27 irandenbarg vertrekt ^0 scouts naar bij Zeeuwse Bibliotheek en Kapeiie Sportvissers testeij alteroiatieven visiood Lage prijzen: veel fruit zit nog in koelcellen Herstelplan palingstand gaat laatste seizoen in PAAS ACTIE! 24 deelnemers in Piet Vogelaar museumweekeind .als je dinsdag 3 april 2012 een rnmsd m grootse PeTm kamer Weihoek 14, 4416PX Kruiningen www.detuin-kamer.nl Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op: www.detuin-kamer.nl n n Ellewoutsdijk MIDDELBURG - Directeur Ton Bran- denbarg verlaat op 1 augustus de Zeeuwse Bibliotheek. Hij heeft de bibliotheek ruim zes jaar geleid en gaat nu met pensioen. Brandenbarg (1948) begon in maart 2006 bij de Zeeuwse Biblio theek. Voordien was hij directeur van het Residentie Orkest in Den Haag. Eerder was hij onder meer secretaris van de landelijke Raad voor Cultuur en directeur van mu seum Meermanno-Westreenia- num in Den Haag. Momenteel bevindt de Zeeuwse Bibliotheek zich in een proces van veranderingen en vernieuwingen, met onder meer een nauwe sa menwerking en gezamenlijke huis vesting met Scoop. Brandenbarg heeft toegezegd de eerste fase van dat proces af te ronden. Hij wil na zijn vertrek op verschil lende terreinen op cultureel en we tenschappelijk gebied - in en bui ten Zeeland - actief blijven. Bran denbarg is op dit moment onder meer voorzitter van de Raad voor de Cultuur Zeeland. De raad van toezicht van de Zeeuwse Bibliotheek heeft de pro cedure voor zijn opvolging inmid dels in gang gezet. Het streven is eind juni een nieuwe directeur te benoemen, zodat deze in augustus direct aan de slag kan. KAPELLE - Kapelle en Ellewoutsdijk staan dit weekeinde bij 150 scouts centraal. Ze zijn daar in het kader van de zogenaamde HIT 2012. Dat is een landelijk evenement van Scouting Nederland. Het staat voor Hikes, Interessekampen en Trappersexpedities, en wordt ieder jaar op verschillende plekken in Nederland gehouden in het Paas weekend. In Zeeland wordt het Fort Ellewoutsdijk veroverd. Letter lijk klimmen ze vanaf het water te gen de dikke muur op. Daarnaast staat het paasontbijt in Slot Mael- stede op het programma. Het eve nement is ook geopend voor jon- deren die geen scout zijn. Gooi zelf uw korting Bij aankoop van al onze producten door Frank Balkenende MIDDELBURG - Alternatief visiood kan verontreiniging van watermi lieus voorkomen. Donderdag be gint een proef van de provincie, Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen, verenigd in het Regio team Zuiver Zeeuws Water. Hengelaars kunnen in plaats van lood ook andere, milieuvriendelij ke gewichtjes gebruiken. Die be staan uit een mix van gietijzer en zand én staalpoeder en kunsthars. Ook zijn er stenen 'loodjes'. Don derdag kunnen sportvissers ze zelf testen tijdens een vaartocht op de Oosterschelde. Lood wordt ge bruikt als werplood of om dob bers en vislijnen uit te lijnen. Jaar lijks belandt 200 tot 550 ton vis iood in het water. Het kan op den duur een risico vormen voor plan ten en dieren. Lood is een zwaar metaal dat zich ophoopt in de wa terbodem en de voedselketen. Als er te veel lood in het water zit, kan dat de bloedhuishouding van die ren en de stofwisseling van plan ten verstoren. De EU heeft lood aangewezen als risicostof. Lidsta ten dienen maatregelen te treffen. door Frank Balkenende KRABBENDIJKE - Door de lage prij zen liggen bij Zeeuwse fruittelers nog behoorlijk wat appels en pe ren in de koelcellen. De prijzen schommelen tussen 20 en 45 cent per kilo, afhankelijk van de kwaliteit en het formaat. Vaak moet de teler genoegen ne men met 25 tot 30 cent per kilo. „Daar kan de schoorsteen niet van roken. Bij ons ligt 40 procent van de oogst nog in de koelcel", zegt Theo Vogeljar van Vogelaar Fruit- cultures en Vogelaar Fruvo in Krab- bendijke. De oogst van 2011 was groot, maar door het grote aanbod en concur rentie uit onder meer Oost-Euro pa zijn de prijzen belabberd. „De ze prijzen dekken niets eens je koelkosten." De Zeeuwse fruittelers hebben vooral last van de grote productie in Polen. Vogelaar: „Fiet voormali ge Oostblok was eerst een afzet markt, maar inmiddels zijn in Po len met EU-geld moderne kweek en verwerkingsbedrijven opgezet. Alleen naar Rusland exporteren we nog." Vogelaar hoopt dat dit jaar de prij zen aantrekken. Hij acht dat moge lijk omdat een kleinere oogst dan in 2011 wordt verwacht. Voorzitter Jaap Geleijnse van de landelijke Combina tie Beroepsvissers zegt het nog maar eens klip en klaar: „Dit is absoluut belangrijk! Het gaat niet goed met de paling. Er komt gewoon te weinig glasaal voor de kust en wat hier raakt, heeft alle mogelijke moeite om over onze dij ken of langs de gemalen te komen. En omgekeerd staat de schieraal ook voor die barrières." Hij grijpt terug naar betere tijden. „Pakweg 50 jaar geleden zag het bij Kornwerderzand rond deze tijd wit van de glasaal die het IJssel- Wim de Ridder laat de glasaal in het water glijden. foto's Marcelle Davidse meer kwam opzwemmen. In Zee land was dat iets minder, maar ze kwamen!" De palingstand heeft te lijden onder natuurlijke vijanden. De mens veroorzaakt vervuiling, bezondigt zich aan ongecontroleer de visserij en bouwt barrières. On dertussen snoept de aalscholver ook een behoorlijk graantje mee. Glasaal wordt op de trek naar Euro pa in Aziatische wateren massaal weggevist voor kwekerijen en in Spanje geldt de jonge vis zelf als lekkernij. De populatie krijgt dus. de kans niet meer om zich uit te breiden. Onder coördinatie van het Pro ductschap Vis is in 2010 een her stelplan opgesteld. De overheid heeft 1,5 miljoen euro gereserveerd voor het uit- en overzetten van de schier- en glasaal. De regeling loopt dit jaar af Dat geldt ook voor het vangstverbod van paling van september tot en met novem ber, de maanden waarin de trek van de geslachtsrijpe paling be gint. Het is de tweede keer dat in het Veerse Meer massaal glasaal werd uitgezet Geleijnse benadrukt het belang van een internationale aanpak. Het Nederlandse project wordt medegefinancieerd uit het De visrechten voor het Veerse Meer zijn gegund aan twee bedrijven. Europese Visserijfonds. MIDDELBURG - In Zeeland doen op 14 en 15 april 24 musea, die lid zijn van de vereniging Zeeuwse musea, mee aan het museumweekeinde. Ze zijn dan gratis of met korting geopend en zullen het publiek ook wat extra's presenteren. Er zijn ook musea die extra activiteiten houden. In heel het land doen vijf honderd musea mee aan het Natio naal Museumweekeinde. Het is voor de 31e keer dat dit weekeinde gehouden wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51