Huis met leefruimte liefdevol gevuld 43 vrijdag 6 april 2012 door Lilian Dominicus Het. statige herenhuis in Stations- buurt is in de jaren zeventig ge kraakt geweest. Er was zelfs een tijd dat er paarden in de achtertuin rondliepen. In ieder geval, toen René Veuge- lers en. Nico Verschoor het pand kochten, moest er nog heel wat aan worden verspij kerd. 'Een huis vol leefruimte', zo om schreef Renés moeder het. „En dat strookt wel met wat deze woning voor ons is", ver telt Nico. Met heel veel liefde en toewijding hebben ze die leefruimte onder handen genomen, zo blijkt bij binnenkomst. De wanden mooi gestuct, het houtwerk strak geschilderd. Veel wit, maar ook hier en daar een rustige kleur rood.- „Die is niet bedacht, maar zo ontstaan. Het bijzondere eraan, vind ik, is dat het alles in huis verbindt", zegt René. Bij het opknappen van de woning hebben ze de oude, oorspronkelijke elementen zo veel mogelijk gespaard. De blauwe voordeu ren zijn al prachtig, maar pronkstuk is het Jugenstil raam in de deur van de gang naar de huiskamer (links) en de keuken (rechts). „Het heeft de insignes J.R., waarschijnlijk een afkorting van Juliana Regina. Dat kan kloppen met de tijd, het huis is van 1908. Zij is in 1909 geboren", zegt René. Ook het bubbelige glas in de deur van de huiskamer is bewaard gebleven. „Dat had ik eerst eruit willen halen, maar we hebben het niet ge daan. Zoveel mensen die het mooi vonden, en het heeft ook wel wat." Overal in huis staan beelden, hangen kunst werken en doeken, alles met zorg uitgeko zen. Achter elk stuk zit wel een verhaal. Vooral Nico heeft veel verzameld tijdens zijn reizen door onder meer Afrika en het Midden-Oosten: aardewerk is favoriet, maar ook schilderijen... Het bruidskleed aan de wand aan de achterkant van de huiskamer, waar Nico (links) en René (rechts) zitten te lezen en hond Jalla (Arabisch voor 'opschie ten') op het vloerkleed ligt, komt uit Tune sië. Links eronder staat een Afrikaans beeld je, met eronder stenen. „Van elke reis ne men we er een mee en die leggen we er dan bij. Van de pygmeeën kocht Nico een mes, dat ondanks de tand des tijds nog steeds vlijmscherp is. Laatste aankoop is een ronde aardewerken pot uit het Ronda, een idyl lisch wit dorp dat in het zuiden van Spanje ligt, met visjes en davidsterren erop geschil derd. Maar er is ook kunst van dichtbij. In de huis kamer aan de voorkant pronkt een werk van de Goese kunstenaar Reinier de Muynck, dat ze hebben gekocht toen ze in het huis trokken. Het is de afbeelding van de Groene Tara, een vrouwelijke boeddha. „Maar Reinier heeft er sjamanistische ele menten aan toegevoegd", legt Nico uit. „Kijk, je ziet óók de moedergodin. De slan gen zijn symbool voor de transformerende kracht van de seksualiteit." Op het toilet en in de overloop hangt figuratief werk van Do- rus Brekelmans uit Ulvenhout. Nico en René kennen de kunstenaar en vinden zijn werk bijzonder. Ze winkelen graag in Breda en Antwerpen. Maar de favoriete plek om aan woonspullen te komen, staat toch wel in de Provence, in het dorpje Carpentras: La Cité Interdite. „Daar komen we elk jaar wel eens. De eigenaresse is eigenlijk een vrien din van ons geworden." Waar je ook kijkt, de boeddha's komen je tegemoet. Een cen traal thema in Nico's leven, zo blijkt. Hij heeft zich verdiept in het boeddhisme en gaf zelfs een tijdje meditatielessen. Renés be roep, beeldend therapeut voor kinderen en met name pubers, sluit daar wel een klein beetje op aan: hij leert ze te focussen. Tips? Mail naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43