De zuid-noordlijn is drie weken lang open 221 zeeland OM wil werkstraf voor 'betasten' op boulevard Hulst ziet leerlingenaantallen met Gedenksteen Wouter 22 procent krimpen sinds 2010 Weylandt onthuld Finale beste lunch voor groep 8 Holtkampschool Sterrenstamppot eten voor een Pools weeshuis dinsdag 3 april 2012 1 B GOES - De leerlingen van groep 8 van de Holtkampschool in Goes staan vandaag in de keuken van het beroemde sterrenrestaurant Karei V in Utrecht. Ze strijden daar in de finale van de wedstrijd Beste Schoollunch van Nederland. Talloze schoolklassen hebben mee gedaan in de wedstrijd om een lek kere, gezonde schoollunch te ver zinnen. De kinderen verzonnen een smakelijk 'allemansbroodje' en een lekkere smoothy met de vruchten van het seizoen. De Holt kampschool deed dat kennelijk be ter dan andere Zeeuwse scholen. Vandaag worden de keukenprin sen en prinsessen in de sterrenkeu ken begeleid door tv-presentator Sipke Jan Bousema en topkok Jeroen Robberecht. In Utrecht moesten de elf teams dezelfde resultaten boeken als in de klas, waar ze met potten en pannen in de weer zijn geweest in het lesprogramma Smaaklessen. Als de Holtkampschool wint, kan de school voor 2500 euro keuken spullen aanschaffen. De school die de publieksprijs wint krijgt ook een verantwoorde maaltijd voor de hele school geserveerd. door Emile Calon MIDDELBURG - Een 68-jarige Mid delburger weet zeker dat er niets ernstigs is gebeurd tijdens een au torit over de boulevards van Vlis- singen en door het havengebied van Vlissingen-Oost. Zijn negen tienjarige passagier uit Goes was al lang niet op de boulevards geweest en uit enthousiasme zou hij haar een aantal malen op haar boven been hebben geslagen en ge streeld. Maar hij weet 'absoluut ze ker' dat hij niet in de buurt van haar kruis is geweest, zo zei hij gis teren tegen de leden van de Mid delburgse rechtbank Volgens het Goese meisje heeft hij haar echter onzedelijk betast, zo zei officier van justitie W. Suijker- buijk. Ook zou de man tijdens die autorit seksueel getinte vragen heb- KAPELLE - De interkerkelijke jeugd groep 16+ van 18-Hoog houdt vrij dag 13 april een stamppotbuffet in het restaurant van Cederhof in Ka- pelle. Wereldkampioen stamppot koken, Hans Everse, kookt de stamppot met instellingskok Adrie van Eekelen van Cederhof Wie wil aanschuiven voor 25 euro per persoon moet zich voor donder dag 5 april opgeven op telefoon nummer 0113-342710. De op brengst van de actie is bestemd voor een kindertehuis waarmee de jeugdgroep charitatieve contacten onderhoudt. 16+ van 18-hoog zorgt regelmatig voor middelen waarmee aardige dingen kunnen worden gedaan. Dat blijf zo, maar de stamppotactif moet zorgen voor extra geld om de 17 jaar oude auto van het tehuis te vervangen. mmmmmmmmmmmmmmmsmmm ben gesteld. Uit haar slachtofferver- klaring blijkt dat ze die rit in zijn auto als heel bedreigend heeft erva ren. Hij reed, zij zat naast hem en kon niet weg. Suijkerbuijk eiste een werkstraf van negentig uur te gen hem. Raadsman E. Smit erken de dat zijn cliënt niet handig had geopereerd. „Wat hij deed, het aan raken van haar bovenbeen, was on betamelijk maar het was geen on tucht", zei hij met grote nadruk. Hij wees erop dat de jonge vrouw tijdens de verhoren door de poli tie steeds zwaardere beschuldigin gen heeft geuit tegen zijn cliënt. Volgens hem spelen de emoties blijkbaar steeds heftiger op en heeft ze daardoor de feitelijke toe dracht niet meer juist voor ogen. Hij vroeg de rechtbank dan ook om zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraak 16 april. De komende drie weken vindt tussen de Oosterschelde en Waddenzee het transport van mosselzaad plaats. Een unicum voor de mosselsector, die daar door het zaad in de beste kweekomstandigheden kan la ten groeien tot consumptiemos sel. Ter voorkoming van vreem de, ongewenste soorten, is de controle streng. door Lilian Dominicus Als opziener Harry Heidekamp over de buitenhaven in Zie- rikzee wandelt, is er even paniek. De mos selschepen die hij moet inspecte ren zijn vertrokken, zónder zijn toestemming. Direct hangt hij aan de telefoon. „Je was te laat", is het verwijt. „Ja," beaamt Heidekamp adrem, „360 tellen om precies te zijn." Het is zes minuten over half zeven in de ochtend en hij heeft de eerste in specties, in Bruinisse, al achter de rug. Heidekamp springt op het be- heersvaartuig Regulus van Rijks waterstaat en laat het meteen het kanaal invaren om de enigzins on gedurige mosselvissers in halen. Met een grap en een kwinkslag lost -ie het op met de mannen aan boord van de Johannes Comelis/ZZ3 en de Vier Gebroeders/ZZio, om daarna te constateren dat de ruimen volgens de voorwaarden die het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (EL8cI) aan de vergunning heeft gesteld inder daad helemaal leeg is. „Het is ook een inspectie die niet zoveel voorstelt, een kind van ze ven kan het doen. Maar het moet wel. Als we dit niet zouden doen, zouden ze bij wijze van spreken 's nachts het ruim kunnen volladen met 'foute mosselen' en dan naar de percelen gaan om vanuit daar naar de Waddenzee te varen." Het is een spannende dag voor de mosselvissers, want als ze langs de route iets verprutsen, lopen ze in komsten mis. Het lege ruim is pas de eerste voorwaarde waaraan ze moeten voldoen. „Vanaf het mo ment dat ze door mij geïnspec teerd zijn, mogen ze niet meer aan land. Als er aan boord iemand ziek of gewond is, en medische assisten tie nodig is, moeten ze dat via ons melden. Door middel van de black- box aan boord houden we in de ga ten waar ze zijn. En we inspecte ren op het water." De percelen op de Oosterschelde zijn diverse malen bemonsterd om er zeker van te zijn dat er geen on gewenste soorten op te vinden zijn. In de afgelopen twee jaar is vanuit de sector gewerkt aan het minimaliseren van de ecologische risico's die een mosseltransport van de Oosterschelde naar de Wad denzee met zich mee kan brengen. Een lading mosselen waarin onge wenste soorten zitten, zou schade lijk kunnen zijn voor de natuur waarden in de Waddenzee. Daar zijn met name de natuurorganisa ties zeer bevreesd voor. Faunabe scherming diende nog een ziens wijze in tegen de door het ministe rie van EL8tI afgegeven vergun ning. Die is wel gewogen, maar maar de argumenten waren vol gens een woordvoerder van het mi nisterie niet doorslaggevend om het transport af te blazen. „Nadat ze de Krammersluizen zijn 'Het is ook een inspectie die niet zoveel voorstelt, een kind van zeven kan het. Maar het moet wel.' gepasseerd, worden de partijen mosselen behandeld met zoet wa ter. Eenmaal op de IJsselmeer ge beurt dat nog een keer. „Zo ster ven eventuele ongewenste organis men als zeesterren af en de mossel die ook" niet van zoet water houdt, sluit gewoon zijn schelp", legt Heidekamp uit. De route gaat binnendoor, en niet over de Noordzee, waardoor de mosselvissers extra lang onderweg zijn. „Bij de Afsluitdijk staan, we tenschappers klaar om de partijen nog een keer te bemonsteren om er absoluut zeker van te zijn dat er geen verkeerd spul tussen zit." Als extra zekerheidsmaatregel wor den de transporten bovendien vroeg in het seizoen uitgevoerd, zo dat de watertemperatuur nog laag is. zie ook video op www.pzc.nl/video Honderd transporten Zo'n 42 kwekers zullen van 2 tot en met 19 april ongeveer honderd transporten uitvoeren. Het gaat om zaad dat is geoogst door middel van zogenaamde mos- selzaad-invanginstallaties (MZI's). De toepassing van deze techniek is afgesproken in het convenant uit 2008, als alternatief voor de tradi tionele bodemvisserij. Het bevafverduurzamingafspraken voor de Waddenzee. Er zal dit jaar ook onderzoek wor den gedaan naar het transport van grotere mosselen. Door de transporten kan naar ver wachting in 2013 ook een volgen de stap in de verduurzaming van de mosselsector worden gezet. Dat betekent dat voortaan geen 20 procent, maar 40 procent van de mosselproductie uit alternatieve teelmethoden zal bestaan. door Henk Boot HULST - Hulst zet alle zeilen bij om de krimp binnen het onderwijs te lijf te gaan. Dat Hulst ontgroent blijkt uit prog noses van het aantal leerlingen voor de basisscholen in de gemeen te. In 2020 zijn er naar verwach ting slechts 1702 stoeltjes bezet. In 2010 waren er dat 2181. Een terug loop van 479, liefst 22 procent. Volgens onderwijswethouder Frank van Driessche stemmen die cijfers tot nadenken. Vandaar het overleg met de Scholengroep Leer- tij (15 scholen) en de Stichting Ka tholiek Onderwijs Hulst (3 scho len). „We worden al sinds 2008 ge confronteerd met een terugloop van het aantal leerlingen. Stel je voor, in 2007 hadden we er nog 2412, een recordaantal." Van Driessche zegt dat er geen sprake is van een zorgelijke situa tie. „De scholen hebben een goede beoordeling gekregen van de in spectie. En er is geen school bij die onder de 23 leerlingen zit, wat voor een basisschool het bestaans minimum vormt". De wethouder heeft zijn hoop ge vestigd op nieuwe aanwas als ge volg van bijvoorbeeld plan Perk- polder en de campagne om Vla mingen en anderen te interesseren voor Zeeuws-Vlaanderen. „Je zit vanaf hier met een half uur in Ant werpen, Bergen op Zoom of op de Bevelanden, geen files en rustig wonen in een fraai stadje". Van Driessche zegt dat de gemeen te, die opdraait voor de financie ring van de schoolgebouwen, al re kening houdt met de ontwikkelin gen. Zo komen de twee basisscho len in Kloosterzande onder één dak. Bundeling van onderwijs en ande re faciliteiten in de kernen, in zoge naamde brede scholen, is volgens Van Driessche onvermijdelijk om daar de leefbaarheid op peil te hou den. MIDDELBURG - Wielrenner Wouter Weylandt had iets met Middel burg, zo viel op te maken uit de woorden van zijn vader Eric. Giste ren werd op de Dam in Middel burg een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van de vorig jaar op 26-jarige leeftijd verongelukte cou reur. Zijn familie was overgeko men uit Gent: zijn vader en moe der, zijn zus Elke, zijn vriendin An-Sophie en zijn dochtertje Ali- zée, die bijna zes maanden na zijn dodelijke val geboren werd. „We kwamen geregeld op donder dag naar de markt in Middelburg. Het ligt op maar een boogscheut van Gent. En we gingen met de kinderen naar Miniatuur Walche ren." In Middelburg reed Wey landt ook zijn eerste koers als pro fessional: de Delta Tour. En hij be haalde er zijn grootste overwin ning: op 10 mei 2010 ging hij als eerste over de finish in de derde etappe van de Giro d'Italia. Een jaar later, wederom in de d'erde etappe op 9 mei 2011, kwam hij ten val en overleed hij op de Passo del Bocco. Giro-directeur Mauro Vegni was gisteren bij de onthul ling aanwezig. „De Giro zal Wou ter altijd blijven herinneren. Dat is een plicht", aldus Vegni, die geë motioneerd was door de onthul- ling. Het mosselzaad wordt van de perce len gehaald voor transport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54