20 dinsdag 10 april 2012 Buikdanseres Nashwa (33) Ben pupil Farashwa (14) zijn fraai gehuld in zwierige rok met split, heupsjaal met rinkelende munten en topje met kralen; de een in vlammend roze, de ander in oriëntaals blauw. Weelderige haardos, blote voeten en een paar grote Isis vleugels in de hand. Het tinkelen van de kralen, muntjes, belletjes en armbanden vermengt zich met de muziek. De heupen schudden, de armen golven, de schouders blijven stil én recht. Elk lichaamsdeel beweegt los van het andere, op 't oog even soepel als simpel, maar schijn bedriegt. Buikdansen is een isolatiedans en vergt enorme beheersing van je bewegingen en je spieren. De nadruk ligt op de heupen en het bekken. Buikdansen vereist snelheid, atletisch vermogen, gevoel voor ritme en coördinatie. Van de buikdans wordt gezegd dat hij zeker 5000 jaar oud is en teruggaat tot de priesteres sen en tempeldanseressen die mythologische verhalen uitbeeldden. Zoals Sarasvati, de Indiase vruchtbaarheidsgodin, die met haar buikbeweging de beweging van de planeten en de sterren laat zien. Zigeuners zouden de dans uit India en het oude Perzië hebben meegebracht naar het Midden-Oosten en Noord-Afrika. In de loop der tijden ontwikkelde elke streek zijn eigen stijl, betekenis en kostuum, zoals de Egyptische Saaidi, de Turkse Cengins en de Indiase Bollywood. De buikdans zoals wij die in het Westen kennen is vooral een vrije verzameling bewegingen uit diverse landen en culturen. Meteen even iets recht zetten, de buikdans is geen erotische dans waarmee haremvrouwen ooit de sultan verleidden! Dat is een Westerse gedachte over het vroegere leven in de Ori ent. En dat hij als 'dans met de zeven sluiers5 uit het Oude Testament komt, is eveneens een mythe, want die werd bedacht door Os car Wilde voor zijn theaterstuk Salomé. Hoe het ook zij, Farashwa of Romy in het dagelijks leven, werd noch door het een noch door het ander geïnspireerd. „Ik zag de videoclip van Shakira bij-haar 'Hips don't lie' en dacht, ik wil buikdansen. Ik vond het zó mooi! En het Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: wwvy.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 91,4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e.-mai(: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Johnny de Jonge: Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl Gedempt licht, mysterieuze verwachting... Ineens de tonen van een Arabische mizmarhoorn, schel en zangerig. Dan het karakteristieke gejengel van de één-snarige rababa en ver volgens de heldere fluittonen van een ney en de ritmische drum van de darbuka. De muziek zwelt aan en wordt snel ler, opzwepend. Ogen dicht en je droomt een sprookje van duizend-en-één-nacht. Maar plots is daar 'n discobeat en het eeuwenoude sprookje van weleer wordt een eigentijdse versie anno nu!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20