II nip 'Over alles, alles is nagedacht' Eye FSSiïi liislSluii! Stedelijk Museum lijksmuseüHi ¥an Gogh Museum Scheepvaartmuseum Amsterdam Museum mmmmmcmimmmmmmmmmmmmmzim. woensdag 4 april 2012 Medewerkers zijn enthousiast over het verbouwde Stedelijk Museum mmmmsmsmsmmsssmmmmmmmmmmmmmmmmmmimsm mmuseum. foto Lex van Lieshout/ANP wel ging ervoor ondergronds, dui kers plaatsten damwanden - een precair proces met het roemruchte Amsterdamse grondwater. Maar de museumruimte is er bijna door verdubbeld. Het Stedelijk gaat op 23 september weer open, de spanning loopt op. Het klimaat moet worden gere geld, het museum worden inge richt. Nieuwe publicaties moeten worden afgerond. Een communica tietour met persconferenties in New York, Berlijn, Londen is in voorbereiding. Want een beetje reclame kan het museum na al die jaren wel gebrui ken. Stedelijk? Nooit van gehoord, zeggen de Russische Lina (22) en Vadik (29), op een bankje tussen de hamburgerstalletjes, die een scherp contrast vormen met de strakke nieuwbouw op het Mu seumplein. Nog meer kunst? En 'ze komen net al uit 'het Van Gogh'. En dat is dan het volgende Amsterdamse museum dat moet restaureren en de deuren sluit. Voor een paar maanden maar, niet voor jaren. Is de planning. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Het aloude Filmmuseum was in een hoekje van het Vondelpark ge vestigd. In het najaar van 2009 be gon de bouw van een nieuw on derkomen, het hypermoderne Eye Film Instituut op de noord oever van het IJ, recht tegenover het Centraal Station. Vandaag, 2,5 jaar en 35 miljoen euro verder, opent koningin Beatrix het ge bouw officieel. Eye (een asymmetrisch gebouw met een huid van wit aluminium dat is ontworpen door twee Weense architecten) is een echte eyecatcher, net als de 'buurman', de bekende Shell-toren. De witte oprijzende zwaan of pareloester, zoals de architecten hem noe men, telt vier filmzalen, een expo sitieruimte en de Arena, een ont moetingsplaats annex restaurant met uitzicht over het IJ. In de kel der kunnen in cabines films uit de 37.000 stuks tellende collectie worden bekeken. Verder beschikt Eye ondermeer over 60.000 affi ches en 700.000 foto's. Om al dat moois te kunnen zien zullen geïn teresseerden wel het IJ moeten Het Stedelijk Museum opende zijn deuren in 1895. Sinds begin ja ren zeventig van de vorige eeuw toont het uitsluitend nog moder ne kunst. In het nieuwe Stedelijk wordt straks een kwart van de ruimte gereserveerd voor design, tot nu toe een ondergeschoven kindje ten opzichte van de collec tie beeldende kunst. Aan de kant Het Rijksmuseum telt 1,1 miljoen kunstobjecten van en over Neder land vanaf de middeleeuwen tot en met de 20ste eeuw. Het werd in 2003 gesloten voor restauratie en nieuwbouw. De tijdelijke ten toonstelling De Meesterwerken, 400 topstukken in de Philipsvleu- gel, trok jaarlijks toch nog 900.000 bezoekers. De herope- Nergens ter wereld zijn zoveel schilderijen van Vincent van Gogh bij elkaar te zien. De vaste collectie van het museum bevat ruim 200 schilderijen en vele teke ningen en brieven. Het museum bestaat uit twee gebouwen: het hoofdgebouw, ontworpen door Gerrit Rietveld en geopend in 1973, en de in 1999 opgeleverde tentoonstellingsvleugel van de Ja panse architect Kisho Kurokawa. Om te voldoen aan de strengere brandveiligheidseisen start dit na jaar een renovatie. Meer dan ze ventig topstukken verhuizen van 29 september 2012 tot en met 25 april 2013 naar de Hermitage aan de Amstel. Q www.vangoghmuseum.nl Het Scheepvaartmuseum is sinds 1972 gevestigd in 's Lands Zeema gazijn uit 1656, ontworpen door Daniël Stalpaert. Het werd in 2007 gesloten voor een ingrijpen de verbouwing en zou in 2010 weer opengaan. De heropening werd evenwel uitgesteld tot na jaar 2011. Het museum, dat met in teractieve tentoonstellingen 500 jaar maritieme geschiedenis in beeld brengt, heeft een goede start gemaakt. Van 2 oktober tot en met 31 december kwamen 155-492 bezoekers naar het hero pende museum, dat ook beschik baar is als evenementenlocatie. Aan de steiger ligt de replica van het VOC-schip Amsterdam. www.hetscheepvaartmuseum.nl In 2011 transformeerde het Am sterdams Historisch Museum, hartje winkelgebied bij de Kalver- straat, tot Amsterdam Museum. Door het woord historisch te la ten vallen, moet voortaan wor den benadrukt dat het museum zich niet alleen richt op de histo rie van Amsterdam, maar ook op heden en toekomst. Naast de her oversteken. Geen nood: de pont achter het Centraal Station vaart gratis naar Amsterdam-Noord en de oversteek is kort. „We hebben vol overtuiging voor Noord gekozen, omdat we hier al onze dromen konden verwezenlij ken", zegt Eye-directeur Sandra den Hamer. „Film verdient zo'n gebouw." Vanaf donderdag kan het filmpu bliek in de futuristische filmtem pel terecht. Eye biedt tot en met 11 april een omvangrijk openings festival, bestaande uit honderd be kende en minder bekende filmti tels die een beeld vormen van de programmering gedurende de rest van het jaar. Het gerestau reerde bioscooporgel uit 1929 zal ook van zich laten horen. Eye verwacht in de nieuwbouw jaarlijks 225.000 bezoekers te ver welkomen. In het Vondelparkpa viljoen waren dit er ongeveer 80.000, maar het aantal stoelen is nu verviervoudigd naar 642. www.eyefilm.nl van de Van Baerlestraat wordt een grote museumwinkel inge richt die zonder entreekaartje toe gankelijk is en een van de groot ste kunstboekencollecties van het land presenteert. Het restaurant aan de straatzijde is geopend op horecatijden. www.stedelijk.nl ning is voorzien in 2013. Het Rijks museum ontving in februari een schenking van 1,5 miljoen euro van de BankGiro Loterij voor de herinrichting van de museumtui- nen rondom het gebouw. Daar naast geeft een anonieme schen ker 2 miljoen euro voor een reeks beeldententoonstellingen. www.rijksmuseum.nl inrichting opende een nieuwe kinderafdeling: Het Kleine Wees huis. Daarin kunnen kinderen er varen hoe het is om in een zeven- tiende-eeuws weeshuis op te groeien. In het complex was vier eeuwen lang het Burgerweeshuis gevestigd. www.amsterdammuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11