2 zeeland Hulp bij leven met autisme 270 school ga. Delta zet kinderen in het zonnetje Burgers PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! maandag 2 april 2012 door Wim Hofman Mijn Vlissingse groot vader Zweitze Hof man noemde zich een vrije socialist. Hij was stoker bij de Maatschappij Zeeland, een stoffig baantje, waar bij hij erg vroeg op moest om de ketels op stoom te krijgen en waarbij hij moest sjouwen als een paard. Hij was wel sterk, maar het baantje was slecht betaald, de werktijden waren lang, tot dertig uur. Veel geld kreeg je niet in han den. De kosten voor de maaltijd aan boord werden van het loon af getrokken. En het eten was niet om erover naar huis te schrijven. Als je er iets van zei, kon je op krassen. Hij was van mening dat het geen zin had je aan te sluiten bij een po litieke partij of een vakbond. Vrije en spontane actie werkte volgens hem het beste. In de besturen van die organisa ties zitten toch allemaal burgers, zei hij. En zo gauw er burgers in besturen zitten pakken ze je in. Hij had geen precieze definitie van wat burgers waren, maar hij bedoelde er de mensen mee die el- COIOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: red'actie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnèment opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie Over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00- 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088- 0-139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast' voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maii adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem.aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <nA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan'ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoo nsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. aantal 4- tot 23-jarigen dat bij Emergis in behandeling is voor een autistische stoornis. kaar in besturen benoemden en aan allerlei touwtjes trokken. Hij vond dat de invloed van de bur gers groot was en tot in de vreemdste uithoeken van de sa menleving doorging. Daar had hij wel een voorbeeld van. Hij kweekte jarenlang op zijn bal kon fuchsia's. Hij was daar goed in en vol trots liet hij ons de plan ten zien die vol hingen met rood -paarse klokjes. Hij was van me ning dat het kweken van bellen boompjes een teken van bescha ving was. Hij had ooit meegedaan met een fuchsia-wedstrijd. Mensen lever den planten in en dan was er een jury die er langs liep en de mooi ste planten uitkoos. Helaas voor mijn grootvader bestond de jury uit burgers. Je raadt wel wie er won, zei hij. De vrouw van een ju rylid. Sindsdien had hij niet meer aan dat soort wedstrijden meegedaan. Hij had een afkeer van burgers. Burgers, zei mijn grootvader af en toe zo maar. Hij rilde ervan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het is Autismeweek. Mensen die autisme hebben, vinden com municeren moeilijk. Er zijn grote verschillen. Sommigen kunnen amper contact leggen; bij ande ren merk je er weinig van. Emer gis houdt een symposium over autisme. door Ondine van der Vleuten De kinder- en jeugd- sector van Emergis behandelt zo'n 270 4- tot 23-jarigen met een autistische stoor nis. Het zijn er ongetwijfeld meer, want Zeeland kent ook particulie re praktijken die hulp bieden voor deze groep. 'Tegenwoordig hebben alle kinde ren autisme of adhd', wordt vaak geroepen. GZ-psycholoog Karen Braamse van Emergis wordt een beetje kriegel als ze dat hoort. „In de media wordt vaak het beeld ge schetst dat medici lukraak etiketjes plakken. Terwijl we juist heel zorg vuldig tewerk gaan bij het stellen van een diagnose." De cijfers over het aantal mensen met een autistisme spectrum stoor nis lopen uiteen van 0,2 tot 1 pro cent. Hoe vaak autisme voorkomt, is één van de onderwerpen die aan bod komen tijdens het sympo- Autistische stoornis Bij iemand die autisme heeft, is de manier waarop informatie ver werkt wordt, verstoord. Bij 'klassiek' autisme is er een ach terblijvende ontwikkeling in sociale contacten, het zich kunnen ver plaatsen in anderen, in communica tie, taal en gedragsontwikkeling. PDD-Nos is een variant op het klas siek autisme. Asperger kenmerkt zich door be perkingen in de sociale interacties en een beperkt repertoire aan inte resses en activiteiten. Kijk voor een uitgebreidere om schrijving op www.autisme.nl sium over autisme spectrum stoor nissen Groei!, op 5 april in Goes. Dat is georganiseerd door de ken niskring autisme van de Kinder en Jeugdsector van Emergis, in sa menwerking met het Erasmus Me disch Centrum. Het is de eerste keer dat Emergis zo uitpakt in de Autismeweek. Braamse: „We willen laten zien hoeveel vooruitgang er binnen Emergis geboekt is met behandel programma's voor 4- tot 23-jarigen met autisme. We doen mee aan een groot onderzoek van het Eras mus Medisch Centrum. Ook daar over wordt een lezing gehouden." Autisme kan niet genezen wor den, maar mensen die het hebben kunnen wel geholpen worden. In zicht in de eigen beperkingen en training in het omgaan met die be perkingen kan het leven voor hen zelf en hun omgeving een stuk makkelijker maken. Autisme kan zich op veel verschil lende manieren uiten. Ook het in telligentieniveau kan variëren, van laag tot hoog. Afhankelijk van de mate waarin autisme een beper king oplevert voor het dagelijks le ven, biedt biedt Emergis intensie ve en minder intensieve behande lingen aan. Variërend van ambu lante behandelingen, dagbehande ling (combinatie school en thera pie) of behandeling met opname, www.emergis .nl/autisme Ik draag mijn rugzak dlS 1 k 11931* mm mmmmm MIDDELBURG - Voor de 30 kinderen was 17 maart dé dag van het jaar. Voor energiebedrijf Delta dé reden om voortaan jaarlijks een evene ment voor kinderen met een be perking te organiseren. Tijdens de landelijke vrijwilligers- actie 'NL doet' heeft Delta voor 30 kinderen met een verstandelijke en/of lichamelijke beperking een dag georganiseerd in de studio's van Zeelandnet. Kinderen van 3 tot 18 jaar van een aantal locaties van het Gors - een organisatie die ondersteuning biedt aan mensen met een beperking - werden een dag in het Zonnetje gezet. In de studio's stonden springkussens en de kirfderen konden beleven wat het is om met loeiende sirenes in een brandweerwagen te rijden. Elk kind had een eigen begeleider; een medewerker van Delta. „De kinderen hebben een fantas tische dag gehad", zegt Wilma van Beek van het Gors. „Het is belang rijk dat zoiets gebeurt. Er wordt steeds meer bezuinigd en er is min der tijd voor allerlei extra's. Voor de kinderen is het een dagje uit." Deltamedewerkers willen met de dag iets doen voor mensen die een steuntje nodig hebben, legt Mir jam van Zuilen van Delta uit. „Het is een idee van de medewerkers zelf. Ze stoppen er eigen tijd in. We sponsoren grote evenemen ten, maar willen ook op een ande re manier mensen steunen. Behal ve voor kinderen, willen we bij voorbeeld ook een dag voor eenza me ouderen gaan organiseren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2