zoek naar symmetrie 141 cultuur wpzcwmm Firma's en dochters bij Zeelandia Overzicht oeuvre Adrie Duvekot in Veere Blof verzorgt jubileumconcert in Ziggo Dome Racoon begint theatertournee in De Mythe agenda woensdag 4 april 2012 MOOISTE POSTER Wat is de mooiste Zeeuwse poster van het afgelopen jaar? Breng ook uw stem uit: www.pzc.nl/poster. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto AMSTERDAM - Bl0f viert haar 20-ja- rig bestaan op zaterdag 3 novem ber met een groot concert in de Ziggo Dome, de nieuwe concertlo catie in Amsterdam-Zuidoost. „Dit concert is een cadeau aan on ze fans waarin alle hits, en ook de hits die we niet elke dag meer spe len, voorbij zullen komen.", aldus zanger-gitarist Paskal ïakobsen. De voorverkoop voor het concert be gint komende zaterdag. Er staat meer op stapel in het ka der van het jubileum van de band. Over ruim twee weken verschijnt de biografie van Blof: Hier. Het boek is geschreven door PZC-jour- nalist Ernst Jan Rozendaal. De offi ciële presentatie is op 21 april in Pa- radiso in Amsterdam. Ook zal Blof een best of-album uit brengen. Dat staat voor het najaar op het programma. Onder de titel Van polder tot Pythagoras biedt Museum De Schotse Huizen in Veere sinds afgelopen weekeinde een over zicht van het rijke oeuvre van Adrie Duvekot (1920-2004). Ook het stilste landschap is bij hem altijd vol gevaar. door Mario Molegraaf In mijn werkkamer hangt een werk van Adrie Duvekot.-Het schilderij van een boom stronk blijft fascineren. Dat komt door de grilligheid van de voorstelling en de beheersing van de uitvoering. Deze tegenstelling zat verankerd in zijn persoon. In hem ging zowel een technicus als een kunstenaar schuil, iemand die naar vaste grond zocht en tegelijk iemand die het peilloos diepe in wilde springen. Wie van de twee Duvekotten won? Het bleef bij re mise. Misschien zie je dat het duidelijkst op de Bomen van Pythagoras waar van in Museum De Schotse Hui zen voorbeelden hangen. Er be staan haast verpletterend grote ver sies van, maar die bleken niet naar binnen te kunnen. Zo'n boom van Pythagoras, een bedenksel van een Nederlandse wiskundeleraar, be gint met een vierkant. Daarop wor den onder een hoek van 45 graden twee kleinere vierkanten geplaatst. Zo gaat dat door, tot in het eindelo ze, van het kosmische tot het mi croscopische. Voorspelbaarder kan niet, en toch maken Duvekots bo men een surrealistische indruk. Ze ontspringen letterlijk en figuur lijk aan de Westerschelde, zijn ge liefde stroom. Hij woonde in Bors- sele, een geometrisch vlekje op de woelige kaart van Zeeland. Zelfs de straatnamen suggereren sym metrie: Noordsingel, Zuidsingel, Oostsingel, Westsingel. Zou hij daardoor zijn geworden wie hij was? Nabij het dorp liet hij een halve eeuw geleden een atelier met een huis eraan bouwen. Daar werkte hij, nadat hij als ambtenaar was ge pensioneerd, aan de bomen van Pythagoras. Maar de verkoopten toonstelling Van polder tot Pythago ras (vriendelijke prijzen!) biedt een overzicht van heel zijn artistie ke loopbaan. Hij beproefde diverse stijlen, vanaf abstract werk tot verfijnde bloem- studie. Soms verenigt hij abstrac tie en figuratie, zoals op de Boom stronk waarvan in Veere een geët ste versie hangt. Hij hanteerde al lerlei materialen, vanaf warme (zelf gesneden) rietpen tot klini sche acryl. GOES - Racoon onderneemt in het najaar een theatertournee, met in totaal 28 concerten. De tournee be gint donderdag 27 september in theater De Mythe in thuisstad Goes en duurt tot en met het eind van het jaar. De Zeeuwse band zal voor deze concerten nummers van de jongste plaat Liverpool Rain en ouder werk in een ander, intiemer jasje steken. Inlaag in de polder Borssele (rietpen/penseel, 1957) Boom van Pythagorasoprijzend uit de Westerschelde (acryl op paneel, 1993) Als tekenaar en als maker van wat hij 'mangeldrukken' noemde was hij al jong actief. Een wonderkind is misschien te veel gezegd, maar Duvekot beheerste in 1937 en 1938 het ambacht opvallend goed. Ter wijl hij, ook al had hij een befaam de tekenleraar, Hens van der Spoel, een autodidact was. Let vooral op de zelfportretten uit de ze tijd. Toen een jaar of vijf later Hans Warren een weg zocht in de kunst, heeft het werk van de jonge man die vanaf de lagere school een goede vriend was hem tot voorbeeld gediend. Er heeft altijd een zekere wedijver tussen hen be staan, waarbij Duvekot in de zo mer van 1939 een voorsprong nam." Hij ging over van de vierde naar de vijfde klas van de HBS in Goes, Hans Warren bleef zitten met een vier voor handelsrekenen en vij ven voor handelswetenschappen en staathuishoudkunde. De twee hebben zelfs om een huis gestre den, de ambtswoning op de zee dijk bij Borssele van de water bouwkundig opzichter. De functie werd eerst door Warrens vader ver vuld, later door Adrie Duvekot. Het huis speelt in het werk van beiden een rol. Het huis op de grens van de polder met de rechte lijnen en de nooit te vertrouwen zee. Op die grens staat ook de kunst van Duvekot. Het stilste landschap, de meest statische boom is daarom bij hem toch ook altijd vol gevaar. Grillig op zoek naar symmetrie. Of is het anders om? Adrie Duvekot. 'Van polder tot Py thagoras'. Een oeuvreoverzicht. J/m 10 juni in Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, Veere. Dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Oosterland Bloemschikken. Paasstukjes maken. Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur. Serooskerke (S) Paasklaverjasavond. dorpshuis, 20.00 uur. Temeuzen Zws-Vlaams Dictee Nederlandse taal. Bibliotheek Temeuzen, 19.30 uur Vlake Voorjaarsbloeiers en magnolia's, Sequoiahof, 10.00-17.00 uur Zierikzee Paasfeest op de kinderboerderij. Kinderboerderij De Punt, 14-16 uur Schoolvoetbalcompetitie. Sportpark Hogen Blok, 13.30 uur. PODIUM Goes 'Doek!', toneelstuk van Maria Goos met Peter Blok en Loes Luca (reprise). De Mythe, 20.00 uur Kruiningen Theater Zeelandia: 'King sweet King'. Ons Dorpshuis, 20.00 uur Middelburg Nico met z'n Kliko (6+) door Hilbert Geerling, Ned. kampioen goochelen. Stadsschouwburg, 14.00 uur Concert Estafest feat. Anton Goudsmit Schuttershof, 21.30 uur Oostburg Optreden Big Joe Maher The Lane, 20.00 uur Terneuzen Cabaretier Philippe Geubels. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen AMV-uitvoering Zwse Muziekschool. Arsenaaltheater, 19.00 uur. door Aii Pankow MIDDELBURG - Het aanzien van een vak devalueert zodra het femini- seert. Het duurt nog wel een gene ratie voordat dit negatieve effect uit blijft als meer vrouwen werkzaam worden binnen een beroep. Dat was een van de conclusies in het gesprek over 'bedrijfsoverna- men door dochters' gisteravond in de studio van Theaterproductie huis Zeelandia in Middelburg. Aanleiding om het eens over 'fir ma's en dochters' te hebben is de lopende Zeelandia-voorstelling King sweet King of De Zoete Inval. Dit stuk is gebaseerd op het familie bedrijf van snoepproducent Van Melle dat in 1900 in Breskens werd opgericht. Directeur Henk. Schoute van het theaterproductiehuis: „Wij zouden dit wel vaker willen doen, maar we hebben het druk en meestal ont breekt de tijd. Drie jaar geleden hielden we een dergelijke gespreks- avond over 'vrouwen en het glazen plafond' toen in relatie met het stuk Zeeuwse Vrouwen. Gespreksleidster Rebecca van Wit- tene memoreerde samen met actri ce Julia van de Graaff, achterklein dochter van Izaak van Melle, en met artistiek leider Alex Mallems hoe King sweet King tot stand is ge komen. Daarna legde zij met enke le onderneemsters de link tussen vrouwelijke ambities in het zakenle ven toen en nu. Corina Schoonen, directeur van Schoonen Elektro; Mikkie van Ossenbruggen, uitbater van café-restaurant De Mug en Jes sica de Putter, mede-eigenaar van de Architecten Alliantie kennen al le drie de dogma's en de vooroorde len die ook anno nu nog leven over vrouwen als ondernemers. „Soms zien ze me aan voor de notuliste", vertelt De Putter. „Als ik voor toe zicht een bouwplaats bezoek, kijkt men nog weieens vreemd op", zegt Schoonen. Dat in 'De Mug' soms nog naar 'de baas met die baard' wordt gevraagd, heeft Van Ossen bruggen geen moeite mee. Zij be schouwt dat als waardering voor haar schoonvader, van wie zij het café-restaurant in 2008 overnam. De mogelijkheden zijn verruimd, maar er blijft nog wel wat te be vechten voor vrouwelijke onderne mers, werd tot slot vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14