land 13 Zeehonden nemen Middelplaat in 'Dure madammen' moeten ermee leren leven Nieuw plan vervoer goederen commentaar Fout zaad Ondernemer Knokke woensdag 4 april 2012 Een historisch hoogte punt in de mosselvisse rij verandert in een dra ma. Negen Zeeuwse vis sers, voor het eerst met mossel zaad op weg naar de Wadden, worden teruggestuurd. De vis sers hebben het zaad niet pre cies op de afgesproken plaatsen opgevist. Deze ingreep van de overheid zet kwaad bloed bij de getrof fen vissers. Dat is te begrijpen. Het is geen manier van doen om ze eerst naar de Wadden te laten varen en dan alsnog terug te sturen. De overheid waakt terecht over de natuur van de Wadden. Daar bij hoort een scherpe controle op alle invloeden van buitenaf. Dus ook op alle diertjes en plantjes die met het mossel zaad meekomen. Kennelijk kunnen vissers en ambtenaren nog niet goed ge noeg met elkaar overweg om dit in redelijkheid op te lossen. Na het jarenlange touwtrekken over het vissen op de Wadden en na de lange aanloop van dit zaadtransport is er geen excuus voor dit soort fouten. door Wout Ba re mars De flamboyante burge meester Leopold graaf Lippens van Knok- ke-Heist heeft zich de woede van de plaatselijke onderne mers op de hals gehaald. De mondaine badstad wordt al sinds vorig najaar geplaagd door straatrovers, die 'dure madammen' op vaak hardhandige wijze van hun peperdure halssnoeren en -kettingen ontdoen. Of - veel erger nog - hen naar hun dure villa vol- FIETSPADEN De PZC zoekt naar de beste en de slechtste fietspaden in Zeeland. Stuur uw ervaringen naar yerslaggeving@pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto gen en zich daar met geweld toe gang verschaffen tot de juwelen- kist. De laatste roof dateert van vo rige week donderdag. Een vrouw keerde terug yan het boodschappen doen en werd bij haar bungalow opgewacht door drie mannen, die haar met geweld beroofden van twee dure juwelen. Volgens het parket in Brugge gaat het om de tiende beroving. De Brugse procureur Jean-Marie Berk- vens adviseerde vrouwen in Knok- ke onlangs dure ringen en juwelen voorlopig even in de kluis op te bergen. Burgemeester Lippens daarentegen reageerde heel wat la conieker. Ach, verklaarde hij, die dingen zullen in de toekomst va ker gebeuren. „Daar moet men mee leren leven." En dat is de ondernemers in het verkeerde keelgat geschoten. Voor zitter geert Deman van het Net werk van Ondernemers: „Men zou juist van een burgemeester, die voorzitter is van de Politieraad, verwachten dat hij kordaat de on veiligheidsproblemen in zijn ge meente aanpakt. Zeggen dat we er mee moeten leren leven, schrikt niet alleen de eigen inwoners af, maar ook de toeristen die naar Knokke-Heist willen komen. Zo'n opmerking, ook nog eens aan het begin van het paasverlof, kan onze gemeente heel wat economische schade berokkenen." De ondernemers hopen dat de po litie het aantal patrouilles, vooral ook in de winkelstraten en residen tiële wijken, de komende tijd op voert. De politie heeft dat inmiddels be loofd. mmsmgmmm m&m m s m f. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Verklikkerplaat is niet meer in trek bij de zeehon den. Ze verkiezen de Middelplaat, een rustplaats op circa een kilome ter ten noordoosten van de Ver klikkerplaat. Beide zandplaten lig gen in de Noordzee, ter hoogte van Renesse. De provincie Zeeland wil nu De Middelplaat officieel aanwijzen als rustgebied voor zeehonden en de Verklikkerplaat de 'beschermde' status van rustgebied ontnemen. Bouke Bouwman van de provincie Zeeland. „De Voordelta is een dy namische kustgebied. Onder water vinden allerlei natuurlijke zand- transporten plaats." De Verklikkerplaat is steeds dich ter bij het strand komen te liggen. Badgasten en wandelaars lopen soms over de plaat. En dat is offici eel verboden, omdat het 'juridisch gezien' nog een rustgebied voor de zeehonden is. „Maar de zeehon den negeren die Verklikkerplaat. De plaat is minder steil geworden. En de zeehonden willen juist als ze in nood zijn, niet eerst een heel eind door ondiep water glijden", legt Bouwman uit. De Middelplaat heeft al die voorde len en daar zijn de zeehonden dus meer op hun gemak. De provincie telde vorige week zo'n too zeehon den op de Middelplaat. Ze vraagt nu via Rijkswaterstaat aan het mi nisterie van Henk Bleker de Mid delplaat als vervangend rustgebied voor de zeehonden aan te wijzen. MIDDELBURG - De provincie maakt dit jaar een nieuw goederenver voerplan. In juni moet het klaar zijn. Een flink aantal lopende en nieu we projecten staan op de agenda. Zo moeten er beveiligde verzor gingsplaatsen langs (snel)wegen komen, verdient de logistiek in de agrofoodsector een impuls, moet er een binnenhavennetwerk wor den opgezet, evenals regionale dis tributiecentra. Ook wordt toege werkt naar een kwaliteitsnetwerk voor het goederenvervoer. Dat net werk moet ervoor zorgen dat eco nomische centra goed zijn verbon den en dat vrachtverkeer op een verantwoorde manier wordt afge wikkeld. Verder zal doorgaand vrachtver keer worden gevolgd en zien emis siescans voor de transportsector het licht. Ook draagt Zeeland bij aan een oplossing van het verkeers knelpunt Zoomland bij Bergen op Zoom (A4). Dat gebeurt onder meer samen met de West-Brabant se gemeenten en de provincie Noord-Brabant. Het doel is het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ervan te overtuigen dat de aanpak van de flessenhals Zoomland niet langer kan wachten. Het goederenvervoerbeleid is een speerpunt in het collegeprogram ma van Gedeputeerde Staten. Tot 2015 is daar 3,6 miljoen euro voor beschikbaar. Voor dit jaar wordt slechts 165.000 euro uitgetrokken, in afwachting van het nieuwe goe derenvervoerplan. „Zo'n opmerking, ook nog eens aan het begin van het paasverlof, kan onze gemeente heel Burgemeester Leopold graaf Lippens Wat economische Schade berokkenen." van Knokke-Heist Op verschillende plekken in Zeeland worden de laatste tijd waardevolle sieraden gestolen. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3