De zuid-noordlijn is drie weken lang open 221 zeeland Hoogste punt nieuwe huizen Karnemelksvaart OM wil werkstraf voor 'betasten' op boulevard Aantal overnachtingen noodopvang in Zierikzee in 2011 licht gedaald Inbraak Cruyff Court regiofinale in Vlissingen dinsdag 3 april 2012 -gangenmenu Restaurant De Eetkamer Wagenaarscraat 13-15 Middelburg mift.KRRK7fi www. eetkame rmiddelburg. nl iifiVfiWinaiWiMfvwkaTnr ZIERIKZEE - Bij een bedrijf aan de Industrieweg in Zierikzee is het af gelopen weekend ingebroken. De inbrekers zijn binnengekomen door de toegang te forceren. Bij de kraak is een onbekend aantal schoenen meegenomen. De inbraak in het bedrijf vond plaats tussen zaterdag aan het ein de van de middag en maandag ochtend 5.30 uur. VLISSINGEN - De Cruyff Court re- giofinale van het landelijke school- /straatvoetbaltoernooi vindt mor gen plaats op het Cruyff Court in Vlissingen. Het toernooi wordt om 13.45 uur geopend, de wedstrij den beginnen om 14.00 uur. Het toernooi wordt georganiseerd door Vlissingen in beweging. Wet houder Marin de Zwarte zal om 17.15 uur de prijzen uitreiken. In de afgelopen maanden hebben in de gemeenten Vlissingen, Mid delburg, Papendrecht en Roosen daal de stadsfinales plaatsgevon den. De winnaars strijden nu om een plaats in de landelijke finale. De toekomstige bewoners konden alvast een kijkje nemen in hun nieuwe huis aan de Karnemelksvaart. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kieemans ZIERIKZEE - De vlag kan in top en de 'kapfooi' (vroeger het 'pannen- bier') uitgereikt. De tien stadswo ningen in aanbouw aan de Karne melksvaart in Zierikzee hebben het hoogste punt bereikt. Huurders voor de nieuwe wonin gen van woningbouwvereniging Zeeuwland zijn er al. De 4 grote en zes kleine stadswoningen wor den verhuurd aan 'oude' huurders van de gesloopte woningen aan de Karnemelksvaart én bewoners uit de wijk Plan Buijse. In die na-oor- logswijk wordt volgend jaar begon nen met de herontwikkeling van 144 woningen. De Karnemelks vaart dankt zijn naam aan de vaart die door de boeren uit de buurt werd gebruikt om hun producten met platte schuitjes naar het toen malig marktplein - nu parkeerter rein - te brengen. De Karnemelks vaart werd in 1918 gedempt ten gunste van woningbouw. Het na burige kasteel Gravenhof werd ge sloopt. „We staan op historische grond", aldus Antoine de Ceuster, directeur van woningbouwvereni ging Zeeuwland. De nieuwe huurders krijgen de sleutels van hun woning naar ver wachting aan het einde van de zo mer. De komende drie weken vindt tussen de Oosterschelde en Waddenzee het transport van mosselzaad plaats. Een unicum voor de mosselsector, die daar door het zaad in de beste kweekomstandigheden kan la ten groeien tot consumptiemos sel. Om te voorkomen dat vreemde en ongewenste soor ten mee worden genomen, is de controle streng. door Lilian Dominicus Als opziener Harry Heidekamp de Nieu we Haven van Zierik zee over wandelt, is er even paniek. De mosselschepen die hij moet inspec teren zijn vertrokken, zónder zijn toestemming. Direct hangt hij aan de telefoon. „Je was te laat", is het verwijt. „Ja," beaamt Heidekamp adrem, „360 tellen om precies te zijn." Het is zes minuten over half zeven in de ochtend en hij heeft de eerste in specties, in Bruinisse, al achter de rug. Heidekamp springt op het be- heersvaartuig Regulus van Rijks waterstaat en laat het gelijk het ka naal invaren om de enigszins onge durige mosselvissers in halen. Met een grap en een kwinkslag lost 'ie het op met de mannen aan boord van de Johannes Cornelis/ZZ3 en de Vier Ge- broeders/ZZio, om daarna te con stateren dat de ruimen volgens de voorwaarden die het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (EL&I) aan de vergunning heeft gesteld inder daad helemaal leeg zijn. „Het is ook een inspectie die niet zoveel voorstelt, een kind van ze ven kan het doen. Maar het moet wel. Als we dit niet zouden doen, zouden ze bij wijze van spreken 's nachts het ruim kunnen volladen met 'foute mosselen' en dan naar de percelen gaan om vanuit daar naar de Waddenzee te varen." Het is een spannende dag voor de mosselvissers, want als ze langs de route iets verprutsen, lopen ze in komsten mis. Het lege ruim is pas de eerste voorwaarde waaraan ze moeten voldoen. „Vanaf het mo ment dat ze door mij geïnspec teerd zijn, mogen ze niet meer aan land. Als er aan boord iemand ziek of gewond is, en medische assisten tie nodig heeft, moeten ze dat via ons melden. Door middel van de blackbox aan boord houden we in de gaten waar ze zijn. En we in specteren op het water." De percelen op de Oosterschelde zijn diverse malen bemonsterd om er zeker van te zijn dat er geen on gewenste soorten op te vinden zijn. In de afgelopen twee jaar is vanuit de sector gewerkt aan het minimaliseren van de ecologische risico's die een mosseltransport van de Oosterschelde naar de Wad denzee met zich mee kunnen brengen. Een lading mosselen waarin onge wenste soorten zitten, zou schade lijk kunnen zijn voor de natuur waarden in de Waddenzee. Daar zijn met name de natuurorganisa ties zeer bevreesd voor. Faunabe scherming diende nog een ziens wijze in tegen de door het ministe rie van EL8d afgegeven vergun ning. Die is wel gewogen, maar maar de argumenten waren vol gens een woordvoerder van het mi nisterie niet doorslaggevend om 'Het is ook een inspectie die niet zoveel voorstelt, een kind van zeven kan het. Maar het moet wel.' het transport af te blazen. „Nadat ze de Krammersluizen zijn gepas seerd, worden de partijen mosse len behandeld met zoet water. Een maal op de IJsselmeer doen ze dat nog een keer. „Zo sterven onge wenste organismen als zeesterren af en de mossel sluit gewoon zijn schelp", legt Heidekamp uit. De-route gaat binnendoor, en niet over de Noordzee, waardoor de mosselvissers extra land onderweg zijn. „Bij de Afsluitdijk staan we tenschappers klaar om de partijen nog een keer te bemonsteren om er absoluut zeker van te zijn dat er geen ongewenste soorten tussen zitten." Als extra zekerheidsmaatre gel worden de transporten vroeg in het seizoen uitgevoerd, zodat de watertemperatuur nog laag is. zie ook video op www.pzc.nl/video Honderd transporten Zo'n 42 kwekers zullen van 2 tot en met 19 april ongeveer honderd transporten uitvoeren. Het gaat om zaad dat is geoogst door middel van zogenaamde mos- selzaad-invanginstallaties (MZI's). De toepassing van deze techniek is afgesproken in het convenant uit 2008, als alternatief voor de tradi tionele bodemvisserij. Het bevat verduürzamingafspra- ken voor de Waddenzee. Er zal dit jaar ook onderzoek wor den gedaan naar het transport van grotere mosselen. Door de transporten kan naar ver wachting in 2013 ook een volgen de stap in de verduurzaming van de mosselsector worden gezet Dat betekent dat voortaan geen 20 procent, maar 40 procent van de mosselproductie uit alternatieve teeltmethoden zal bestaan. door Emile Calon MIDDELBURG - Een 68-jarige Mid delburger weet zeker dat er niets ernstigs is gebeurd tijdens een au torit over de boulevards van Vlis singen en door het havengebied van Vlissingen-Oost. Zijn negen tienjarige passagier uit Goes was al lang niet op de boulevards geweest en uit enthousiasme zou hij haar een aantal malen op haar boven been hebben geslagen en ge streeld. Maar hij weet 'absoluut ze ker' dat hij niet in de buurt van haar kruis is geweest, zo zei hij gis teren tegen de leden van de Mid delburgse rechtbank Volgens het Goese meisje heeft hij haar onzedelijk betast, zo zei offi cier van justitie W. Suijkerbuijk. Ook zou de man tijdens die auto? rit seksueel getinte vragen hebben gesteld. Suijkerbuijk eiste een werkstraf van 90 uur tegen hem. Raadsman E. Smit vroeg om inte grale vrijspraak. Hij erkende dat zijn cliënt niet handig had geope reerd. „Wat hij deed, het aanraken van haar bovenbeen, was onbeta melijk maar het was geen on tucht", zei hij. Hij wees erop dat de jonge vrouw tijdens de verho ren door de politie steeds zwaarde re beschuldigingen heeft geuit te gen zijn cliënt. Uitspraak 16 april. door Piet Kieemans ZIERIKZEE - De noodopvang van Stichting Noodopvang Schou- wen-Duiveland heeft in 2011 in to taal 46 nachten onderdak gebo den. Dat is acht nachten minder dan in 2010. De cijfers zijn niet helemaal repre sentatief Normaal gesproken kun nen mensen maximaal drie nach ten in de noodopvang verblijven. In mei 2011 echter klopte een ge zin - vader, moeder en kind - met huisvestingsproblemen aan bij het Leger des Heils. Het gezin bleef to taal 10 nachten in de noodopvang, waarna het maatschappelijk werk de zorg over vader, moeder en kind overnam. Verder werd de noodopvang vijf keer geconfron teerd met mensen die uit huis ge zet waren en geen dak meer boven het hoofd hadden. De meeste ble ven één nachtje in de noodop vang. Een moeder met twee kinde ren kwam naar de noodopvang na dat zij uit huis gezet was, maar ze kon uiteindelijk terecht bij een vriendin. Een dakloos geworden stel kon terecht bij kennissen. Vier keer dreven relatieproblemen mensen richting noodopvang. Een man bleef één nachtje en ging toen naar een ex-partner. Een vrouw die in een relatiecrisis was beland bleef drie nachten in de noodopvang en vond vervolgens onderdak in een caravan. Een an dere vrouw met relatieproblemen vond onderdak bij een vriendin. Een echtpaar klopte zelf bij de noodopvang aan. Het stel was op zoek naar werk en bleef één nacht je slapen in de noodopvang. De volgende dag vertrok het stel rich ting Roemenië. Het bestand van gastvrouwen en gastheren bestaat momenteel uit 4 heren en 3 da mes. Voor wat betreft de gastvrou wen is dat aan de krappe kant. Re gel is dat bij opvang van een vrou welijke gast een vrouw de rol van gastvrouw vervult. Het mosselzaad wordt van de perce len gehaald voor transport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46