'Markt Hulst kan deels autovrij' Organisator reünie Een lach en een traan op reünie van Philips 14 Zeeuws-Vlaamse rocktrio SIOS breekt door met finaleplek Regioruis Huizenroute is trekpleister almanak Contact maandag 2 april 2012 door Henk Boot HULST - De Grote Markt in Hulst lijkt minder een parkeerplaats en juist meer ontmoetingsplek te wor den. De Wijkraad Hulst Binnen stad en voorzitter Ed Peerbolte van de vereniging Ondernemers Hulst Vestingstad zijn het daar over in beginsel eens. De ongeveer tachtig auto's op de Grote Markt zijn voor hen een sta-in-de-weg. Ze willen meer acti viteiten op het plein voor het stad huis. „Met extra zitplaatsen en een kiosk", aldus bestuurslid Carlo de Waal namens de Wijkraad. „We hebben genoeg muziekgezel schappen in Hulst die van zo'n kiosk gebruik kunnen maken. En je ziet aan zo'n dag van de scou ting vorig weekend hoe gezellig het dan op de Markt is." Ook Peerbolte pleit voor meer eve nementen op het marktplein. „Het is per slot van rekening het brandpunt van de stad, dat moe ten we beter benutten". Auto's die nu nog op de Markt staan, kunnen dan volgens De Waal van de Wijkraad tegen beta ling op de Bolwerken gestald wor den. Hij wijst erop dat op zijn minst een deel van de Grote Markt permanent autovrij moet worden. Peerbolte zegt dat zijn ver eniging werkt aan een notitie over het verkeren en parkeren in de bin nenstad. „Maar ik stel me voor dat we een deel van de Markt autovrij maken, dat we de overblijvende parkeer ruimte daar op primetime kort en duur maken en dat we elders par keerplaatsen in de binnenstad ma ken - bijvoorbeeld op alle Bolwer ken - waar je langer en goedkoper kunt parkeren dan in het hart van de stad." Verkeerswethouder Clem de Kra ker wil eerst weten welke functie de Markt moet krijgen. „Als het project Bierkaai klaar is, kijken we opnieuw naar de verkeerscirculatie in de binnenstad. Daar hoort het parkeerbeleid ook bij. De stad bin nen de wallen moeten we bereik baar en levendig houden. We heb ben nu al twee of drie dagen per week markten op de Grote Markt", aldus De Kraker. Hem zijn geen initiatieven bekend van horecaexploitanten die extra terrassen op de Grote Markt wil len. „Er zijn kort geleden nog extra terrassen bij gekomen. En we moe ten niet vergeten: een leeg plein is ook niet alles. Kijk bijvoorbeeld naar de Markt in Terneuzen. Die vind ik niet zo geslaagd". „Kijk eens om u heen. Al die mensen hier hebben een Philipsverleden. Maar ze voelen zich toch vooral aan elkaar verwant En het is hen bevallen. De laatste bezoekers moesten we bijna naar buiten jagen, dat zegt wel veel." Zo'n honderd (oud-)medewer- kers van Philips Terneuzen be zochten zaterdag de personeels- reünie. Niet in het huidige be drijfsgebouw, maar in de Brouw- zaele, een eind verderop aan de Mr. F.J. Haarmanweg in de Schel- destad. door Henk Boot Het Philipsgevoel? Daar hoeft Johan de Wispe- laere (64) uit Sint-Kruis niet lang over na te den ken. „Het was altijd onze fabriek." Met de nadruk op onze. En dat ge voel is door de jaren heen geble ven. „Kijk maar om je heen hier. Al die mensen hebben een Philips verleden. Maar ze voelen zich voor al aan elkaar verwant". Daarmee is ook verklaard waarom De Wispelaere samen met zijn voormalige afdelingssecretaresse Sonja Haes uit Zelzate deze reünie heeft opgezet. „We merkten dat oud-medewerkers elkaar graag weer eens wilden zien. Vanuit Eindhoven, Dordrecht en Roosen daal zijn ze hierheen gekomen." Van de 250 aangeschreven man nen en vrouwen, antwoordden er bijna honderd positief. Ze hebben elkaar veel te vertellen. Omdat ze tientallen jaren dezelfde werkvloer deelden en dezelfde mi sère deelden vanwege de diverse re organisaties. In de gloriejaren, de jaren tachtig, werkten er bij Philips Terneuzen zo'n 1250 mensen. „Toen ik hier in 1974 begon maakten we lampjes met de kortste levensduur: hoog uit een paar milliseconden. De fo- toflitsblokjes". De Wispelaere wijst op een tafel vol flitsblokjes, starters voor tl-lam- pen en vele soorten spaarlampen, het succesnummer van Philips Ter neuzen. „Onze oerspaarlamp, die we vanwege de vorm de jampot noemden, ging wel 35 jaar mee", zegt Karei Martinet (61) uit Hei- 'We merkten dat veel oud-medewerkers van Philips Terneuzen elkaar nog eens wilden zien.' kant. Hij tekent voor de uitgestal de verzameling. Al heeft ie her en der bij oud-collega's leentjebuur gespeeld. Martinet werkte 32 jaar voor zijn baas in Terneuzen. Tot 2000. „Toen hier het licht letterlijk uit ging", zegt hij. Daarna werkte hij tien jaar in Roosendaal. Tot ie twee jaar geleden mocht vertrek ken met een regeling. „Vroeger kwam er iets nieuws voor in de plaats als een productielijn stopte. Nu sluit een fabriek." Sjaan Hamelink-Kooiman (64) uit Zuiddorpe maakte nog mee dat Philips Lighting in 1961 naar Ter neuzen kwam. Ze ging er zelf in '63 werken. Net als haar vader, een uitgerangeerde Philpsman uit Dordt, en haar latere echtgenoot. „Ik zat in het begin op de loonad ministratie. 's Maandags werden de Belgen ingeschreven die in ca fés waren geworven. Dat vond ik altijd spannend." In 1976 werd ze zwanger en moest ze stoppen met werken. „Dat was normaal in die tijd." Maar ze is wel op de reünie. Met een aantal oudgedienden uit Dordt. „Blijft leuk, ook al werken we geen van allen nog bij Philips." TERNEUZEN - De vastgoedsector in Zeeuws-Vlaanderen had hoog ingezet op de Open Huizenroute. Niet één, maar twee dagen stond dit weekend al les in het teken van huizen zoeken en verkopen. Zo'n vijftienhonderd huis eigenaren wachten met smart op een koper. Vooral in de prijsklasse tot 2,5 ton is het dringen. Ongeveer tweederde van de te koop staande woningen valt in die categorie. Daarom roeren makelaars, fiscalisten, hypotheekver schaffers, notarissen, verhuizers en bouwbedrijven sinds kort massaal de trom in Vlaanderen. De huizen hier zijn stukken goedkoper dan daar en je krijgt meer huis voor die prijs, zo beloven ze in hun campagne. Nu al zijn Vlamingen erg actief als koper. Maar dat mogen er best meer worden, vin den ook de huiseigenaren. Die hebben soms al anderhalf jaar een bordje met 'te koop' in hun voortuin staan. In SnowBase in Terneuzen stonden dit weekend infostandjes voor elke geïnteresseerde in bestaande of nieuwe koopwoningen. Het was er druk. foto Peter Nicolai Johan de Wispelaere (64) uit Sint-Kruis: „We noemden het altijd onze fabriek. We zeiden ook nooit dat we bij Philips Lighting werkten." Karei Martinet (61) uit Heikant: „Van flitslamp naar spaarlamp naar ledlamp. Als er nu een productielijn stopt, stopt ook de fabriek." Sjaan Hamelink (64) uit Zuiddorpe: „Op maandag werden de nieuwe medewerkers ingeschreven die ze in Belgische cafés hadden geworven." bhhhhsh Tip? redactie@pzc.nl Het was een opmerkelijk mailtje van die basisschool in Vlissingen aan alle ouders. 'Wie had per ongeluk een au toradio achtergelaten in een tas vol lege eierdozen, wc-rollen en ander knutselmateriaal?' De eigenaar kon zich melden bij de directie. Hoe kan je zoiets nou vergeten, vroeg menig ouder zich af. Zo'n auto radio mis je toch? Na een week maakte de eigenaar zich bekend. Het was een opa die net een nieuwe ra dio had gekocht. Hij wilde de oude aan school schenken. Konden de kin deren met een beetje fantasie fijn spe len dat ze via die radio contact maakten met André Kuipers. Jetwat gegeneerd gaf hij toe dat hij beter eerst even zelf contact had kunnen leggen, met school ZIERIKZEE - Drie jongens uit Zeeuws-Vlaanderen lieten tijdens Regioruis in het Zierikzeese pop centrum Brogum horen dat muzi kale groei snel kan gaan. Met hun rocktrio SIOS kwamen ze na een jaar terug bij het Schouwse. podium en verbaasden de jury over de stappen die de band heeft gezet in een jaar tijd. „Het beginners-elan hebben ze achter zich gelaten en er staat nu een solide band die weet wat ze wil. Ook de oude nummers kre gen meer diepgang. En een eigen stijl met meerdere muzikale lagen tekent zich duidelijk af', luidde het oordeel van de jury. Met muziek die invloeden ver raadt van The Cure, U2 en hier en daar Muse bouwden Quentin de Buck (bass), Bas Spuesens (drums) en Stephan van de Lans (zang en gitaar) vrijdag een span nende set op. Goed voor een finaleplaats bij Re gioruis dus. De tweede op rij na dat ze een maand eerder bij het Walcherse Hooi!Koorts ook al de finale wisten te bereiken. SIOS deed vorig jaar mee aan Pop- Sport. Jonge bands sleutelen daar aan hun carrière met coaching en workshops. Ze kwamen in dat eer ste jaar nooit verder dan een twee de plaats en commentaren die de nadruk legden op 'doorgaan' en 'beloftevol'. Dat 'doorgaan' betaalt zich dus dit jaar uit. Het laatste seizoen van PopSport leverde Back-Up als winnaar. Die band vertegenwoordigt Zeeland bij de landelijke finale in mei in De Mezz in Breda. Bij Regioruis moesten ze vrijdag genoegen ne men met de publieksprijs. De jury prees de muzikaliteit in de band en het vermogen om opgewekte pakkende rocksongs te schrijven. Overigens liet de jury weten dat ook Remote World en The Shards hard op weg zijn een opvallende rol in de toekomstige Zeeuwse pop te spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74