De samba zwijgt, de tranen stromen, de droom is over Prijs voor PSV na keiharde ingrepen Montpellier böijft de oliedollars dwars ziften 381 sport dinsdag 10 april 2012 door Fardau Wagenaar ROTTERDAM - „Wat een mensen... Ze zijn allemaal voor ons geko men..." Everton staart naar de tri bunes in De Kuip, de bekerfinale tegen PSV is net verloren gegaan. Een minuut lang houdt hij zijn blik gericht op het klappende zwart-wit. Dan komen de tranen, in een niet te stoppen vloed. De witte badjas hangt over zijn arm. Everton Ramos da Silva neemt het kleed van de verliezer als eerste Herades-speler aan, maar trekt het niet aan. Vanaf een afstandje ziet hij hoe de PSV'ers rood kleuren, de kleur van de win naar. Aan Eindhovense kant is al les mooi, aan Almelose kant snijdt de pijn van de gemiste kans. En blijft die ene vraag maar voorbij komen: „Waarom lukte het van daag niet, zoals het in de halve fi nale tegen AZ wel lukte?" Everton ziet Willie Overtoom voorbij strompelen, de enkel opge zwollen. Hij heeft net een vreselij ke trap gehad van Ola Toivonen en is behalve verliezer ook nog een tijdje uitgeschakeld. De blon de middenvelder van PSV springt op en neer op het podium in zijn rode badjas. 'Hey! Hey! PSV Eind hoven. Hey! Hey!' Dan draait Ever ton zich om. Het is klaar, over, voorbij. Zijn hele week voor de Al melose invasie in De Kuip staat in het teken van de net gespeelde be kerfinale. Everton ontkomt er ner gens aan, al zou hij dat willen. Op straat thuis in Ootmarsum, in Al melo, op de club... „Iedereen sprak me aan en zei: 'kom op hè, win nen van PSV, Effie. Er zaten zelfs FC Twente-supporters tussen die me aan kwamen moedigen. Geen moment ging het ergens anders over. Eigenlijk wil je zo'n finale als een gewone wedstrijd benaderen, om de spanning niet te groot te la ten worden. Maar ik weet nu dat het onmogelijk is. Ook al zou je er zelf niet over praten, dan doen an dere mensen dat wel voor je", zegt hij na de 3-0 nederlaag in Rotter dam. De witte badjas is wegge- propt in de tas. En de fut is uit zijn lichaam geperst. Liever zou hij het gevoel van de 'week-vooraf nog langer vast hebben willen hou den. En de dagdroom dat er iets moois te gebeuren staat en alles nog mogelijk is, willen handha ven. „Maar dat is niet meer zo. Ik ben kapot, heb alles gegeven, wij alle maal. We hebben met Heracles al geschiedenis geschreven door de fi nale te halen, maar we wilden het verhaal nog mooier maken." Uren voor de bekerfinale stromen de foto's binnen op de telefoons van de hoofdrolspelers. Ze zien de beelden van de massale leegloop in Almelo. Van al die duizenden supporters die de paasbrunch over slaan om met familie of vrienden op weg te gaan naar De Kuip. Ever ton krijgt 'succes-wensen' binnen, de spanning fladdert door zijn lijf.. Hij zet een grote koptelefoon op met een ritmische en swingen de samba. Dan nog een laatste blik naar de beker die langs het veld staat. Het gaat beginnen. Als het einde daar is, de finale ge Everton Ramos da Silva is kapot en wordt getroost door doelman Remko Pasveer (links). foto Toussaint Kluiters speeld en de 3-0-nederlaag door dringt, draait Everton zich om naar het supportersvak. De fans klappen en treuren licht. Remko Pasveer komt hem troosten, trai ner Peter Bosz slaat zijn armen om hem heen, maar de tranen zijn niet te stoppen. „Ik zag al die men sen in het zwart-wit zitten, alle maal naar Rotterdam gekomen voor ons. Dat besef kwam na de wedstrijd pas echt. Ik zag ter plek ke het hele bekertoernooi aan me voorbij gaan. Al die mooie mo menten van de afgelopen maan den. Ik wilde niet huilen, maar ik kon me niet meer inhouden." Het 'Brasil lalalala' wordt gedraaid, niet voor hem, maar voor zijn fees tende landgenoot Marcelo. De spanning is eraf, zegt Everton een uur na de finale. „We wilden niets liever dan winnen, maar het was niet onze dag. Toch mogen we trots zijn, we zijn niet voor niets zo ver gekomen." Uren later wordt hij met een taxi busje thuis afgezet. De straten in Ootmarsum en Almelo zijn leeg. Phillip Cocu laat na de bekerfina le aan duidelijkheidheid niets te wensen over. Of PSV kampioen wordt of niet; volgend seizoen is hij trainer van de A1Cocu neemt als het nodig is keiharde beslissingen en laat enkele spe lers weer volledig opbloeien. door Rik Elfrink ROTTERDAM - De inzet was door di recteur Tiny Sanders op voorhand al gedevalueerd tot een troostprijs. PSV wordt geen stuiver wijzer van de KNVB-beker, Sanders vindt dan ook dat het seizoen pas ge slaagd is als PSV eerste of tweede in de competitie wordt. De winst van zondag in de Rotterdamse Kuip voelde toch anders dan de topman vooraf zal hebben ge dacht. Bijna alle PSV'ers gingen in de bekerfinale tot het uiterste, op gezweept door de grootste invasie van PSV-fans sinds 1988. De 16.500 supporters van de club waren getuige van een prima duel, dat sportief, mentaal en dus ook fi nancieel van grote waarde kan zijn voor PSV. Het geeft vertrouwen voor misschien nog een stunt in de competitie. „Zo zou het wel moeten zijn", zei de herboren Jere- main Lens na afloop met een knip oog. Het symbool van de onverzettelijk heid van PSV was Dries Mertens. „Bij mijn goal brak ik twee tan den, maar ik ben gewoon doorge gaan. In een wissel had ik geen trek, we wilden zo graag winnen. Echt, dit is voor de ploeg ongeloof lijk belangrijk." Bijna vier jaar vol chagrijn had zich opgepot in de hoofden van de PSV-aanhang. Onder de spelers leefde het idee dat het duel met Heracles de ideale kans was om eindelijk iets te winnen. PSV speel de zelfbewust, de verlammende sfeer die tot voor kort rond het elf tal hing, was compleet verdwenen. Verantwoordelijk daarvoor is inte rim-trainer Phillip Cocu, die de ploeg zakelijk en duidelijk leidt. Cocu geeft de spelers vertrouwen, heeft veel minder dan Rutten de neiging om alles aan controle te onderwerpen. Beredeneerd maakt hij keiharde keuzes, die pijn doen bij de jonge spelers waar hij mee werkt. Het gaat niet alleen om het tactisch concept. Spelers die falen of de on dergrens meerdere keren opzoe ken, worden zonder pardon ge slachtofferd. Cocu bleef na het optillen van de KNVB-beker nuchter. „Dit is prachtig voor de club. Toch ga ik straks gewoon de Ai van PSV trai nen, ik ga er zelfs vanuit dat dat ge beurt als we kampioen worden. Natuurlijk werkt succes wel versla vend, maar deze beker is niet al leen van mij. Net zo goed van de vorige technische staf en de ande ren die gebleven zijn." Cocu greep voor de finale keihard in. Drie weken geleden was Stani- slav Manolev al uit het team ge- door Wilber Hack DEN HAAG - Montpellier had in het verleden met Carlos. Valderrama een cultheld. De pruiken met het uitwaaierende blonde kapsel van de Colombiaan waren niet aan te slepen. Voormalig trainer Rolland Courbis bracht de club weer op een andere manier in het nieuws. Terwijl hij er op de bank zat kwam zijn rol in het omkoop schandaal met Olympique Marseil le aan het licht. Vanaf de trainers- stoel ging hij rechtstreeks de gevan genis in. Nu verbaast Montpellier de voet balwereld op een heel andere ma nier. Na de kortstondige kopposi tie van 2009 lijkt de club zich nu echt in de strijd om de Franse titel te mengen. Ook na de 31e speelron de blijft de Zuid-Franse club koplo per van Ligue 1. Het schudt het machtige Paris Saint Germain voorlopig nog van zich af Bij de in haalwedstrijd tegen Olympique Marseille morgenavond moet de ploeg proberen weer drie punten voorsprong te nemen. Montpellier is lange tijd een verre van stabiele club geweest. Twee maal moest het zijn proflicentie in leveren. In 1974 kocht de huidige eigenaar Louis Nicollin de club voor 400.000 euro van de burge meester van Montpellier. Eind ja ren tachtig waren er alweer finan ciële problemen en moest de streek bijspringen. Sportief vielen een paar ereplaat sen en een groot aantal goede spe lers op. Montpellier was de club van de huidige Franse bondscoach Laurent Blanc en van de Nederlan der Wilbert Suvrijn. Maar het was toch vooral ook de club die gere geld tussen de tweede en eerste klasse op en neer pendelde. En in 2007 zelfs naar de derde afdeling dreigde weg te zakken. Sinds 2009 bivakkeert Montpellier weer op het hoogste niveau. Toch had niemand verwacht dat juist deze club de handschoen te gen Paris Saint Germain op zou ne men. Een jaar geleden streek Nas ser Al Khelaifi, miljardair uit Qa tar, in de Franse hoofdstad neer. Hij wilde PSG kampioen van Frankrijk maken, gaf 95 miljoen euro uit voor nieuwe spelers en stelde Carlo Ancelotti als trainer aan. Die investering was het vier voudige van de begroting van Montpellier, dat geen financiële ri sico's meer neemt. Trainer René Girard had twee mil joen euro te besteden op de spe- lersmarkt. Hij trok er drie relatief onbekende spelers voor aan, waar van er ook nog twee transfervrij waren. Olivier Giroud speelde in Tours op het derde niveau, maar heeft met achttien treffers nu een enorm aandeel in het succes van Montpellier. Giroud debuteerde onlangs tegen Duitsland als Frans international en scoorde meteen. Afgelopen zaterdag won Montpel lier met 2-1 van Sochaux. De club incasseerde de eerste tegengoal in 2012 in het eigen Stade La Mosson. Maar door doelpunten van Belhan- da en Gamara hield Montpellier de koppositie vast. Paris Saint Ger main kwam een avond later in punten weer gelijk door met 2-1 van Olympique Marseille te win nen. Voormalig PSV'er Alex maak te de door veel Fransen betreurde winnende goal. Vrijwel iedereen in Frankrijk hoopt dat Montpellier de strijd met het poenerige Paris Saint Ger main zal winnen. Het programma van de Zuid-Fransen biedt zoveel perspectief dat de club de miljoe neninvestering van Paris Saint Ger main behoorlijk kan frustreren. Topscorer Olivier Giroud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38