Rechter buigt zich over hagelkanon Elke Stap Telt De stappenteller als strenge wandelcoach PvdA Borsele lakt vertrekpremie Boerma Kapelle hervat controles op illegale bewoning door arbeidsmigranten /7 Autoïeam door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het is nog al tijd onduidelijk of fruitteler André Alkema uit Sint-Maartensdijk een boete van 75.000 euro moet beta len aan de gemeente voor het ge bruiken van zijn anti-hagelkanon. Het college neemt pas een besluit als de rechter zich over de kwestie heeft gebogen. Alkema heeft het anti-hagelkanon sinds 2009 in zijn boomgaard staan. Hij mag dat van de gemeen te niet meer gebruiken. Het appa raat zou niet aan de geluidsnor men voldoen. Het maakt te veel la waai. Alkema heeft eigen metin gen verricht, die volgens hem het tegendeel bewijzen. Hoe dan ook, de gemeente legde een dwangsom op voor het geval Alkema zijn hagelkanon toch zou gebruiken. Aangezien hij dat deed, hangt hem een boete van 75.000 euro boven het hoofd. Burgemees ter en wethouders moeten beslui ten of ze dit bedrag daadwerkelijk gaan innen bij de teler. Ze willen echter pas een besluit nemen als er op 3 mei een rechtszitting over de kwestie is geweest. De rechter buigt zich op verzoek van Alkema over de vraag of de dwangsom wel had mogen worden opgelegd. Alkema heeft gisteren weer een ge sprek gehad op het gemeentehuis over zijn kanon. Dat heeft bij hem weer de nodige frustraties opgele verd. „Ik heb het idee dat ze me geen millimeter tegemoet willen komen", stelt de ondernemer. „Ik „zat daar tegenover twee wethou ders en een paar juristen. Ze trek ken alles uit de kast. Nee is nee, en het moet nee blijven." De fruitteler wijst erop dat er lan delijk beleid over anti-hagelkanon- nen aan zit te komen dat het voor gemeenten makkelijker moet ma ken om de apparaten te legalise ren. „Maar de gemeente houdt het laatste woord. Ik ben bang dat ze me tegen blijven werken." Wethouder Frank Hommel laat in een reactie weten dat de gemeente het kanon van Alkema zal toetsen aan het nieuwe beleid zodra dat er is. „Maar het is er nog niet en de inhoud van dat beleid is nog niet bekend. Daarom moeten we als ge meente in deze zaak uitgaan van het huidige geldende beleid." De gemeente heeft in het verleden aangegeven behalve met de belan gen van Alkema ook rekening te moeten houden met die* van de omwonenden. Uit deze hoek kwa men regelmatig klachten over de harde knallen die het apparaat van de teler produceert. Alkema is vooral verbolgen over het feit dat telers elders in Zeeland hun kanon wél mogen gebruiken. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het dagelijks ge meentebestuur van Borsele be paalt dinsdag tijdens de wekelijke collegevergadering een standpunt over de vertrekregeling van oud-di recteur Peter Boerma van Delta. Burgemeester Jaap Gelok zei dat gisteravond tijdens de raadsverga dering op kritische vragen van Hu- bert Uitterhoeve (PvdA). De laat ste volgt hiermee de lijn van de provinciale PvdA-Statenfractie. De kwestie komt 11 april aan de or de tijdens een informele aandeel- OKRA, trefpunt 55+, de grootste beweging voor 55-plussers in Vlaanderen en Brussel, ontwikkelde met de eigen sportfederatie het programma 'Elke stap telt!', ledereen boven de 55, sportief of wat trager ter been, krijgt een wandelschema op eigen niveau. Geschoeid voor een wandeling en gesterkt met goede voorne mens meldden zich donderdag morgen 22 mensen bij buurt huis De Pit in Goes. Gelopen werd er nog niet veel: het pro ject Elke Stap Telt! stoelt op het adagium 'Meten is weten'. door Claudia Sondervan Wetenschappers van de Leu vense Universti- teit onderbouw den het pro gramma en dus werd er eerst vast gelegd: de paslengte van de deelne mers, gewicht, doorstapsnelheid en wanneer bij ieder de vermoeid heid intreedt. Dat gebeurde met een soort Coopertest: hoe vaak wandelen de deelnemers de twin tig meter tussen twee pilonen in zes minuten tijd en hoezeer ver moeide hen dat. Dan pas zijn de stappentellers, de kleine bewe- gingsgevoelige apparaatjes die de stappers tien weken bij zich dra gen om hun wandelvorderingen te registreren, ingericht. Verspreid over heel Zeeland maak ten groepen ouderen zich gisteren op om tien weken lang elke dag een voorgeschreven aantal stap pen te wandelen om conditie te winnen. In De Pit is Jan Priem van mede-organisator in Goes, het SM- WO, tevreden over de opkomst. Weliswaar maar twee mannen en wel twintig vrouwen, maar goed gespreid in leeftijd - van vijftig tot tachtig jaar - en in conditie: men sen met rollators, strammere heu pen en ieler evenwicht en mensen De stappenteller moet aan de broek; in de jas zak krijgt het apparaat het benenwerk niet mee. die je op de route naar Santiago de Compostela zou kunnen tegenko men. Ieder krijgt een set wandel opdrachten voor die week mee naar gelang het wandelvermogen. Belangrijk: de stappenteller moet aan de broekband of op andere wijze op de heup gedragen wor den. In de jaszak krijgt het appa raat onvoldoende mee van het be nenwerk. En de stappenteller mag niet 's ochtends bij het opstaan al aangegespt - worden. Huishoudelij ke kilometers tellen niet; de 3000 stappen per dag uit bijvoorbeeld niveau 9 dienen opeenvolgend ge zet te worden - als in een wande ling dus. „Jammer", verzuchten Els van der Meer en Karin Koets. Zij hoopten de meters in respectie velijk hun verzorgingswerk en ruimbemeten appartement te be nutten. „Hier gaat dus veel extra tijd in zitten." Vanaf nu komen de stapgroepen wekelijks bijeen om de voortgang in hun stappenplan nen te vergelijken. houdersvergadering. Uitterhoeve vroeg onder meer of Borsele met andere aandeelhouders wil overleg gen over een herziening van deze vertrekregeling. De PvdA vindt de regeling, bij elkaar zo'n 1,3 miljoen euro, 'buitensporig ruim'. „Zeker gezien de omstandigheden waar veel andere Zeeuwen door de eco nomische crisis in terecht zijn ge komen." Borsele moet tevens aan geven dat de nieuwe directeur van een bedrijf waarvan de aandelen publiek bezit zijn, geen beroep mag doen op dergelijke 'buitenspo rige vertrekregelingen'. door Claudia Sondervan KAPELLE - De gemeente Kapelle zal deze maand de woningen op het villapark Oesterbaai in Wemeldin- ge controleren op illegale verhuur aan arbeidsmigranten. Er zijn nog zeker 25 woningen op het park die door de eigenaren worden verhuurd voor de huisves ting van gastarbeiders. Dat gebeurt vaak op een manier die overlast veroorzaakt voor de omwonen den, zegt burgemeester Anton Sta pelkamp. Ook worden de woningen op nieuw bezocht waarbij eerder bleek dat die strijdig met het be stemmingsplan werden gebruikt. De controles richten zich niet op de woningen die permanent ge woond worden op Oesterbaai. Dat is weliswaar ook strijdig met het bestemmingsplan, maar het colle ge stelt dinsdag een visie vast waar in het gedoogbeleid rondom per manente bewoning een basis krijgt. De raad krijgt die visie op 24 april voorgelegd. Op dit mo ment zijn er circa vijftien wonin gen waar de bewoners een gedoog- beschiklcing van de gemeente heb ben, maar er zijn veel meer huizen die als vast adres dienen voor de bewoners. De controles worden uitgevoerd door mensen van de gemeente, zegt Stapelkamp. „Grotere contro leacties met de belastingdienst en de arbeidsinspectie vergen veel meer organisatie. En de rechtbank heeft gezegd dat we in actie moe ten komen, en daar luisteren we in Kapelle naar." De rechtbank in Middelburg oor deelde recent dat de gemeente te weinig ondernam tegen het illega le gebruik van huizen op Oester baai. De eigenaren van woningen in Oesterbaai vragen al jaren om be leid voor hun park Naast die vaak overvolle huizen willen recreatie huurders niet verblijven. r Proefwandelen bij De Pit In Goes. Tweede van links Els van der Meer; midden Maatje Westdorp, rechts Karin Koets. foto Willem Mieras 2e PAASDAG GEUREND KORTING! LItA voel je v r i j Pearyweg 19, (0113)23 7923 Bedrijfsweg 2 (Vrijburg); (0118) 46 1710 Goes Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68