15.000 181 zeeland Individuele zoetwater oplossing voor de boer leder voert zijn eigen actie tegen kanker PZC Wandeltocht voor g®ede doel Veel interesse in zonne-energie van ZMf en Zeeuwind dinsdag 10 april 2012 De aanleiding van Anna Gi- liam om samen met haar gezin aan Alpe d'Huzes mee te doen is simpel: ze heeft de ziekte aan het lijf ondervonden. Bij alle spanning en emoties die dat met zich meebrengt, biedt de fiets- en loopactie een uitlaatklep. „Iedereen in ons gezin had de be hoefte er iets aan te doen. Eigen lijk is dat op deze manier mooi uit gepakt: je hebt het wel over kan ker, maar op een andere manier, een beetje vanaf een afstand", zegt Anna. Samen met haar gezin, broer en vrienden vormt zij het team Gi- liam-Wiltink. De teamleden verza melen allemaal geld op hun eigen manier. Zo heeft dochter Margot al 1500 euro verdiend met zelfge maakte tassen en heeft zoon Erik samen met vrienden geld opge haald met een sponsordiner. Echt genoot Han hield een actiedag op het werk. Anna zelf heeft haar er varing als schrijfster (onder schrij versnaam Anneke Wiltink) inge zet. Het afgelopen jaar schreef ze gedichten over kanker, die nu ge bundeld zijn uitgegeven. De bun del Overvloed werd afgelopen week gepresenteerd in De Drukke rij in Middelburg; de opbrengst is voor Alpe d'Huzes en daarmee voor het KWF. Enkele jaren gele den was Anna te ziek om bij de presentatie van haar nieuwste boek te zijn. „Het was daardoor extra bijzonder om daar nu weer als schrijver te staan." Gaan haar gezinsleden en broer de Alpe d'Huzes per fiets bedwingen, Anna zelf gaat met enkele vrien dinnen te voet naar boven. „Het mooie van deze actie is dat je een soort ambassadeur voor het Konin gin Wilhelmina Fonds wordt. Op die manier verspreidt het geld op halen voor kankerbestrijding zich als een olievlek." WOLPHAARTSDIJK - De organisatie Sta op tegen kanker houdt zater dag 21 april weer een wandeltocht, waarvan de opbrengst is bestemd voor Alpe d'Huzes. Wandelaars kunnen kiezen uit 22,16,10 en 7 ki lometer. Deelname kost 4 euro en de start is tussen 9.00 en 14.00 uur bij camping De Veerhoeve aan de Veerweg in Wolphaartsdijk. Op 6 en 7 juni fietsen en lopen dui zenden mensen de Franse berg Alpe d'Huez op. Zij doen dat in het kader van Alpe d'Huzes, een actie voor het Koningin Wilhelmina Fonds om geld te verzamelen voor de bestrij ding van kanker. De komende weken stelt de krant een aantal Zeeuwse deelnemers voor. Alpe d'HuZes LANDGOED DUIN KRUIDBERG Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl Op woensdag 18 april wordt op Neeltje Jans de Delta Water Award uitgereikt, een prijs voor jonge professionals die bezig zijn met water voor landbouw, aquacultuur, gebiedsontwikkeling aan de kust, havens en logistiek en duurzame energie. foto Marcelle Davidse euro is de eerste prijs van de Delta Water Award en een reis naar een andere delta ergens op de wereld. Koen Kooper (30 jaar) steeds schaarser goed. Zeker in j deltagebieden waar de invloed van het zoute water oprukt, zoals in j Zeeland. Aanvankelijk ging het team uit van één systeem per bedrijf, maar dat zou te kleinschalig worden en daarmee onrendabel. Daarom is j het idee wat opgeschaald. Koen hoorde op de TU van de wedstrijd en het leek hem wel wat. Hij benaderde een vriend die wa termanagement studeert in Wage- ningen en ging aan de slag. De ju ry adviseerde het team uit'te brei den met een econoom en een eco loog. Daarnaast kwam de jury-sug gestie om de kosten én baten van het idee wat beter in beeld te bren gen. GOES - Meer dan twaalfhonderd mensen hebben de afgelopen we- ken de vijf informatiebijeenkom sten bezocht over Het Zon Effect. Het initiatief van de ZMf en Zeeuwind slaat aan. De organisatie ontving al driehonderd inschrijvin gen van 'geïnteresseerde kopers'. De droom van Het Zon Effect is om heel Zeeland aan zonne-ener- gie te helpen. „En die droom lijkt toch al aardig dichtbij te komen", aldus Ilse Pama, projectleider Het Zon Effect. Inschrijven kan tot 20 mei. Meer info over de actie: www.hetzonefFect.nl Puzzel ouderwets gezellig mee en win een arrangement op Landgoed Duin Kruidberg! Meer informatie op: www.deltawateraward.nl Op zich is het idee van om gekeerde osmose niet nieuw. Met behulp van een membraan onder druk zout- ionen scheiden en zo van zout wa ter zoet water maken. Maar het uit drie personen bestaande team van Koen Kooper heeft dat idee zoda nig toegepast dat land- en tuinbou wers dat voor zichzelf zouden kun nen gebruiken en op die manier zelfvoorzienend kunnen zijn als het gaat om het gebruik van zoét water voor hun bedrijf Een wind turbine zorgt voor de energie om het water op te pompen en het re sidu, de zogenaamde brijn, weer terug te pompen naar een diepte van 200 meter of meer. Koen studeert aan de TU Delft. Hij vertelt dat het systeem dat zijn team bedacht heeft een land- of tuinbouwbedrijf van 15 hectare zou kunnen voorzien van zoetwa ter, in aanvulling op de neerslag. Er is al met vijf tuinders gespro ken, van wie drie in Zeeland, die grote interesse in het idee hebben. Als het idee verder uitgewerkt wordt kan het over een halfjaar in gebruik zijn, schat Koen in. Dat er een markt voor is, is volgens hem duidelijk. Zoet water wordt een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18