Koninklijk Kunst en Eer op nieuwe muziekwegen 141 zeeland Driehoek in zwaar weer Belgische vissers door Gebouw De het oog van de naald Happy few maandag 2 aprjl 2012 Kunst en Eer is opgericht in 1830, toen de schutterijmuziekkorpsen uit Zierik- zee waren verdwenen. Aanvankelijk was Kunst en Eer bedoeld voor de 'happy few', maar later mocht ook het 'gewone volk' genieten van de muziek van de Zierikzeese harmonieHet harmonieorkest repeteert iedere woensdagavond van kwart voor acht tot tien uur in 'gebouw de Harmonie' in Zierikzee. In 1953 - ten tijde van de watersnoodramp - kreeg Kunst en Eer het predi kaat 'Koninklijk'toen de Zierikzeese harmonie het Wilhelmus speelde vanaf een kotter bij de dijksluiting bij Ouwerkerk. door Piet Kleemans Het was anders dan an ders. En dat moet ook, vindt dirigent van Koninklijke Har monie Kunst en Eer Cathy Kotoun. Het Zierikzeese mu ziekgezelschap verzorgde zaterdag de jaaruitvoering, samen met on der anderen een rockgroep, twee rappers, een zangeres en een saxo fonist. Verrassend en verfrissend. Kotoun komt er eerlijk voor uit; niet alle muzikanten waren gechar meerd van het idee voor de jaaruit voering. Ze hield desalniettemin haar poot stijf en gaandeweg groei de bij iedereen het enthousiasme. „Ik wil altijd vernieuwen, bezig zijn met innovatie. Ik wil de mu ziek blijven ontwikkelen", ver klaart Kotoun haar drijfveer om nieuwe muzikale wegen te verken nen met Kunst en Eer. „Ik denk dat het ook nodig is om de jeugd weer bij de blaasmuziek - en daar ligt toch mijn hart - te betrekken." Vorig jaar trad Kunst en Eer sa men op met pianist Cor Bakker. Een chique concert. Kotoun: „En eigenlijk meteen na dat concert ben ik na gaan denken over de vraag hoe ik dat nog zou kunnen overtreffen." Wat volgde was het in kleine crea tieve kring opperen van ideeën, daarmee stoeien, in de prullenbak en er weer uit. En uiteindelijk rol de daar het idee uit om samen 'Kunst en Eer is meer dan alleen muziek op de boot, meer dan alleen muziek op de haven' met jong talent van eigen bodem op te gaan treden. Dat klinkt sim peler dan het is. „Want je kunt wel samen met een rockgroep spel len, maar dan heb je ook speciale arrangementen voor een harmo nie nodig. Dus zijn die er geko men." Kotoun trok de lijn nog ver der door. Zo vroeg ze aan rappers Dzenan en Moechtar om speciaal voor het concert een tekst te schrij ven over talent. „Ik had Dzenan eerder tijdens een flashmol? in Zie rikzee gezien en toen ging het ovèr dromen. Nu moest het over talent gaan." De jaaruitvoering was niet alleen muzikaal maar ook visueel een spektakel. Tijdens het optreden van rappers Dzenan en Moechtar en zangeres Laura binnen, voer den leerlingen van de dansschool van Elly Geelhoed buiten een flashmob uit. Bij de uitvoering van het thema van The Pink Panther door het leerlingenorkest liep er ook daadwerkelijk een roze panter rond in de concerthal. De nog prille percussiegroep gebruik te ook het eigen lichaam met rit misch handgeklap en voetenge stamp bij de muziek. Anne Roth danste de sterren van de hemel en saxofonist Mischa van der Wek ken imponeerde met soli. De har monie speelde zowel klassieke blaasmuziek als popclassic Hotel California van The Eagles. Kortom; er was voor elk wat wils. En het publiek klapte mee met fif- ties-hit Happy Days, zwaaide met de wave van Dzenan, Moechtar en Laura mee en zong afsluiter Hym ne voor Zeeland (het slotlied van historisch openluchtspel Dijkval) mee. Samen met alle artiesten die samen met Kunst en Eer optraden in de tot concerthal omgetoverde door Piet Kleemans BURGHSIU1S - De bemanning van KNRM-reddingsboten Koopmans- dank en Fred moesten zaterdag morgen in actie komen voor twee Belgen die met een visbootje in problemen waren gekomen bij de Oosterscheldekering. De twee kregen motorpech waar na het stuurloze scheepje door de stroming richting kering werd ge trokken. Door onbekende oorzaak spoelde het visbootje over de vei ligheidslijn heen. Een van de twee opvarenden wist zichzelf in veilig heid te brengen door toen het bootje tegen de kering botste op een schuif te klimmen. Vanaf die veilige plek alarmeerde hij de KN- RM. Zijn vismaat werd met boot en al onder de kering doorgezo gen. Aan de andere kant van de ke ring kwam de man boven water en wist zich vast' te klampen aan een boei. De man werd door de mannen van de KNRM gered. Hij bleek zwaar onderkoeld, maar ver der ongedeerd. De man is per am bulance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. De andere visser bleek ongedeerd. De boot van de onfortuinlijke Belgen is geborgen. De Belgen hebben volgens de KN- RM-woordvoerder veel geluk ge had dat ze het ongeluk hebben overleefd. „Ze zijn door het oog van de naald gekropen." ZIERIKZEE - Gebouw De Driehoek zit in zwaar weer. Onder de vaste huurders van het gebouw is on rust ontstaan vanwege de onzeker heid over de toekomst. Eind mei wordt duidelijkheid verwacht over hoe het verder gaat. Het bestuur van de beherende stichting 'gebouw De Driehoek' is al geruime tijd in onderhandeling met de hypotheekverstrekkende (Rabo)bank om een oplossing te zoeken voor de financiële proble men. De problemen waarin De Driehoek verkeert spelen al jaren, maar zijn in 2011 verergerd. De stichting verhuurde het gebouw voor commerciële doeleinden, ter wijl het uitsluitend een cultu reel-maatschappelijke functie heeft. De zaak werd aan het rollen gebracht door een omwonende die bij de gemeente klaagde over geluidsoverlast, veroorzaakt tij dens evenementen in het gebouw. De gemeente greep daarop in. De mensen van De Driehoek kregen te horen dat feesten en partijen ta boe waren. De gemeente legde het CJV een dwangsom op voor het op commerciële basis verhuren van gebouw De Driehoek. Tot nu toe is het bestuur van De Driehoek er nog niet in geslaagd een permanente oplossing voor het probleem te vinden, maar men is volgens woordvoerder Co Schot absoluut nog niet van plan de handdoek in de ring te gooien. Opgelost zijn de problemen nog niet, moet Schot toegeven. „Nee, er zitten nog wat pijnpunten, maar we geven het zeker nog niet op.". Achter de schermen wordt druk gewerkt aan wat Schot voor lopig nog betitelt als 'plan B', waar in de lijnen voor de toekomst - zo die er is - uitgestippeld worden. Schot is er vast van overtuigd dat aan een gebouw als De Driehoek behoefte bestaat. Llij benadrukt de maatschappelijke functie van De Driehoek. Verenigingen moeten er terecht kunnen om tegen een schappelijke prijs onderdak te vin den voor bijvoorbeeld clubavon den. „Juist geen commercie, maar ruimte voor vrijwilligerswerk." Schot zegt van ganser harte te ho pen dat het gebouw eigendom van het CJV blijft. centrale Pontes-hal. Kotoun: leen muziek op de haven, meer volkskerstzang, meer dan alleen „Kunst en Eer is meer dan alleen dan alleen muziek bij de ijsbaan, muziek bij nieuwjaar. Kunst is nog muziek op de boot, meer dan al- meer dan alleen muziek bij de veel meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46