Zoet Volkerak is keuze voor Randstad 2 6 I Strafrechtelijk onderzoek naar dubbele moord Middelburg is klaar 'Niet maar beneden kijken' Breuk Helge Prinsen en Omroep onafwendbaar vrijdag 6 april 2012 Het toelaten van zout water in het Volkerak-Zoommeer lijkt verder weg dan ooit. Weer lijkt het kabinet te kie zen voor de economische belangen van de Randstad. Bij zijn bezoek aan Neeltje Jans - ter ere van het 25-ja- rig bestaan van de Ooster- scheldekering in oktober - was staatssecretaris Joop Atsma (Infrastructuur) al helder: de veilig heid van Zuidwest-Nederland staat op de eerste plaats. Samen met de zoetwatervoorziening. Die laatste baart de bewindsman zorgen. Soms is er te veel zoet wa ter en soms te weinig. Hij vertrok zonder het door velen gewenste ca deau: instemming van het kabinet om het Volkerak-Zoommeer weer zout te maken. Een vurige wens van overheden (onder meer pro vincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant) en natuur- en boe- ren-organisaties. Door verzilting door Jeffrey Kutterink verbetert de kwaliteit van het wa ter, verdwijnt de giftige blauwalg en krijgen economie (visserij, aquacultuur) en toerisme een im puls. Eén kanttekening: de boeren halen water uit het meer voor hun zoetwatervoorziening. Voordat het meer zout wordt, eisen ze daar voor wel een oplossing. Het Volkerak-Zoommeer moet het het hart worden van een gebied waar diverse werelden elkaar ont moeten: zee en land, zoet en zout, zand en klei, stad en platteland, hoog en laag. Maar dat alles staat of valt met het toelaten van zout water. Atsma zei woensdagavond in de Tweede Kamer dat verzilting niet zeker is. Hij wijst op het be lang van de waterberging en be twijfelt of de giftige blauwalg een groot probleem is. Maar bovenal: een zoet meer kost 70 miljoen, een zout 140 miljoen. Ook stelt hij dat het Volkerak-Zoommeer niet los te zien is van het Grevelingen- meer. Vele honderden miljoenen zijn volgens hem nodig om alle plannen in de deltaregio uit te voe ren. Dat geld is er niet, stelt Atsma. De Tweede Kamer wil dat het kabi net snel een besluit neemt overde toekomst van de zuidwestelijke del ta. Maar de Kamer wil ook een be tere bescherming tegen overstro mingen van de Drechtsteden, Rijn mond en Almere; de plekken waar 'het geld wordt verdiend'. Het kabinet lijkt te kiezen voor de belangen van de Randstad. Im mers, de 70 miljoen die Atsma noemt is bedoeld om het Volkerak geschikt te maken als berging van rivierwater. Daardoor houden in woners van Dordrecht droge voe ten. Dat geld is dus geen impuls voor de deltaregio. Die krijgt voor alsnog niets, waarmee alle plan nen in duigen lijken te vallen. Mis schien een begrijpelijke, maar voor Zeeland een zure keuze. door Marcel Modde MIDDELBURG - De zaak tegen de van dubbele moord verdachte Fred B. wordt 28 juni inhoudelijk behandeld door de rechtbank in Middelburg. De behandeling laat op zich wach ten, omdat het rapport van het Pie- ter Baan Centrum nog niet klaar is. Dat ligt er eind april, aldus offi cier van justitie Rob Rammeloo. De inmiddels 29-jarige B. is in het instituut onderzocht om vast te stellen in hoeverre hij toereke ningsvatbaar was ten tijde van het misdrijf, waarbij het Middelburgse echtpaar Schroevers om het leven kwam. De Belg wordt er van ver dacht de ouders van zijn ex-vrien din op 19 juli vorig jaar in hun wo ning aan de Hooge Meestraat met een mes om het leven te hebben gebracht. Hij werd na een klop jacht in de buurt opgepakt. Pas deze week was ook het rap port van het Nederlands Foren sisch Instituut klaar, waarin de om standigheden rond de moord wor den belicht. Het Openbaar Ministerie wacht nog op informatie van Belgische instanties. Verder is het dossier Voor de strafzaak compleet, zei Rammeloo gisteren tijdens de pro-formazitting van de recht bank. De uit Brussel afkomstige B. heeft in zijn geboorteland een strafblad, onder meer voor geweld pleging, brandstichting, wapenbe- I Mercedes-Benz Wanneer n toe bent aan een nieuwe Mereedes-Benz SlcrOccasion iaat u dan verleiden door onze exclusieve collectie: i $>36- Laat u in geuren en kleuren deskundig adviseren bij de nummer één Sterdealer: MBvanoeveren.nl vanOeveren •- - j WESTKAPELLE - Nog een keer kijkt instructeur Michel Buijck of het klimtouw strak door de haak loopt, of het broekje goed zit en dan mag Julia de Wit abseilen. Ze lacht erbij, de eerstejaarsleerlinge van de opleiding Veiligheid en Vak manschap van het ROC. Ze heeft geen angst om van de 40 meter ho ge vuurtoren van Westkapelle af te dalen. „Ik zou zo nog een keer gaan", zei ze even later toen ze weer beneden stond. Ze is niet de enige, die Vol vertrou wen abseilt. Ze hebben voor hete re vuren gestaan. De oefening past binnen de opleiding, waarin de leerlingen zich oriënteren op een baan bij defensie. Stoer en zonder vrees, in moeilijke omstandighe den. Maar toch gaat niet iedereen even gemakkelijk naar beneden. „Niet naar beneden kijken", waar schuwt Michel. Het is te laat. Twee scholieren deinzen terug. Een jon gen mag met de trap naar bene den, 'omdat hij van angst door zijn benen zakt' en een meisje be gint te huien. „Sorry. Michel dat ik niet durf" Michel antwoordt: „Je doet het niet voor mij, maar voor jezelf" Zij neemt de trap. Kijk ook naar: foto en videogalerij van de Ipad app van de PZC en www.pzc.nl/video Aan de ene kant abseilen en de an dere kant klimmen. De leerlingen van het ROC bedwingen de vuurto ren van Westkapelle. foto Lex de Meester zit en bedreigingen. Verder heeft het OM een onderzoek uitgezet naar de werking van Ritalin. De verdachte gebruikt dat medicijn, omdat hij aan een vorm van adhd zou lijden. Ritalin valt onder de opiumwet en mag alleen op dok tervoorschrift worden gebruikt. Bij overdosering bestaat onder meer de kans op agitatie. De veiligheidseisen rond B. in de gevangenis in Vught zijn inmid dels iets versoepeld. Hij mag sinds zijn verblijf in het Pieter Baan Cen trum begin dit jaar in een klein groepje deelnemen aan een dagbe stedingsprogramma. In afwachting van de inhoudelijke behandeling werd zijn voorarrest gisteren an dermaal verlengd. MIDDELBURG - De verhoudingen op de werkvloer zijn doorgaans al lelijk verstoord wanneer de kan tonrechter het verzoek krijgt een arbeidsovereenkomst, te ontbin den. Er is meestal geen lijmen meer aan. Dat bleek gisteren ook bij de behandeling van het conflict tussen Omroep Zeeland en haar presentator/verslaggever Helge Prinsen. De omroep wil van Prinsen af en haalde daarvoor alles uit de kast. Advocaat Nicolaas van Everdingën zei dat Prinsen 'jarenlang openlijk verzet' wordt verweten tegen de structuren die in het kader van de professionalisering bij Omroep Zeeland zijn aangebracht. Ze wei gert 'op een respectvolle, zakelijke en professionele manier' met de di rectie, de hoofdredacteur en de eindredacteuren om te gaan en ge draagt zich 'confronterend, intimi derend en schofferend'. De voorvallen waarop al die kwali ficaties zijn gebaseerd deed Prin- sens advocaat Willem van der Meer de Walcheren af als 'oude koeien uit de sloot'. Hij verweet hoofdredacteur Edwin de Kort 'suggestief, insinuerend en grie vend' jegens Prinsen te zijn ge weest door vorige week in een ra diouitzending van Omroep Zee land te zeggen: „Ik zeg niks, an ders moet ik een hoop dingen zeg gen die niet netjes zijn. Een hoop dingen zijn er gebeurd tussen Hel ge en mij." Over het dienstver band van Prinsen zijn beide par tijen het ook niet eens. Volgens de omroep begon dat op .1 januari 1999. Daarvoor werkte Prinsen op er freelance basis en die tellen voor de omroep niet mee. Voor Prinsen wel, die zo op 22 omroep- jaren komt. Hoe dan ook, volgens de kanton rechter is sprake van een 'heel lang dienstverband'. Hij stelde vast dat in het verleden kennelijk geen re denen zijn geweest dat te beëindi gen. Op de vraag van de kantonrechter of Prinsen echt denkt dat het nog iets gaat worden tussen haar en Omroep Zeeland, antwoordde ze vol overtuiging met ja. De kanton rechter, droogjes: „Maar dan kun je toch niet om de directie, de hoofdredactie en de eindredacteu ren heen." Omroep Zeeland heeft Prinsen een vergoeding van 100.000 euro geboden. Dat bedrag vond ze te laag voor 22 jaar werken. Ze ver langt 180.000 euro, een som die van de zijde van Omroep Zeeland als 'absurd' werd bestempeld. Van Everdingen wees erop dat Prinsens terugkeer bij Omroep Zeeland tot een onhoudbare situa tie heeft geleid. Hij verzocht de kantonrechter daarom binnen een week uitspraak te doen. Die neemt evenwel toch twee weken de tijd voor zijn oordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62