is een strepentrekker 8 tronen Vogeltje op de kruk 'Wf iö JyJr/X, mmwMÊM ff i Kantelvaas vrijdag 6 april 2012 ijk/ JLJF J 1 t 5? r ftv 5 1 I ».y - w at ik inmiddels heb ge leerd, is dat moderne ro bots er nooit uitzien als verwacht. Bij een ramen- laprobot, zoals de Win- doro, dacht ik in eerste instantie aan een installatie die tegen het raam wordt ge plaatst, en - net als mijn moeder - met trekker en zeemleer aan de slag gaat. Mis. De robot blijkt uit twee delen te bestaan die nog het meest lijken op dikke stoepte gels met wieltjes. Zelfs het gewicht is ver gelijkbaar. Omdat ik niet direct begrijp wat ik met de 'stoeptegels' moet beginnen, besluit ik eerst de gebruiksaanwijzing met veilig heidsinstructies te lezen. Die liegen er niet om: 'You can be seriously injured or die'. Je zou er bijna zenuwachtig van worden. Al snel blijkt dat het relatief grote gewicht van de Windoro wordt veroorzaakt door magneten die in het apparaat zijn ver werkt. Dankzij die magneten kunnen de schijven aan weerskanten van het raam worden geplaatst en door die kracht moe ten deze blijven hangen. Eén schijf is ver antwoordelijk voor de navigatie, de ande re moet ervoor zorgen dat het raam wordt schoongemaakt. Na het opladen van beide batterijen is de Windoro gebruiksklaar. Al snel stuit ik op de eerste serieuze ergernis: als schoon maakmiddel mag ik alleen het spul uit het meegeleverde flesje gebruiken; Direct be kruipt me hetzelfde gevoel dat ik krijg bij veel inkjetprinters, namelijk dat de printer zelf redelijk goedkoop is, maar dat in de tijd die volgt je de hoofdprijs moet beta len voor navullingen. Zo moeilijk is het toch niet een apparaat te maken dat aan de slag kan met normale allesreiniger of vloeibare zeep? Ik plaats het apparaat op het grote raam naast de deur naar ons dakterras. Daar kan ik er aan beide kanten goed bij. Spon taan dringt de vraag zich op hoe ik dit ap paraat in mijn eentje ooit geplaatst ga krij gen op het hoge raam waar ik nooit tegelij kertijd aan beide kanten van het raam kan zijn. Maar goed, dat is een zorg voor later. Het apparaat is nog maar net bezig of ik constateer de ergste gruwel van iedere ra- menlapper: strepen. Ondanks vier draaien de borstelpad,s blijven bovendien de hoek jes ook nog eens buiten het bereik van het apparaat. Dat kan niet goed zijn. Maar even met de leverancier gebeld, want misschien doet niet Windoro iets verkeerd, maar doe ik iets fout. „Nee hoor", hoor ik vanaf de andere kant van de lijn. „U doet niets verkeerd. Windoro wordt gemaakt in Zuid-Korea, waar heel veel mensen in flats leven waarvan de gale rij is afgesloten met ramen. Het laten reini gen daarvan is een kostbare zaak. Win doro biedt vooral daarvoor een oplos sing", zegt Gert Coppens van het bedrijf Cleanmate dat Windoro heeft ontdekt. Wanneer ik op internet de begeleidende filmpjes bekijk, ben ik meteen meer on der de indruk van 'mijn' robot. Ik kom er ook achter dat we hier te maken hebben met een zogenoemd eerstegeneratiepro- duct: het werkt, maar heeft tegelijkertijd ook nog behoorlijk wat last van kinder ziektes. „Dat is ook de reden waarom we dit product nog niet heel groot in Europa op de markt hebben gebracht. Er kleven nog net wat te veel bezwaren aan. Maar we houden het in de gaten en wanneer het product wordt verbeterd, zullen we verspreiding in Europa zeker overwegen." Ik besluit de nadelen maar even te laten voor wat ze zijn en simpelweg voor het beste resultaat te gaan. Zo kan ik bijvoor beeld de magnetische kracht instellen. Door daarmee te spelen, verbetert het re sultaat wel enigszins. Minder strepen, maar feit blijft dat het raam lijkt schoonge maakt door mijn dochter van 6. Ik kan het niet langer aanzien en pak de trekker erbij. In een mum van tijd is een i sopje gemaakt, scheutje ammoniak erin, en zijn de ramen streeploos schoon. Pre cies zoals mijn moeder dat deed. En Win doro? Die gaat terug in de doos, naar Cleanmate. Ik wacht maar op versie 2.0. Reageren? wonen@wegener.nl Corydaiis solida: foto RvdK Laatst reed ik naar Leeuwar den. Van hieruit naar het noorden rijden, is als een reis in de tijd. Of liever gezegd: een terugreis. Terwijl bij mij de vroege narcissen al uitgebloeid ra ken, staan ze ter hoogte van Hee renveen nog in volle bloei. En in het stadspark van Leeuwarden gaan de bloemknoppen net open. In de gracht zie ik de laatste ijs schots wegsmelten. Maar het kan ook een stuk piepschuim zijn. Ik was in Leeuwarden voor de opening van een tentoonstel ling in het Princessehof, ons nationale keramiekmuseum. De tentoonstelling heet Groen geluk, Van lusthof tot volks tuin. Ter gelegenheid van die tentoonstelling zijn zalen van het museum tot tuinen omgetoverd. Tegeltableaus, borden en vazen met bloemmotieven laten zien hoe belangrijk bloemen altijd zijn geweest als motief op keramiek. Het is een sprankelende expositie die nog tot eind oktober loopt. De opening van de tentoonstelling was in een nabijgelegen paviljoen: De koperen tuin, genoemd naar een roman van Simon Vestdijk. Op die bewuste dag had het ook De kope ren ploert kunnen heten, want de zon scheen met een voor Leeuwarden ongebruikelijke kracht. Het paviljoen ligt in de Prinsentuin, een park dat is aangelegd op de geslechte stadswallen, door de in het noorden van ons land gevierde tuinarchitect Lu cas Pieters Roodbaard. Hij werkte - voornamelijk in Groningen en Friesland - in de Engelse landschaps- f stijl die getypeerd wordt door kronkelende paden, waterloopjes en bruggetjes. Boze tongen beweren dat Roodbaard geen rechte paden kon tekenen, om dat hij te veel jenever dronk. In tuinen als de Prinsentuin, die meer dan 150 jaar bestaan, kom je vaak verwilderingsplantên tegen: planten die zichzelf uitzaaien. In de Prinsentuin was dat voornamelijk Corydaiis solida. Deze voor- jaarshelmbloem is een vroegbloeiend bolgewasje met uitgewassen, lila bloemen. De bloemen lijken een beetje op vogels die met een dun pootje aan de bloemstengel vastzitten. Die stengel is de kruk, een houten steel met aan de bovenkant een dwarsstuk, een kruk waaraan vroeger gevangen lokvogels met een touwtje aan hun poot zaten vastgemaakt. Nog steeds is de kruk in gebruik, bij de valkenjacht, maar de valk is wel wat groot om voor 'vogeltje' door te gaan. In het noorden van Neder land wordt Corydaiis solida wel kip-op-stok genoemd. De voorjaarshelmbloem is een makkelijk bolgewas. De plant doet het overal waar in het voorjaar zon en 's zomers schaduw is. Omdat de bJoemkleur niet erg sprekend is, is het een tip dat er ook een sneeuwwitte vorm bestaat: Cori- dalis solida White Swallow. En een rode: 'Vuurvogel'. Corydaiis is een plantengeslacht dat sterk in de belangstel ling staat. Dat wordt aangewakkerd door het feit dat er van uit China steeds nieuwe soorten binnenkomen. Sommige bloeien hemelsblauw, maar echt sterk zijn ze niet. Ik zie hen vooralsnog niet zichzelf uitzaaien in onze stadsparken. staan. Vos, die Gili maakte voor Koninklijke Tichelaar Makkum, heeft het ontwerp niet maar zo uit zijn duim gezogen. Zijn crea tie is geïnspireerd op de grillige vormen van koraal. De naam is afkomstig van een eilandengroep voor de kust van Lombok, waar veel koraalriffen te vinden zijn. Gili is verkrijgbaar in groen en wit voor 390 euro. Te koop via: www.roderickvosshop.nl Wie het een designgrap noemt, doet ontwerper Roderick Vos én zijn vaas Gili te kort. Oké, Gili lijkt niet echt stabiel in het leven te staan. En dat is wel erg risi covol voor een vaas waar je, om maar wat te noemen een mooie, grote bos bloemen in wilt zetten. Toch is die vorm juist wat deze kantelvaas zo bijzonder maakt: hij kan in vijf verschillende rich tingen worden gepositioneerd. Zónder om te vallen, weitever-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48