wij hebben ge daan wat we konden." Het drama begon na iets meer dan een halve race, op het moment dat alles precies volgens het Ox- ford-plan verliep. „We wilden in onze buitenbocht op gelijke hoog te met Cambridge blijven, weten de dat we de binnenbocht nog kre gen." Dat lukte prima. Oxford nam zelfs een kleine voorsprong. „Ik keek over mijn schouder naar Cambridge, zag dat ze het moeilijk hadden en riep naar onze stuur- vrouw dat we onze move moesten maken. Vlak daarna zag ik in de boot achter ons de rode vlag om hoog gaan, het teken dat de race gestaakt wordt." Wat Haen op dat moment nog niet wist, was dat er vlak bij zijn riem een Australische activist in het water lag. „We wisten niet waarom hij daar lag, misschien was hij in de war, of had hij teveel gedronken." Of hij hem achteraf gezien niet liever een tik met zijn riem had verkocht? „Dat zul je mij niet hardop horen zeggen. Maar ik kan geen enkel begrip voor zijn ac tie opbrengen." Na een flink oponthoud ging de race verder. Bij Oxford leefde het besef dat Cam bridge de herstart als een tweede kans zou zien. „Dat idee moesten we zo snel mogelijk uit hun hoof den zien te krijgen", nam Haen zijn equipe op sleeptouw. Enkele minuten later was de race inder daad beslist, in het voordeel van Cambridge welteverstaan. „We werden door de umpire gewaar schuwd dat we afstand van Cam bridge moesten nemen. We we ken ook uit naar rechts, maar voor mijn gevoel bleef Cambridge paral lel aan ons." Het kwam tot een clash van riemen, die van Ox- ford-roeier Hanno Wienhausen brak af en de Boat Race 2012 was 'Wat zaterdag allemaal gebeurde, lag buiten on ze macht, wij hebben ge daan wat we konden' beslist. „We staken onze handen nog op, als teken van protest en om aan te geven dat we nog maar met zeven roeiers waren, maar het mocht niet baten." Oxford knokte nog door, maar Cambridge ging onbedreigd op de finish af „Aanvankelijk zei ik dat we er maar mee moesten stoppen, maar we hebben nog gevochten voor wat we waard waren, haal den met zevenen een tempo wat zelfs met z'n achten ontzettend zwaar is." Die inspanningen eisten zijn tol, want voorbij de finish, toen niemand dacht dat het nog er ger kon, voltrok zich de grootste ramp van de dag. Alexander Woods werd onwel en verloor het bewustzijn. Onder de toeschouwers verspreidde zich al snel het gerucht dat Woods een hartaanval had. „Dat dachten de meesten in de boot ook. Mijn me dische achtergrond kwam toen wel van pas, ik zag direct dat het meeviel. Toch was de schrik na tuurlijk enorm, zeker met alles wat er die dag al gebeurd was." Op het moment dat Woods in het ziekenhuis weer bij bewustzijn kwam zaten zijn ploeggenoten al aan een diner met alle oud-Oxfor- droeiers. „Ondanks alles hebben we er nog een feestje van ge maakt", zucht Haen, die beseft hoe vreemd het klinkt. „Ik kan normaal behoorlijk goed tegen al cohol, er waren ploeggenoten die er erger aan toe waren dan ik", lacht hij. door Edward Swier ROUBAIX - Later, jaren later komt doorgaans pas het besef Geschie denis wordt weliswaar elke dag ge schreven, maar slechts soms wordt het ook direct als zodanig onder kend. Zondag was het zo'n dag. Op de eerste paasdag van 2012 stond een man op voor wie nu al een mooi plekje in de wielerhisto- rie wordt ingeruimd. Tom Boonen won op heroïsche wijze Pa- rijs-Roubaix, voor de vierde keer alweer. Twee Nederlandse knullen, twinti gers met dromen, zagen het aan. Ze hadden tevergeefs geprobeerd het wiel te houden. Hadden 53 ki lometer de tijd aan het idee te wennen dat niet zij, maar de Kem penaar Tom Boonen (31) de klas sieker zou gaan winnen. Ze had den gezien hoe de eeuwenoude keien, die tanks en tractoren had den weten te weerstaan, Onder Boonens wielen leken te verpulve ren. De solo, van ruim een uur, had historische waarde. Daar waar al zoveel geschiedenis was geschre ven, werd zondag een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Het was uitzonderlijk wat Boonen liet zien. Bijzonder. Mooi. Machtig. Bewonderenswaardig. Extreem. Maar Lars Boom - de 26-jarige Ra- bo-renner die als tweede de wieler baan in Roubaix opdraaide en'uit eindelijk zesde werd - deed niet eens een poging het kunststukje te omschrijven. „Zijn prestatie is niet te vangen in woorden. Een dikke proficiat." Niki Terpstra, de nummer vijf van 2012, had zijn kopman weg zien fietsen. Ze zaten opeens samen op kop. Maar amper drie kilometer verder gingen zij ieder een eigen weg. Terpstra had zijn max be reikt. „Ik was echt super. Maar Tom reed gewoon nog zoveel har der dan ik." Van kindsaf al zaten ze ademloos te kijken naar de beelden op televi sie. Lars Boom en Niki Terpstra hadden op school niet veel met ge schiedenis, maar wilden niks mis sen van de wielerhistorie. Ze geno ten van de heroïsche opnamen van Roger de Vlaeminck, verslon den actueel materiaal van Johan Museeuw. Leeuwen van Vlaande ren, brullend op de keien. Als vol wassenen werden ze deelgenoot van de tv-beelden. Ze droomden van het podium, maar dat bleek nog een illusie. Vijf de en zesde werden ze, potentiële winnaars van een klassieker die je moet leren rijden. Terpstra reed zijn vijfde Parijs-Roubaix, Boom was er pas voor de derde keer bij. Beiden hadden een tweede plek voor het grijpen. Boom reed even tjes alleen, achter de ongenaakbare koploper. Het was nog twintig kilometer tot Roubaix. Boonen reed er al ruim dertig alleen. Maar Boom kwam geen steek dichterbij. Ze moeten het er, tot een volgende Parijs-Rou baix, mee doen. door Edward Swier DEN HAAC/MELBOURNE - Sir Chris Hoy, de uit graniet gehouwen erva ringsdeskundige, noemde zijn zo veelste wereldtitel op de keirin er eentje van grote waarde. En niet al leen omdat de Schot met een mira culeuze manoeuvre aantoonde dat je 'nooit moet wanhopen'. „Een gouden medaille, zo vlak voor de Olympische Spelen, dat geeft net dat beetje extra zelfvertrouwen." Afgaande op die opmerking zal de Nederlandse ploeg half juli met het lood in de schoenen naar Lon den afreizen. Het WK baanwiel- rennen in Melbourne liep afgelo pen week uit op een grote decep tie. Eén schamele bronzen plak, voor Wim Stroetinga. Op de scratch, een niet-olympisch num mer. Het was de magere oogst van een selectie, die de laatste jaren al maar minder en minder successen boekt. Het regende, zowel op de sprint- als duuronderdelen, zeven de plaatsen. Verrassingen bleven uit, de beoogde kopmannen kon den het niet waarmaken. Teun Mulder, van wie op de keirin en ki lometer toch wel weer individueel eremetaal werd verwacht, bleef met lege handen achter. Dat de teamsprinters, waartoe ook Mul der behoort, niet slaagden in hun opzet om de Spelen te halen, was al ingecalculeerd. Bondscoach Robert Slippens: „We zijn niet goed genoeg geweest. De ze week." Zijn in Melbourne ges laakte noodkreet coureurs ertoe te bewegen in de toekomst toch voor al het rijden op de weg en baan te gaan combineren, klonk niet voor het eerst. Dat is echter iets voor de langere termijn en biedt voor Lon den geen soelaas meer. DINSDAG 10 WOENSDAG 11 APRIL Is jouw make-uptasje toe aan nieuwe nu cosmetica producten van hoogwaardige kwaliteit bij Unity Cosmetics. Dankzij Sweetdeal nu extra voordelig: je krijgt een waardebon tw.v. 30,- voor de helft van de prijs! DINSDAG 10 WOENSDAG 11 APRIL Vive la France! Ga in juni lekker een weekje er tussenuit naar Frankrijk. Kies uit 3 campings en verblijf in een compleet ingerichte bungalowtent voor maximaal 6 personen. Dankzij Sweetdeal betaal je maar de helft! JE KUNT ONS OOK VOLGEN OP TWITTER: #SWEETDEALNL EN FACEB00K: SWEETDEAL.NL DINSDAG 10 WOENSDAG 11 APRIL Een unieke uitvinding in de babykleding: de Tromper. Het is bovenkleding met een rompergedeelte, super handig dus! Deze stijlvolle Tromper Polo ziet er tijdens het dragen uit als een normale polo die los over een broekje of rokje valt! H&jjfjiE l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40