600 In Zeeland eerder tekort aan mbo ers' 3 Steeds meer Zeeuwen moeten beroep doen op schuldsanering Ik heb gekozen wat ik het leukste vond commentaar Pretopleidingen Fossielen zoeke in Het Zwin ',/ml"a?'il i|Occasiondagen! dinsdag 3 april 2012 Het mbo telt landelijk gezien circa zeshonderd verschillende opleidin gen en een half miljoen leerlingen. 'Ik ben er gelukkig van geworden. Met een mbo- opleiding zit je altijd goed." Stephanie Oerlemans doet de opleiding dierverzorging Het aantal 'pretstudies' in het mbo moet omlaag, vindt minister Mar ja van Bijsterveldt van Onderwijs. Ze wil studenten zo meer kans op werk bieden. door Cornelleke Blok en Matthanja Schipper Dierverzorging is zo'n studie: leuk om te doen, maar weinig kans op een baan. Minister Van Bijster veldt vindt dat studenten minder de mogelijkheid moeten krijgen om een opleiding te volgen in een richting waar nauwelijks werk in te vinden is. Deze opleidingen worden nu op te veel plekken aan geboden. De minister wil daarom een licentiesysteem invoeren. Mbo's moeten onderling overleg gen welke opleidingen geschrapt kunnen worden en welke ze juist willen invoeren. Zo moet het aan tal behaalde diploma's straks beter aansluiten op de arbeidsmarkt. Jeroen van Drie, directeur van het Edudelta College in Goes, geeft toe: „De banen voor studenten dierverzorging liggen niet voor het oprapen." Maar volgens hem is het probleem dat de minister schetst, vooral een 'Randstadprobleem'. „In Zeeland gaat het om kleine aantallen. Wij leveren per jaar 6 a 7 studenten dierverzorging af." De meeste studenten komen boven dien wel aan werk, weet hij. „Als je goed in je vak bent, dan vind je wel een plek. Eén van onze studen ten is nu dolfijnentrainer in Cana Bk zorg er wel voor dat het goed komt da. Hij wist wat-ie wilde. Zijn stu die was een opstapje. Er zijn ook studenten die een eigen trimsalon of een hondenuitlaatservice begin nen. Een groot deel van de oplei ding bestaat uit ondernemersvaar digheden: als studenten niet in de dierverzorging terechtkomen, dan kunnen ze ergens anders wel aan de gang. Of je een lingeriezaak of een dierenspeciaalzaak runt, dat maakt weinig uit. Onze leerlingen zijn goed opgeleid en zijn een stap verder in het leven." Het is een goede zaak dat er scher per gekeken wordt naar kansen op de arbeidsmarkt voor mbo'ers, vindt Hennie van Meerkerk, direc teur van het gefuseerde Zeeuwse -ROC. „Mbo-scholen konden lange tijd allerlei opleidingen beginnen: vroeger waren er bijvoorbeeld maar vijf Cios-opleidingen in het land. Nu heeft iedereen een studie sport en bewegen." Toch komen bijna alle Zeeuwse ROC-studenten aan een baan, be weert Van Meerkerk. „Cios'ers kunnen tegenwoordig ook terecht in de naschoolse opvang, verpleeg kunde en psychiatrie. Zeventig procent van de leerlingen komt bo vendien van buiten de provincie." Daarnaast worden er afspraken ge maakt met werkgevers. „In de kin deropvang laten we niet meer leer lingen toe als de branche kan op vangen." Ook Van Meerkerk denkt dat het probleem vooral in de Randstad speelt. „Zeeland is een krimpregio. Er is hier meer een te kort aan mbo'ers dan een over schot. De vraag is*meer hoe we ge noeg mbo-studenten opleiden voor alle banen die er zijn." Bekijk de video op www.pzc.nl/video Zie ook www.kansopwerk.nl Naam: Cynthia Rotte Leeftijd: 17 jaar Opleiding: schoonheidsspecialist Waarom heb je voor deze opleiding gekozen? „Mijn passie ligt hier. Ik wil de dit altijd al doen en ik heb nooit ergens anders naar gekeken." Heb je re kening gehouden met de toekomst? „Nee, want dit is wat ik wilde. Ik denk dat het wel moet lukken om een baan te vinden. Ik ben heel enthousiast, dus ik zorg er wel voor." Wat wil je na je opleiding gaan doen? „Ik wil hier na graag hbo huidtherapie gaan doen. Het is niet noodzakelijk, maar een vervolgopleiding of cursussen vergroten je kansen op de arbeidsmarkt." Vind je dat je goed gekozen hebt? „Ja, ik heb nergens spijt van. Ik vind het zo leuk dat een andere opleiding gewoon geen optie is." foto Willem Mieras Naam: Laura Jansen Leeftijd: 18 jaar Opleiding: horeca-ondernemer Waarom heb je voor deze opleiding gekozen? „Ik vond van alles leuk, maar ik werk al vijfjaar in een restaurant. Dan doe ik horeca-opleiding maar, dacht ik. Ik vind het leuk om met mensen om te gaan." Heb je reke ning gehouden met de toekomst? „Ik heb niet van te voren bedacht met welke opleiding ik de meeste kans op een baan zou hebben. Ik heb geko zen wat ik het leukste vond. De opleiding die ik nu doe is heel breed. Ik kan altijd nog iets anders doen." Wat wil je na je opleiding gaan doen? „Ik heb geen idee! Ik loop nu stage bij het badhotel in Domburg. Misschien is dat wel wat." Vind je dat je goed gekozen hebt? „Ik heb er nooit spijt van gehad. Ik zou niet weten wat ik anders moest doen." foto Lex de Meester Minister Mar ja van Bijsterveldt van Onderwijs wil de mbo-opleidingen beter afstemmen op de arbeids markt. Een 'pretstudie' als die renverzorger moet plaatsma ken voor een opleiding met een hoge kans op een baan, bijvoor beeld horlogemaker. Het Zeeuwse onderwijs rea geert laconiek. De schoolleidin gen melden dat het aantal exoti sche diploma's hier laag is en dat mbo'ers zelfs met een incou rante opleiding doorgaans goed hun weg vinden. De schoollei dingen hebben weinig kritiek op Van Bijsterveldt. Hier mist iets. Het is prima als jongelui talenten ontwikkelen waar ze later waarschijnlijk geld mee kunnen verdienen. Maar er is meer dan de arbeids markt van Van Bijsterveldt. Jon ge mensen moeten ook hun hart volgen. Als daar op school onvoldoende ruimte voor is omdat de bedrijven regeren, worden ze wellicht wel de idea le werknemers maar niet geluk kig. Dat lijkt Van Bijsterveldt even te vergeten. CADZAND-BAD - Op paaszaterdag houdt Het Zeeuwse Landschap een fossielenworkshop in natuur gebied Het Zwin. Er zal onder be geleiding van een gids gezocht worden naar fossielen en haaien- tanden. De excursie begint met een lezing, aanvang 10.00 uur in strandpaviljoen De Zeemeeuw in Cadzand-Bad. De lezing met excursie kost 3 euro voor volwassenen en 1,50 euro voor kinderen tot 16 jaar. Dona teurs van Het Zeeuwse Landschap zijn gratis. Aanmelden is verplicht. Het Zeeuwse Landschap: telefoon 0113 - 569110 of info@hetzeeuwselandschap.nl. iWÊmmmmssmmam&gmmmm door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het aantal schuld saneringen in Zeeland blijft stij gen. In 2010 sprak de rechter er 261 uit, vorig jaar waren dat er 337. Lan delijk ging het om vijftienduizend schuldsaneringen, 30 procent meer dan in 2010. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2009 noteerde het CBS in Zeeland nog 104 schuldsanerin gen en in 2008, het jaar waarin de crisis begon, 346. Het zijn vooral particulieren die niet meer aan hun financiële ver plichtingen kunnen voldoen. Vo rig jaar zagen 279 Zeeuwen geen andere uitweg meer. Daarnaast raakten 58 ondernemers in de schuldsanering. Overigens is de situatie is Zeeland rooskleurig vergeleken bij andere provincies, want vooral in Fries land en Zuid-Holland steeg het aantal schuldsaneringen. In Fries land met 90 procent tot 746 in 2011. De economische crisis is de hoofd oorzaak. Steeds meer mensen ver liezen hun baan en meer bedrij ven gaan failliet. Tevens kampt een behoorlijke groep mensen langdurig met dubbele woonlasten omdat ze hun huis niet verkocht krijgen, terwijl ze voor de crisis te kenden voor een nieuwbouwwo ning. Door de crisis vertonen pok schuldeisers steeds minder souples se. Ze willen zo snel mogelijk hun geld zien. Bij schuldsanering wordt onder voorwaarden een regeling getrof fen, waarbij iemand onder toe zicht van een bewindvoerder zo veel mogelijk terugbetaalt aan zijn schuldeisers. Na zo'n drie jaar scheldt een rech ter een mogelijke restschuld kwijt. Vorig jaar konden elfduizend schuldsaneringen worden beëin digd. Bijna 80 procent kon weer met een schone lei beginnen. /■Üi>A KAMPEERCEmfiUM* iM'-Wk MECHIELSEN WmP G A S V U L Gildeweg 35, Vlissingen T 0118-44 01 00 www.kampeercentrummechlelsen.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3