Amnestiewet komt Haagse woede om wet hard aan Desi Bouterse ontspringt opnieuw de dans 81 buitenland Door de nieuwe amnestiewet lijkt Achteraf Zwart Desi BOUterSe vrijuit te ^aan. Lijkte 'Normaal krijgt een schuldige pas achteraf amnestie, 'Een zwarte bladzijde In de geschiedenis van dit parlement' Want mogelijk gaat net proces Cloör. Tweede Kamerlid Kathleen Ferrier RuthWijdenbosch, Surinaams parlementariër vrijdag 6 april 2012 «.«I j':: Nu al vooraf - 1 - mt in de &»anan£m illustratie Eric Peter van der Wal Politiek Den Haag en nabestaanden veroordelen amnestiewet. Ambassadeur teruggeroepen naar Nederland. Behandeling wetsvoorstel ver liep rumoerig. Gevolgen wet onduidelijk. DEN HAAG - Nabestaanden van slachtoffers van de December moorden zeggen dat ze nooit zul len berusten in de gisteren in Suri name aangenomen amnestiewet. Het besluit van minister Uri Ros enthal (Buitenlandse Zaken) om de Nederlandse ambassadeur te rug te roepen, krijgt in Nederland alom steun, ook vanuit de politiek. Het aannemen van de wet, die be straffing van de Decembermoor den van 1982 moet voorkomen, roept veel emoties op, behalve bij nabestaanden ook bij belangen- clubs en mensenrechtengroeperin- gen. De Nederlandse regering heeft bij monde van ambassadeur Aart Jacobi direct afkeurend gerea geerd op de wet. Premier Mark Rutte waarschuwde dat Suriname de gevolgen van het aannemen van de wet zal gaan merken. Rosenthal riep ambassadeur Jaco bi voor overleg terug naar Neder land. Die stap kreeg in Nederland alom steun, zowel van nabestaan den en belangengroepen als vanuit de politiek. Ambassadeur Jacobi vloog gisteren al terug naar Neder land. Het Surinaamse parlement nam woensdagavond (lokale tijd) on der veel rumoer de wijziging van de omstreden amnestiewet aan. 28 parlementariërs stemden voor en twaalf tegen. Tot op het laatste mo ment keerden tegenstanders zich met felle betogen tegen de wijzi ging. Parlementariër Ruth Wijden bosch sprak van 'een zwarte blad zijde in de geschiedenis van dit parlement'. Zij bood haar veront schuldigingen aan aan de slachtof fers van de Decembermoorden. De uitslag van de stemming kwam echter niet als een verrassing om dat vooraf al duidelijk was dat er zeer waarschijnlijk een meerder heid voor de wijziging zou zijn. Wat precies de consequenties zijn nii de initiatiefwet is aangenomen, is nog niet duidelijk. Rechtsgeleer den in het land discussiëren heftig over de vraag of het lopende pro ces nu moet worden stilgelegd. Naar verwachting worden presi dent Desi Bouterse en de andere verdachten van de Decembermoor den niet verder vervolgd. Waar schijnlijk gaat de zitting in het pro ces op 13 april wel gewoon door. De Verenigde Staten gaan er van uit dat het hele proces doorgaat. Via de ambassade in Suriname lie ten ze weten het'bemoedigend te vinden dat de rechtszaak doorgaat en niet wordt verhinderd door de amnestiewet. zie onze websote:b5nmeniand Nederlandse politici reageren fel op amnestiewet Suriname door Lianne Sleutjes DEN HAAG - „Een zwarte dag in de geschiedenis van Suriname", vindt CDA-Tweede-Kamerlid Kathleen Ferrier over het aannemen van de amnestiewet door het Surinaamse parlement. De aanname van de amnestiewet komt 'hard aan'. Kathleen Ferrier is dochter van Jo- han Ferrier, de eerste president van het land. Hij trad af in 1980, na een coup door toenmalig leger leider Desi Bouterse. „De onafhankelijke rechtspraak wordt doorkruist door het parle ment. De scheiding tussen de wet gevende, uitvoerende en rechtspre kende macht wordt zo volledig doorkruist. Normaal krijgt een schuldige pas achteraf amnestie, nu al vooraf', zegt Ferrier. Zij erkent dat het gekozen parle ment van Suriname vrij is te doen wat het goed dunkt. „Maar we heb ben van oudsher familiebanden, vriendschapsbanden met Surina me. En Nederland hecht aan het bevorderen van de rechtsstaat, Aan het naleven van de mensen rechten." Die zijn volgens haar in het geding nu de amnestiewet is aangenomen. Na jaren was er eindelijk een pro- -ces waarin de verdachten van de Decembermoorden terecht moes ten staan. Bouterse, een van de ver dachten die terecht moest staan, is nu de gekozen president van Suri name. Een parlementsmeerder- heid heeft met de wet nu amnes tie geschonken aan de verdachten. De rechterlijke Uitspraak moet nog komen. 'We moeten onze hoop vestigen op de krijgsraad, want die kan de wet onverbindend verklaren. Alles moet doorgaan.' Advocaat Gerard Spong 'Als Bouterse zich zou melden om zijn straf uit te zitten, zullen we hem zeker ontvangen.' Minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken 'Vandaag zijn de vijftien slachtoffers opnieuw vermoord.' Romeo Hoost van het Comité Slachtof fers Suriname „We zullen afwachten wat de rech ter in het proces doet, wat haar oordeel is", zegt Ferrier. „Als we de uitspraak weten, kennen we de schuldigen." Zij heeft met geen van de parlementariërs contact ge had. „Nee, ik ga ze niet onder druk zetten. Maar ik was wel zeer onder de indruk van de toespraak van Ruth Wijdenbosch." Deze po litica van de oppositie, tegen de wet, bood haar verontschuldigin gen aan aan ieder slachtoffer in Fort Zeelandia. Ferrier hoopt dat andere landen het voorbeeld van Nederland vol gen: een inreisverbod voor de ver dachten afkondigen. „Als je bewe gingsvrijheid beperkt, heeft dat een grote impact. Zeker als het de president betreft. Dat heeft gevol- genwoor de economie." PARAMARIBO - De veroordeelde overlevingskunstenaar Desi Bou terse is weer de dans ontsprongen. Voor velen is de naam Bouterse sy noniem met drugshandel, mensen rechtenschendingen en moordpar tijen. Hij is in Nederland veroor deeld voor drugssmokkel, maar dat verhinderde niet dat hij werd gekozen tot parlementslid en ver volgens tot president. Als staats hoofd geniet hij immuniteit. 'Bouta' of'Baas' werd op 13 okto ber 1945 geboren in het Surinaam se Domburg. In 1968 reisde hij zijn toenmalige vriendin achterna en kwam in Nederland terecht. Na een korte dienstbetrekking bij Lips koos hij voor een militaire oplei ding tot onderofficier en sportin- structeur. Een maand voor de onafhankelijk heid van Suriname in december 1975 keerde Bouterse terug naar Pa ramaribo. Met andere sergeanten pleegde hij in februari 1980 een staatsgreep die in eerste instantie in Suriname - en in Nederland - niet tot grote afkeuring leidde. Toch groeide de aversie tegen het steeds knellender militair bestuur rap. Op 8 december 1982 schreef de jonge natie de zwartste bladzij de uit de nationale geschiedenis. In Fort Zeelandia in Paramaribo werden vijftien vermeende tegen standers van het militaire regime gemarteld en vermoord. De dood van de vooraanstaande Surina- mers was volgens Bouterse het ge volg van plannen voor een tegen- coup en de slachtoffers zouden 'op de vlucht zijn doodgeschoten'. Justitie in Suriname liet de Decem bermoorden jarenlang ongemoeid. Bouterse geldt hierbij als hoofdver dachte. Hij heeft wel de 'politieke verantwoordelijkheid' voor de moorden erkend, maar blijft vol houden zelf niet te hebben gescho ten. Na de formele terugkeer van een burgerbewind in 1987 behield Bou terse zowel de politieke als zakelij ke macht. Hij ontvouwde lucratie ve praktijken in de cokehandel. In 1999 werd hij in Nederland bij ver stek veroordeeld tot 11 jaar cel we gens drugshandel. Dat verhinderde hem niet om in 2000 parlementslid te worden. Door een samenwerking van ver scheidene partijen werd hij in 2010 president. Sinds 2007 pleit hij al voor amnes tie voor de daders van de Decem bermoorden. Even leek er een kink in de kabel te komen toen zijn voormalige kompaan Ruben Rozendaal hem onlangs ervan be schuldigde destijds twee tegenstan ders persoonlijk te hebben ge dood. Desondanks stemde de meerderheid van het Surinaams parlement in met de amnestiewet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8