61 binnenland Stichten van school moet eenvoudiger Vragen over meer TrendHome TyDOELBUR 6 2 Kardinaal Alfrink al in 1963 niet tegen pil ;/7en9APW^r£0/0 Advies Onderwijsraad naar Kamer Tegen Robert M. is 20 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. Hij staat terecht voor het misbruiken van zeer jonge kinderen en het maken van beeldmateriaal van het misbruik. de zaak Robert M. Stijgend aantal geslachtsziekten als gonorroe en chlamydia in Zeeland T (0)118 - 60 69 01 I wviAv.trendhomemiddelburg.nl T 0118-441 944 www.ascozeeland.nl vrijdag 6 april 2012 Onderwijsraad vindt dat de Grondwet breder geïnterpre teerd moet worden, zodat het oprichten van een nieuwe school gemakkelijker wordt. Nu kan dat alleen op basis van een duidelijke levensbeschouwelijke of religieuze oriëntatie. DEN HAAG - Het moet makkelijker worden om een school te stichten. Daartoe is een ruimere interpreta tie nodig van artikel 23 van de Grondwet,, waarin de vrijheid van onderwijs geregeld wordt. Dat is de belangrijkste conclusie van het gisteren gepubliceerde advies van de Onderwijsraad dat is aangebo den aan de Tweede Kamer. „Een school die voldoende leerlin gen weet te trekken en vooraf deugdelijk onderwijs garandeert, voorziet in een maatschappelijke behoefte en komt in aanmerking voor overheidsbekostiging", zo schrijft het adviesorgaan. Daarbij stelt de raad het recht van leerlin gen op goed onderwijs centraal. Op dit moment is het heel lastig om nieuwe soorten scholen van de grond te krijgen. Ouders en schoolbesturen kunnen bijzonde re scholen oprichten, maar alleen op basis van een duidelijke levens beschouwelijke of religieuze oriën tatie. Een bredere interpretatie van het Grondwetsartikel zou hier ver andering in moeten brengen. De Onderwijsraad onderschrijft het belang van artikel 23 en noemt het allesbehalve 'achterhaald': „Het maakt variëteit in het onder wijs mogelijk en sluit zo aan bij de grote maatschappelijke verschei denheid die ons land kenmerkt." Aanpassing van het artikel is daar om niet nodig. D66-Tweede Kamerlid Boris van der Ham is blij met het advies van de Onderwijsraad, maar vindt wel dat het Grondwetsartikel aan mo dernisering toe is. „Ons onderwijs bestel moet opener worden. Geves tigde belangen moeten vernieu wing en de verbetering van het on derwijs niet in de weg staan", al dus Van der Ham. Hij wil de weg vrijmaken voor scholen die bij voorbeeld een pedagogische rich ting willen aanbieden. Van der Ham gaat hiertoe drie initiatief wetsvoorstellen indienen. Jasper van Dijk van de SP vindt dat het rapport de kern van de pro blematiek niet raakt. „Is artikel 23 nog wel representatief voor de Ne derlandse samenleving, waar nog slechts één op de vijf mensen gelo vig is, maar twee derde van de scholen een religieus karakter heeft?" Jack Biskop van het CDA is be nieuwd wat dit advies gaat beteke nen voor thuisonderwijs. Alleen de maximale gevan genisstraf is een passend ant woord op de gruweldaden van Robert M., vinden de aanklagers in de Amsterdam se zedenzaak. door Floor ligtvoet Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren 20 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverple ging tegen de Letse oppasser Ro bert M. geëist voor het seksueel misbruiken van 67 zeer jonge kin deren. De maatschappij moet lang durig worden beschermd tegen de ze man, vindt het OM. Robert M. hoorde de eis in de rechtszaal gela ten aan. De aanklagers noemden de werk wijze van M.'geraffineerd en bere Officieren van justitie Dekkers (I) en Bienfait eisten gisteren een maximale straf voor kinderverkrachter Robert M. foto Koen van Weel/ANP kenend'. Ze deden uitgebreid uit de doeken hoe M. de kinderen en oppasadressen selecteerde. Zo moesten de kinderen jong genoeg zijn om niet over het misbruik te kunnen spreken en de oppasadres- NIJMEGEN - Kardinaal Bernard Alf rink was in 1963 al niet tegen de pil als middel voor geboortebeper king. Maar het Vaticaan is nog steeds geen voorstander van het ge bruik van de pil als anticonceptie middel en probeert nog geregeld het middel in diskrediet te bren gen. Alfrink was zijn tijd dus ver vooruit. Dat concludeert historicus Siem Hofstee, die deze maand aan de Radboud Universiteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de meningsvorming van ka tholieke artsen over geboorterege ling in de periode 1945 -1970. Hof stee ontdekte de tot nu toe onbe kende brief van Alfrink over de pil aan de Nederlandse bisschoppen in het bisschoppelijk archief. De pil bestaat precies vijftig jaar. In 1962 begon chemiefabrikant Or- ganon in Oss met de productie van het door de kerk verboden an ticonceptiemiddel. Om de groten deels katholieke fabrieksarbeiders niet in ethische problemen te bren gen, heette het middel een 'ovula tieremmer om de cyclus te regule ren en menstruatiepijnen te be strijden.' GOES - Het aantal seksueel over draagbare aandoeningen (soa) in Zeeland, zoals gonorroe en chlamy dia, is het afgelopen jaar gestegen. Dat blijkt uit tellingen van de GGD Zeeland. In 2011 bezochten 821 klanten het soa-spreekuur van de GGD Zeeland. Dat is een stij ging van 3,9 procent ten opzichte van een jaar eerder. Van deze klan ten had 13 procent een soa. Door de huisartsen en de poli van de GGD werd 453 keer de diagnose soa gegeven, waarvan 379 chlamy dia (net als gonorroe een geslachts ziekte die behandeld moet worden met antibiotica) en 52 keer gonor roe. Het sensespreekuur, dat voor jongeren tot 24 jaar is, werd door 325 Zeeuwse jongeren bezocht. Dat is relatief hoog in vergelijking met de Brabantse GGD. KOZIJNEN ZONWERING DAKKAPELLEN OVERKAPPINGEN GARAGEDEUREN RAAMDECORATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6