lil II Hedwigepolder misschien deels onder water PZC Prins zet viering fusie luister bij Gezondheidsonderzoek fosforfabriek Thermphos: vaker luchtwegirritatie in dorpen rond industrie Brand Vodafone legt broosheid netwerken bloot AUTOMUTILATIE Zelfbeschadiging ook uit zelfhaat 10 en 11 Uitgids De Titanic gaat nu in 3D ten onder DONDERDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I Geregeld 5 april 2012 I 254e jaargang nr. 82 - los nummer 1,60 - zaterdag €2,40 c—I 10° MIDDELBURG - Staatssecretaris Henk Bleker (CDA, natuur) be kijkt of gedeeltelijke ontpoldering van de Hedwigepolder wél de goedkeuring van de Europese Commissie kan wegdragen. Met deze nieuwe variant probeert Bleker uit de impasse over het na- tuurherstel in de Westerschelde te komen. De Europese Commissie is niet enthousiast over het alterna tief dat de staatssecretaris vorig jaar presenteerde met onder meer de ontpoldering van de Schorer polder en een deel van de Welzin- ge bij Ritthem. Dit gebied heeft het havenbedrijf Zeeland Seaports bestemd als com pensatie voor de eventuele Wester schelde Container Terminal. Gisteren drong directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports sa men met voorzitter Roel Adriaan- sens van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging in Zeeland in een brief aan de Tweede Kamer aan op haast met de ontpoldering van de Hedwigepolder. Het Zeeuw se bedrijfsleven vreest in zijn ont wikkelingsmogelijkheden te wor den beknot zolang de Westerschel de in een slechte staat van instand houding verkeert. Van der Hart en Adriaansens vin den dat Nederland de afspraken in de Scheldeverdragen moet nako men. Ze constateren dat dit op ba sis van hoofdzakelijk emotionele argumenten nog steeds niet is ge beurd. Ze voeren ook aan dat de mede door Vlaanderen te betalen verbre ding van de Tractaatweg en de Sloeweg op het spel staat. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 9910 711688 Sloe ongezond voor kind door Frank Balkenende NIEUWDORP - De provincie laat on derzoeken waarom kinderen in dorpen rond het Sloegebied gemid deld vaker last hebben van lucht wegirritaties en astma. Vooral in Nieuwdorp en Borssele, waar een vervolgonderzoek komt, zijn er onder kinderen bovenge middeld veel klachten over de luchtwegen. Dat geldt niet voor voor volwassenen. Verder klagen werknemers van bedrijven in het Sloegebied het vaakst over niezen en vermoeidheid. Dat blijkt uit ge zondheidsonderzoek naar de effec ten van de uitstoot van de fosforfa briek Thermphos in het Sloege bied, dat gisteravond in Nieuw dorp is gepresenteerd aan bewo ners van dorpen rond het gebied. Thermphos ligt sinds 2010 onder vuur vanwege (zware) overtredin gen van de milieuwetgeving. Het chemiebedrijf stootte onder meer te veel dioxine, zware metalen en ammoniak uit. De provincie liet dat als handhavende instantie te lang toe. In 2011 is de milieuver gunning aangescherpt en trof Thermphos maatregelen om de uit stoot te verminderen. Er zijn bijna veertig overschrijdingen geconsta teerd, waarbij één keer een dwang som uitmondde in een boete. Het onderzoek van GGD, RIVM en provincie laat evenwel zien dat de chemische afvalstoffen en zwa re metalen die Thermphos uit stoot, de luchtkwaliteit niet drama tisch aantasten. „Alle gevonden stoffen blijven onder de gezond- heidskundige normen." Kanker en chronische gezondheidsklachten komen rond het Sloegebied niet va ker voor dan elders in Zeeland. Daar volgt geen onderzoek naar. pagina 2 en 3; gerust en verontrust commentaar ROTTERDAM - De netten van mo derne communicatiemidddelen zijn kwetsbaar. Dat bleek gisteren toen de Rotterdamse vestiging van telefoonaanbieder Vodafone door brand werd getroffen. Een kwart van de 5,3 miljoen klanten in Ne derland, in totaal zo'n 1,3 miljoen personen, kon gisterochtend niet bellen, sms'en en internetten door de storing. Voor zo'n 1,8 miljoen mensen was de voicemail niet be schikbaar. Minister Maxime Verhagen van Economische Zaken zal zo spoedig mogelijk met de telecombedrijven in overleg treden over de vraag hoe overlast door storingen zoals woensdag bij Vodafone in de toe komst zo veel mogelijk beperkt kan blijven. Hij wil nagaan of het mogelijk is dat klanten in zo'n ge val sneller van andere netwerken gebruik kunnen maken. pagina 6 en 7: heerlijkzo'n dagje zon der telefoon DE STELLING Thermphos moet dicht Reageer op pzc.nl UW MENING 387 reacties Ik woon liever op het platteland dan in de stad eens iiw—a—— 72% oneens 28% fusie van het Centrum voor Estuariene en Marie ne Ecologie in Yerseke en het Koninklijk Neder lands Instituut voor Zeeonderzoek op Texel. Bei de gaan verder onder de naam NIOZ. foto Frans van Beek/ANP Regiokatern: Yerseks CEME onder naam NIOZ ver der. bekijk de video op www.pzc.nl/video YERSEKE - Prins Willem-Alexander, samen met NlOZ-directeur Henk Brinkhuis, bij de onthulling van een kunstwerk in de vorm van een wulk. Die handeling markeerde gisteren het vieren van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1