Mosselvissers weggestuurd Kreeftenveiling levert 27.750 euro op voor de KNRM Volgens ministerie is met schepen gewerkt buiten toegestane percelen Kalf halen levert boete op ZEELAND Er worden de laatste tijd veel halskettingen gestolen 2 en 3 ZEELAND PZC brengt nieuws voor iPad 17 WOENSDAG 4 april 2012 I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I 254e jaargang nr. 81 - los nummer 1,60 - zaterdag €2,40 jrt I Grijs en wat _5 buien, 12' door Lilian Dominicus YERSEKE - Het ministerie van Eco nomische Zaken, Landbouw en In novatie heeft negen van de 22 Zeeuwse mosselvissers, die maan dag met mosselzaad op weg waren naar de Waddenzee, terug naar huis gestuurd. Zij zouden ruim buiten de percelen met goedge keurd zaad hebben gevist. De schepen worden via een black box aan boord gevolgd. De gege vens komen binnen bij de Produc ten Organisatie (PO) Mossel, die ze doorstuurt naar het ministerie. Sommige mosselvissers waren net voorbij de Krammersluizen, een enkeling was al op de Waddenzee toen het slechte nieuws kwam. De meesten reageerden emotioneel en teleurgesteld. „Dit heeft te maken met gewen ning van de sector, die nog steeds vanuit zijn eigen vispraktijk ope reert", verklaart secretaris Hans van Geesbergen van PO Mossel. „De vissers zijn weliswaar op hun eigen perceel gebleven, maar bui ten de coördinaten die zijn bemon sterd en door de overheid zijn aan gegeven. Het luistert tot op de me ter nauwkeurig. Een overschrij ding van vijftig meter is al een be letsel voor de vergunning. Dit is spijtig, vooral omdat ze hier jaren op hebben zitten wachten. De mosselvissers komen er hardvoch tig achter hoe het moet worden ge daan. Het is een les voor degenen die nog moeten vertrekken." Mosselvisser Leon Praet uit Zierik- zee was met de ZZ5 bij Schoonho ven, toen hij werd teruggeroepen. Hij spreekt van een onwerkbare si tuatie voor de mosselvissers. „Dit is muggenzifterij. Ze weten precies waar alles ligt, ze hebben erop gelo pen. Op een deel van ons perceel ligt het mosselzaad. De coördina ten waren eerst te ruim aangege ven, toen hebben ze ze gewijzigd en werden ze te krap. Onze sche pen zijn nu eenmaal geen auto's." Het mosselzaad dat nu als 'ver vuild' is geoormerkt, mag niet meer terug naar de bemonsterde percelen. „Anders raken ze hun vergunning kwijt", zegt Van Gees bergen. „Maar ze mogen het mos selzaad wel elders uitzetten." Maandag vonden voor het eerst transporten van de Oosterschelde naar de Waddenzee plaats. Om te voorkomen dat ongewenste soor ten in de Waddenzee terecht zou den komen, gelden er strenge voor waarden. pagina 3: commentaar door Marcel Modde MIDDELBURG - Het sociaal-cultureel instituut Scoop heeft onderzoek gedaan naar het vestigingsgedrag van mensen die naar Zeeland kwa men in de periode 1998-2008. Daaruit blijkt dat gezinnen met kinderen (0-15 jaar) zich vooral tot het platteland voelen aangetrok ken. Stadswijken zijn bij jonge gezin nen minder geliefd, behalve enkele buurten in Middelburg, Vlissingen en de Goese Polder. Ook Hulst en Oostburg zijn populair in die cate gorie. De Walcherse steden zijn ge liefd bij 'jongvolwassenen' (15-30 jaar). Volgens Scoop komt dat me de door de aanwezigheid van ver volgopleidingen voor beroeps- en universitair onderwijs. Nieuwkomers in de leeftijdsgroep 30 tot 60 jaar geven de voorkeur aan de oude binnensteden van Vlissingen en Middelburg. Ook Burgh-Haamstede is bij hen favo riet, gevolgd door Tholen-stad, Bruinisse, Zierikzee en Goese Pol der. Voor de 60- tot 80-jarigen is Burgh-Haamstede favoriet. Tachtig- plussers vestigen zich volgens het onderzoek nauwelijks in Zeeland. De resultaten zijn gebundeld in deel 2 van de Zeeuwse Verhuis- atlas, die gisteren is gepubliceerd. Het eerste deel geeft inzicht in het aantal vertrekkers en vestigers per kern, oftwel het migratiesaldo. Het laatste deel van deze serie zal han delen over de 'verhuisdynamiek' tussen stad en platteland in de ver schillende Zeeuwse regio's. zie ook op www.scoopzld.nl DEN HAAG - Beladingspersoneel op Schiphol dat in februari hielp bij de bevalling van een koe op Schip hol, krijgt een proces-verbaal. De zestien verdachten hebben een EU-transportverordening en de Welzijnswet voor dieren overtre den. Staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw) antwoordde dat giste ren op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De koe stond op een pallet bij een vliegtuig dat bela den zou worden. Het personeel zag pootjes van een ongeboren kalf uit het dier steken en besloot in te grijpen. Vervolgens is het kalf met een heftruck uit de moeder ge trokken. Het kwam dood ter we reld. De Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit concludeerde daarna dat het personeel verwijt baar handelde. Bovendien had de ze koe op alledag niet per vliegtuig vervoerd mogen worden. DESTELLING Ik woon liever op het platteland dan in de stad Reageer op pzc.nl UW MENING 322 reacties Kabinet moet afblijven van pensioenakkoord eens 80% oneens -- -1 20% YERSEKE - Zevenduizend, hooguit negenduizend taurantiers tegen elkaar op. Dat had alles te ma- Van As en Vers 24/7 elkaar op. Veilingmeester euro brengt de veiling van de eerste Oosterschei- ken met het goede doel dit jaar. de redders van Herman den Blijker (foto) sloeg af op het bod dekreeft bij de vismijn in Colijnsplaat doorgaans de KNRM. Sn het rituele bieden om de twee mooi- van Vers 24/7. De bewaarengelen van de vissers op. Gisteren ging de opbrengst door het dak: tot ste kreeften van de eerste vangst van 1636 stuks kopen er nieuwe overlevingspakken voor. 27.750 euro boden vissers, vishandelaren en res- zweepten vooral de Yerseker bedrijven Fish XL, Zie de video op www.pzc.nl foto Nils van Houts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1