culluurl 15 Petronella was revolutionair Een nassau-blauwe kaft en een oranje leeslint woensdag 4 april 2012 Kerktoren van Borssele vanuit het ouderlijk huis (gouache, 1944) door Jam vara Damone We kennen de Aarden- burgse Petronella Moens (1762-1843) als de slechtziende maar zeer produc tieve schrijfster van vrome kinder boeken en gedichten. Ze kon on danks haar handicap ook nog kun stig breien en borduren. Dat beeld ontstond in de 'brave' 19e eeuw.- Het is het zoveelste voorbeeld van hoe het heden onze visie op het verleden kleurt. Sinds pakweg 1980 wordt Petronella weer neerge zet als een strijdbare vrouw, die zich in woord en geschrift in de politieke strijd van haar tijd meng de. 'Pietje Potentaat, de wilskrach tige', dat was haar bijnaam. Ook wordt ze geëerd als 'parlementair journaliste avant la lettre'. Aarden burg ging mee in die herwaarde ring en plaatste in 2001 een stand beeld voor de domineesdochter. Edwina Hagen, docent cultuurge schiedenis aan de Vrije Universi teit van Amsterdam, kwam vorige week tijdens onderzoek in het Na tionaal Archief een tot nu onbe kende brief van Petronella Moens tegen. Het schrijven zat in een sta peltje post afkomstig van de am bassade in Parijs. Een vondst van formaat, concludeerde de onder zoekster. Petronella huurde een speciale 'schrijfjuffrouw' in om haar tek sten te dicteren. Dat is aan de brief te zien. Alleen de ondertekening is van haarzelf - en die is in alle hoe kigheid dan ook meteen herken- baan Edwina Hagen schreef een biogra fie over een tijdgenoot van Petro nella Moens: Rutger Jan Schimmel- penninck (1761-1825). Hij was op richter van het eerste democra tisch gekozen Nederlandse parle ment en was tevens de eerste en enige 'president' uit onze nationa le geschiedenis. In 1802 was hij behalve aanko mend leider van de natie ook am bassadeur in Parijs, waar hij een decadent leven leidde. In de terug gevonden brief van de veertiende juli van dat jaar richt Petronella zich vanuit Aardenburg tot hem. Ze schrijft wat je zou kunnen noe men een 'bedelbrief voor haar 'af- geleefden vader, een grijsaard van 70 jaaren'. Zeeuws-Vlaanderen was bij Frankrijk ingelijfd, en daar door was de dominee zijn pen sioen van 800,- gulden kwijtge raakt. Geheel ten onrechte, laat Buste van Petronella Moens in Aardenburg. foto Peter Nicolai zijn dochter weten. Ze spreekt Schimmelpenninck aan als,'den edelmoedigsten vriend des vader lands', 'den werkzaamsten, den verhevensten burger vriend', 'den waarlijk medeleidenden, den tot weldoend vaardigen menschen- vriend'. Edwina Hagen: „Zo refe reert Petronella aan zijn imago van een gevoelig man. Ze doet een be roep op zijn mededogen, om hem zo tot politieke activiteit aan te zet ten. Of ze succes had, is niet be kend." De Aardenburgse schrijfster onder tekent met 'uw hoogschattende mede burgeres'. Voor onderzoek ster Hagen past die ondertekening prachtig in het tijdsbeeld van de Bataafse Republiek. Vrouwen speelden rond 1800 kortstondig een vooraanstaande rol in de poli tieke ontwikkelingen. Ze schreven opiniërende artikelen - Petronella had een eigen tijdschrift 'De Vrien din van 't Vaderland' - en waren luidruchtig aanwezig op de publie ke tribune van de Nationale Verga dering in Den Haag. Die emancipatiegolfwas van korte duur. Door de ontwikkeling van de parlementaire democratie met alleen mannelijk stemrecht werd de 'burgeressen' de mond ge snoerd. Zo verging het ook Petro nella Moens. Maar de nu in Den Haag opgedoken brief aan Schim- f melpenninck getuigt nog van revo lutionair elan. Met de hartelijke groeten van een 'burgeres' in hart en nieren. Edwina Hagen: President van Neder land. Rutger Jan Schimmelpenninck 1761-1825 - verschijnt 1 september bij Uitgeverij Balans. - ta£j Qfl-tAt'txesf jêif/S' Ia 'Aé— 4* :QSft De ontdekte brief met de voor Petronella Moens typerende ondertekening. msmmsmmmmmmss door Jan van Damme Op het boekenweblog 'Zeelandge- boekt' van de PZC worden nieuwe Zeeuwse boeken en tijdschriften ge signaleerd. In de krant wordt elke woensdag een titel van het blog in de Schijnwerper gezet. Groot nieuws: toen Willem van Oranje werd doodge schoten in 1584 heeft hij niet, ik herhaal NIET gezegd: 'Mijn God, heb medelijden met mij en dit arme volk'. Afgelopen weekein de was het op alle journaals en in alle kranten. Zo maakt de Vader des Vaderlands meer dan vier eeu wen na zijn dood nog steeds nieuws. Waarbij wel in aanmer king moet worden genomen dat historici al veel langer aan die laat ste woorden twijfelden. Maar goed, nou is het op tv en wordt er getweet, dus moeten we ons er druk om maken. Eigenlijk speelde het echte nieuws zich natuurlijk af in Middelburg, waar koningin Bea trix afgelopen vrijdag reliëfs ont hulde van Willem de Zwijger (1533-1584) en zijn derde vrouw Charlotte de Bourbon en hun zes dochters. De feestelijke onthulling ging ge paard met de presentatie van een bijzonder boekje: Willem van Oran je en Zeeland. Een cadeautje voor alle genodigden in de Koorkerk van het Abdijcomplex. Van het boek ben ik zeer gechar meerd. Een harde nassau-blauwe kaft, een mooi gouden lettertje voor de titel, en - meer voel- dan zichtbaar - een afdruk van het re liëf van de prins. In totaal 125 pagi na's, met oranje leeslint. Daar is dus over nagedacht. Oranje pagina cijfers, oranje titelbladen voor elk hoofdstuk, oranje onderwerpkop- pen in de tekst. Elk hoofdstuk be gint met een uitklappagina, waar op afbeeldingen staan die betrek king hebben op het behandelde onderwerp. Ik heb er eigenlijk al leen maar lovende woorden voor: subtiel en smaakvol. En des te spij- tiger dat het boekje kennelijk niet in de handel komt. Dat ik het hier toch signaleer is wat mij betreft een aansporing voor uitgever Prins Willem de Eerste Herinnerings stichting om het aan een breder publiek aan te bieden. De oplage van 750 exemplaren is vrijdag niet volledig uitgedeeld. Het restant gaat naar bibliotheken en instellin gen, zodat ik mag veronderstellen dat het in elk geval via de Zeeuwse Bibliotheek voor de Zeeuwen be schikbaar komt. In het boek wordt een ruim hoofd stuk aan Willem van Oranje en Zeeland gewijd. Althans, dat lijkt zo als je afgaat op de hoofdstukti tel. De tekst van auteur S. Groen veld is echter algemeen van aard, Zeeland komt aan bod komt als het echt niet anders kan. Wat dat betreft is er de afgelopen eeuwen weinig veranderd. Willem van Oranje en Zeeland - uitga ve ter gelegenheid van de onthulling van de reliëfs van Willem de Eerste in de Abdij van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15