Onderhoudsstop kerncentrale Maak museum van Abdijkerken 261 zeeland yj intratuin EPZ sluit nieuwe koelwaterleidingen aan Studenten ROC dalen van toren Westkapelle af Calvijn-leerlingen winnen prijs voor idee WiFi in bus Fietsroute langs Walcherse vliedbergen GRATIS hondenwasmunt Zaterdag 7 april woensdag 4 april 2012 BORSSELE - De kerncentrale Borsse- le is vanaf het paasweekeinde on geveer drie weken uit bedrijf. De nucleaire stroomfabriek (eigen dom van Delta en RWE en geëx ploiteerd door EPZ) krijgt een gro te onderhoudsbeurt. Elk jaar ligt de kerncentrale enige tijd stil om een derde van de 121 splijtstofstaven in de reactor te ver vangen. Als de werkzaamheden daartoe beperkt blijven, duurt zo'n splijtstofwisseling ruim een week. Die stop is evenwel een mooie ge legenheid om inspectie-, controle- en onderhoudswerzaamheden uit te voeren. Veel vitale systemen kunnen pas worden benaderd als het splijtingsproces in de reactor is stopgezet. De combinatie van splijtstofwisse ling en onderhoudswerkzaamhe den duurt langer. Deze keer is sprake van een grote beurt omdat nieuwe koelwaterlei dingen moeten worden aangeslo ten. Aan die leidingen is sinds het vo rig jaar al gewerkt, met het door graven van de zeedijk als spectacu lair hoogtepunt, mdar nu komt het aan op de koppeling aan het koelwaterinlaatgebouw aan de zuidoostkant van het EPZ-com- plex en aan de systemen waarmee het koelwater door de de ingewan den van de kerncentrale wordt ge leid. Sinds het besluit in 2006 de kern centrale Borssele niet in 2013 te sluiten maar tot 2034. in bedrijf te houden, loont het ingrijpende ver nieuwingen en verbeteringen uit te voeren. De nieuwe koelwaterlei dingen zijn daarvan een voor beeld. „Het beton aan de binnenkant wordt geleidelijk aangetast door de stroomsnelheid in de leiding en het zoute water", zegt hoofd kern centrale Jan van Cappelle. „Dat is in principe goed te repareren, maar de kosten daarvan begonnen toe te nemen. Daarom hebben we besloten ze te vervangen." wsmsmsmmmms& Daarbij is ervoor gekozen de leidin gen verder uit elkaar te leggen: 25 meter, zoals vandaag de dag ook bij een nieuwe centrale zou gebeu ren. Bovendien hebben de nieuwe lei dingen een grotere doorsnede (80 in plaats van 70 centimeter), zodat er makkelijker in kan worden ge werkt. Volgens projectleider splijtstofwis seling Jeroen van Gent staan nog ongeveer drieduizend andere klus sen op het programma. Daarvoor komen achthonderd extra tijdelijke specialisten naar Borssele. Onder meer worden de schoepen van de turbines geïn specteerd. WESTKAPELLE - Studenten van de opleiding veiligheid en vakman schap van ROC Westerschel- de-ROC Zeeland dalen morgen van de vuurtoren in Westkapelle af Het abseilen begint vanaf 9.30 uur. Ze lopen tevens een kompas- tocht in het bos bij de Westkapel- se Kreek en hebben een aantal strandactiviteiten. De opleiding veiligheid en vak manschap. bereidt studenten voor op een baan bij Defensie. GOES - In alle Zeeuwse bussen zou den reizigers toegang moeten heb ben tot draadloos internet. Zo wordt reizen met de bus leuker, denken ze. Dit plan van leerlingen van het Calvijn College is gekozen als beste openbaarvervoeridee in een wedstrijd die uitgezet was door Connexxion, Veolia, de pro vincie en Stichting Scholieren Ver voer Zeeland. De leerlingen win nen een geldbedrag van 1000 euro. Dat mogen ze besteden aan het verbeteren van de school. De Oostkerk en De Morgen- sterkerk in Middelburg wor den mogelijk gesloten. Het is de vraag of het niet beter is om juist de prestigieuze Abdijkerken af te stoten Kerksluiting vormt een rouwproces voor betrok kenen. Dat geldt ook voor de plannen om in Middelburg twee PKN-kerken af te stoten. Bovendien dringt zich de vraag op of het niet anders kan. door Willem Staat Er zijn diverse argumenten aan te voeren om juist de Oostkerk te handhaven. Dit gebouw, dat als enige in Middelburg prijkte op de top 100-lijst van Rijksmonumen ten, staat symbool voor het protes tantisme in de stad. Niet alleen his torisch gezien, maar ook gelet op de bouwtrant. De Abdijkerken (Nieuwe Kerk en Koorkerk) hebben ook veel te bie den, maar per saldo zou het goed zijn om deze onderdeel te maken van een Abdijmuseum, dat aan haakt bij het Zeeuws Museum. Het plan om de Oostkerk onder te brengen m een stichting en het ge bouw te gebruiken voor concerten enzovoort heeft minder potenties. De Abdij vormt het hart van de stad, terwijl de Oostkerk excen trisch is gelegen. Stoot je de Abdij kerken af, dan hou je in de binnen stad genoeg gebouwen over om al le huidige kerkgemeenten plaats te bieden: Hofpleinkerk, Engelse Kerk, Lutherse Kerk en Oostkerk. Bedreigd wordt ook de Morgen ster in het westen van de stad. In de betreffende wijken wonen 10.015 mensen, ofwel iets meer dan een kwart van de inwoners van de stad. In het centrum en Kla- renbeek en Nieuw-Middelburg, wijken die voor de PKN-kerken op binnenstad het centrum zijn aan gewezen, wonen circa 12.000 men sen. In het licht van deze cijfers is het onevenwichtig om in de bin nenstad vijf kerken te handhaven. Lees de complete analyse op www.pzc.nl/monnikenwerk door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Hoe ga je slim om met zoet water? Dat is de rode draad in het project Waterhoude- rij Walcheren en Schouwen-Duive- land. Naar water smachten de agra riërs in de droge zomerperiode, ter wijl er in het natte naseizoen een overschot is. Martijn Weijsenfeld, fruitteler van boomgaard Ter Lin de in Oostkapelle zegt over het be lang van zoet water: „Ik heb de be schikking over 6000 kuub water per jaar, maar ik zou wel drie keer zoveel willen gebruiken." In de waterhouderij werken agra riërs samen met andere onderne mers, grondeigenaren, overheden, Deltares (een kennisinstituut voor onder meer water) en adviesbu reau Aequator. „We zijn hier aan de slag gegaan met peilgestuurde drainage", zegt Weijsenfeld. Het is een simpele oplossing om het wa ter in de boomgaard te reguleren. MIDDELBURG - Het Routebureau Zeeland, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en Terra Maris hebben een fietsroute gepubliceerd langs Walcherse vliedbergen. Dat zijn cultuurhistorische monumenten en een levendige herinnering aan het Zeeuwse verleden. De vliedber gen zijn letterlijk hoogtepunten in het landschap. Vliedbergen zijn ontstaan in de 11e eeuw, herders beschermden zichzelf en hun scha pen tegen het hoge water door heuveltjes op te werpen. De route is voor 1,50 euro verkrijg baar bij alle VW's in Zeeland. bij aankoop van een grootverpakking Royal Canin hondenvoer (v.a. 8 kg) Voedingsdeskundige van Royal Canin aanwezig Dierenfotograaf (gratis foto van je huisdier) tussen 10.30 en 16.30 uur Voedingsdeskundige van Science Selective aanwezig Neem uw hond of kat mee voor een gratis vlooien/teken pipet welke wordt toegediend door een deskundige van Frontline. Hondendouche stappenplan Royal Canin kattenvoer Diverse smaken, 400 gram Vanaf 4.95 Nu-2 verpakkingen Supreme Science Selective konijnenvoer 5 kg verpakking 11 geeft kleur aan groen Intratuin Koudekerke. Galgeweg 5, www.intratuin.nl ROt54L CKNIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66