'Natuur als verdienmodel' II 'We worden geregeerd door zielige dieren-emoties. Nederland wordt een park met alleen knuffeldieren' vrijdag 6 april 2012 vossendeskundige Jaap Mulder Vos is alleseter met voorkeur voor konijn vos of het ei? door Monique Prins Twee bloederige, afge rukte vossenkoppen lagen vorige maand in het Leeuwarder- bos. En afgelopen week hing er een do de vos hoog in een boom in de ui terwaarden bij Deest. Het was ver moedelijk het werk van stropers. Maar de dader kan ook uit andere hoek komen, zoals boeren, jagers en fanatieke vogelbeschermers. Want het dier heeft vele vijanden, weet vossendeskundige Jaap Mul der. Hij adviseert provincies bij hun aanpak van vossenoverlast. „Veel mensen zien de vos als een lastpak", zegt Mulder. „De vos kan kippen en eenden doden. Boeren en jagers willen dat niet. Ook rooft hij soms eieren van weidevogels, en dat willen natuurbeschermers weer niet. Zo hou je weinig vrien den over." De vos heeft de laatste jaren ook de stad ontdekt. Het beest wordt steeds regelmatig gespot in parken en bij kinderboerderijen. Deze week nog werden alle kippen in een kippenhok gedood in Eindho ven, mogelijk door een vos. „Een vos tussen zoveel kippen die geen kant op kunnen, is geen natuurlij ke situatie. Instinctief bijt hij alles dood wat fladdert. Een vos die in de natuur fazanten tegenkomt, bijt er eentje dood en de rest vliegt weg. Dat kan een kip in een hok niet doen." De oplossing vol gens Mulder: een betere afraste ring van het kippenhok. Mulder hoort oudere mensen zeg gen dat de vos hier niet hoort om dat ze het dier vroeger ook niet za gen. „Dat zij in hun jeugd nooit vossen hebben gezien, komt om dat we ze verjaagd hadden, met ons landbouwgif en met de jacht." Vanaf de jaren '60 werd gif verbo den, en kwam de vos nagenoeg overal in Nederland terug. Exacte cijfers zijn er niet maar het zijn er zeker tienduizenden. Het gaat nu zelfs zo goed, dat de jacht op de vos sinds 2006 is heropend. Als een terreineigenaar toestemming geeft, mogen jagers de vos dood- ren-emoties. Laat die zieke zee hondjes gewoon verrekken op het Wad, als ze met te veel zijn. De na tuur is niet altijd lief en mooi." Mulder heeft genoeg van 'het ge zeur over de achteruitgang van de weidevogel'. „De vos krijgt ten on rechte de schuld van de proble men van de kievit en de grutto. Natuurlijk rooft een vos soms nes ten leeg maar dat doen de herme lijn, buizerd en havik ook. Maar je hoort niemand zeggen dat we de hermelijn moeten afschieten. De echte vijand van de weidevogel is de landbouw. Economisch gezien 'Economisch gezien hebben we onze keuze gemaakt. Bij intensieve landbouw is geen plaats voor weidevogels' schieten. Zelfs als de vos jongen heeft. Volgens Mulder is het in de na tuur zo dat 'als een dier ergens kan leven, het er thuis hoort'. En hon derden jaren geleden kwam de vos hier ook volop voor, betoogt hij, evenals de wolf die intussen ook de grenzen van ons land weer na dert. „De natuur regelt zelf hoe veel dieren ergens kunnen leven. Als er te veel dieren zijn, gaan ze dood van de honger. Maar dat wil len veel mensen liever niet zien. Dus voeren we Schotse Hooglan ders op de Veluwe bij in de winter en bouwen we crèches voor zee honden. Nederland wordt een park voor knuffeldieren. We wor den geregeerd door zielige die hebben we onze keuze al lang ge maakt: in een land met veel inten sieve landbouw is geen plaats meer voor de weidevogel. Maar ja, boeren hebben veel inkomsten uit het weidevogelbeheer. En met die idiote pias van een Bleker zal het boerenbelang altijd voorop staan in het natuurbeleid." David Kleijn, onderzoeker bij Al- terra van de Wageningen Universi teit erkent dat de vos als zondebok wordt gebruikt. „De vos en de kraai hebben een slecht imago. Dat was al zo in het middeleeuwse verhaal over de vos Reynaerde die alle dieren bedreigde. De discussie over natuur is cultureel en emotio neel bepaald." Uit onderzoek van Alterra, Hoogleraar Erik de Jong stoort zich aan de strikte scheiding van natuur en cultuur. „De natuur is een spiegel van onze culturele keuzes." Erik de Jong, Artis-profes- sor hoort het zo vaak: mensen die klagen dat Ne derland een park is, en dat we geen echte natuur meer heb ben. „Alsof een park geen natuur zou zijn. Er wordt soms veronder steld dat alleen pure wildernis 'goed' zou zijn. Nederland is inder daad een van de meest ontworpen landen, maar daar moeten we trots op zijn. Als we geen polders hadden gemaakt en dijken aange legd, konden we hier niet bestaan. Wij leven hier bij de gratie van menselijke interventie." Zodra natuurbeschermers spreken over dieren die hier 'oorspronke lijk' thuishoren, spitst hij zijn oren. „Het oudste wordt dan ook meteen als het beste gezien. En van welke oorsprong wordt dan uitgegaan? Van de oertijd? Als dat de referentie is, waarom lopen wij dan ook niet nog rond in berenvel len? Tijden veranderen, natuur ook. Wie terug naar de oorsprong wil, denkt dat dit in het belang is van de natuur. Dat is niet zeker." Als we echt voor de natuur zou den kiezen, zouden we een ecolo gische hoofdstructuur aanleggen. Daar zijn de dieren en planten echt mee gediend. Maar daar is geen geld voor. De natuur om ons heen is een spiegel van onze cultu rele keuzes. Deze regering ziet na tuur en landschap vooral als een verdienmodel. Maar natuur is veel meer dan dat. Van groen om je heen word je gelukkiger. En het is ook goed voor het toerisme." Volgens De Jong bestaat bij veel mensen een romantisch idee dat voordat wij hier gingen wonen er een wildernis was die beter is dan wat wij ervan hebben gemaakt. „Dat is ook waarom een club als Natuurmonumenten de laatste ja ren zoveel leden heeft verloren. Met de natuur kun je je niet zo goed identificeren, zoals bij de Die renbescherming kan." Nederlanders zien graag koeien in de wei, grutto's in het grasland. „Als we dat graag in stand hou den, heeft dat consequenties voor bijvoorbeeld landbouw en woning bouw. Maar we willen niet kiezen. Daar hebben wij niet alleen last van hoor. In Zweden wilden ze graag wolven terug. Nu naderen ze de stadsgrenzen en worden ze afge schoten. Als het erop aankomt, zien we de wolf toch liever in een kinderboek, met een jasje aan." SOVON en Landschapsbeheer Ne derland in 2005 blijkt dat buizerd, blauwe reiger, torenvalk en kat niet onder doen voor vos of kraai. „En weet je wat? Ook de ooievaar eet kuikens van weidevogels. Maar ja, de ooievaar vinden we leuk." Toch vindt Kleijn het te makkelijk om de strijd voor weidevogels op te geven. „Als je zegt dat weidevo gels hier niet meer horen, jaag je vogels als de grutto over de kling. Ze kunnen niet uitwijken naar an dere landen. Wij hebben de na tuurlijke dynamiek weggehaald en hun natuurlijk leefgebied vernield. We zijn verantwoordelijk voor het behoud van diersoorten." De weidevogels zijn nog te red den, maar dan moeten we er wel moeite voor willen doen, zegt Kleijn. „Weidevogels overal in Ne derland behouden, halen we niet. Je moet kiezen voor natuurreserva ten in gebieden waar ze nog een goede kans maken, zoals de Zaanstreek, de Eempolders en Zuidwest-Friesland." In de rest van het land kunnen de subsidies dan worden gestaakt. De keuze voor natuurreservaten vindt veel bijval. Struikelblok zijn nog de boeren die inkomstender ving vrezen als zij in een deel van het land wonen waar de subsidie op weidevogelbeheer vervalt. Ook Mulder pleit voor zo'n reser vaat. „En als daar dan blijkt dat vossen veel weidevogels doden, kun je altijd nog over jacht naden ken. Maar wel in die volgorde en niet zomaar in de wilde weg vos sen afschieten, zoals nu gebeurt." zie onze website:binnenland Volg de vossen in de Oostvaardersplas- sen live via webcam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11