Zeer kleine camera van superkwaliteit zeeland 125 Dubbele Sloeweg moet klaar in 2014 Tentoonstelling Danny van Rijt AH Hulst vriest en koelt voortaan met het zonnetje T^"nr:e£" ACTIE! woensdag 4 april 2012 Henk Hommers raakte gefascineerd door de precisie waarmee de camera's worden gebouwd, Vergelijkbaar met een horloge, zelfs nog gecompliceerder. Afhankelijk van het type varieert het aantal onderdelen van 170 tot 375. HULST - Op het dak van de Albert Heijn supermarkt in Hulst worden 176 zonnepanelen geplaatst. De Hulster grootgrutter is daarmee de eerste Zeeuwse supermarkt die op zo'n grote schaal overschakelt op groene energie. De energierekening van de Hulster Albert Heijn bedraagt op jaarbasis al gauw zo'n 50.000 euro. De vele koel-vriesinstallaties in de winkel zijn verantwoordelijk voor een groot deel van de kosten. „We heb ben zeventig meter aan koel-vries installaties staan", zegt manager Ivo Mattheeuws. „Met de panelen kan ik in de stroom voor koelin gen en vriezers voorzien." door Harmen van der Werf Het kleinste cameraatje ter we reld heeft een eigen museum dat ongetwijfeld ook tot de kleinste ter wereld behoort. Het Minox-museum in Zaamslag trekt steeds meer bezoekers, uit de hele wereld. Het museumpje groeit uit z'n jasje. door Wout Bareman Hij was altijd al ido laat van de minica- mera's van het Rus- sisch-Duitse merk Minox. Het moet fo tograaf in ruste Henk Hommers (67) dan ook enorm plezieren dat hij zijn verzameling nu bijna hele maal rond heeft. Hij mist nog één exemplaar: een cameraatje in puur zilver. Maar, hij heeft goede hoop dat ook dat laatste exemplaar bin nenkort kan worden toegevoegd aan de prachtcollectie van zijn Mi- nox-museumpje in de Axelsestraat in Zaamslag. Het museum bestaat nu tien jaar. Het begon met enkele tientallen camera's. Inmiddels is de collectie nu uitgegroeid tot 2000 attributen: alle types Mi- nox-camera's, maar ook flitsers, statiefkoppen, kijkerklemmen, re- productiemateraal, filters, diapro jectors en vergroters. De tien vitrines op beneden- en bovenverdieping puilen uit en er staat daarnaast nog zóveel moois in dozen opgeslagen. Hommers: Cameraatjes in de originele verpak king, in onderdelen of verstopt in een boek. In het Minoxmuseum van Henk Hommers is het allemaal te zien. foto Peter NicoSai „We zijn bezig met een groter pand in Terneuzen, maar of dat lukt is nog onduidelijk. Het zou prachtig zijn want we krijgen hier steeds meer mensen over de vloer. Het museum is vrijdags en 's zater dags open van 10.00 tot 17.00 uur, maar veel mensen komen ook op afspraak. Het zijn stuk voor stuk fa natieke aanhangers van Minox." En ze komen vanuit de hele we reld. Het piepkleine cameraatje ('zo groot als een sigaar en zo licht als een reep chocolade') is een vinding van gra fisch tekenaar Walter Zapp, die zich had bekwaamd in de fijnme- chanische optiek. Hij presenteerde de eerste exemplaren in 1937 en 1938 en opende in 1945 een fabriek in Wetzlar bij Frankfürt. Die staat er nu nog. Het cameraatje werd vermaard. Klein, maar geroemd om zijn supersterke optiek, een voudige bediening en hoge mate van betrouwbaarheid. En vanwege de omvang al snel gebombardeerd tot hét gereedschap van agenten van inlichtingediensten; spionnen dus. Maar ook Prins Claus en prins Phi lip hadden er steevast één op zak. Daar zijn foto's van... Voor Henk en echtgenote Almy is het een heus jubi leumjaar. Tien jaar Minox, maar ook honderd jaar Foto Kino But, het oude familiebedrijf, opge richt door opa Dirk But. Henks var der, inmiddels in de negentig, ver zamelt sinds enkele jaren antieke camera's. Hij heeft er inmiddels ruim driehonderd. Ze kunnen het écht niet laten... HEINKENSZAND - De Sloeweg tus- sen de A58 en de tunnelweg op Zuid-Beveland moet in 2014 ver breed zijn. Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, wegen) heeft dit bekendgemaakt. De verdubbeling van de Sloeweg tot een twee keer tweebaansweg stond eerder voor 2013 gepland. De grondverwerving verliep ech ter moeizaam. Inmiddels is die vlotgetrokken. De Sloeweg is hard toe aan verbreding. Op werkdagen stropt het verkeer 's ochtends op vanaf de A58 richting tunnelweg en 's middags andersom vanaf de tunnel naar de Rijksweg. De ver keerslichten bij 's-Heerenhoek op de kruising met de Stoofweg zijn de oorzaak. In het kader van de Westerschelde- verdieping is Zeeland in 2005 20 miljoen euro toegezegd voor ver dubbeling van zowel de Sloeweg als de Tractaatweg (Terneuzen-Zel- zate). Vlaanderen zou dat moeten betalen. Dan moet wel het hele verdrag, inclusief de ontpoldering van de Hedwigepolder, uitgevoerd zijn. De discussie over de Hedwige polder blijft echter maar aansle pen. Van Beveren verwacht even wel niet dat Zeeland naar de 20 miljoen euro kan fluiten. „Het is een probleem voor de minister hoe ze aan het geld komt." immmmmmmmmmmwm&mmmrmmsstmiim POORTVLIET - Kunstenaar Danny van Rijt exposeert vanaf morgen tot en met 17 april in de entreehal van de Woonboulevard Poortvliet. Bezoekers kunnen daar alvast het door hem ontworpen kunstwerk voor de Haven in Sint-Maartens dijk bewonderen. Dat is gemaakt door Thoolse werkzoekenden en wordt later deze maand onthuld. Verder is een aantal meubels en maquettes van Danny van Rijt te bewonderen. Wat een ■Wiet uoor OeVierbc design paauu>e- Vol trots tworrfldf0» Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op: www.detuin-kamer.ni Gooi zelf uw korting Bij aankoop van al onze producten Barbecue Bernini Nero Gas barbecue verkrijgbaar in rood, wit en zwart Weihoek 14, 4416PX Kruiningen www.detuin-kamer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65