Brutt ontketent koude oorlog 29 Voshart handhaaft zich met DeetosSnel Tafeltennissers 47e op WK Europese schaaktitel voor Jakovenko Kunstrijder Chan prolongeert titel Arantxa Rus wint toernooi in Osprey maandag 2 april 2012 door Patrick Delait E9JSDEN - In het perszaaltje waar de topdrie van de Volta Limburg Classic zaterdag zijn verhaal mag doen, wordt de koude oorlog tus sen de voormalige Sovjet-Unie en het Westen nog eens dunnetjes overgedaan. Aan de ene kant van de muur staat Katoesja-renner Pa vel Brutt, winnaar van de Limburg se semi-idasssieker die ondanks de naamsverandering nog lang zal voortleven als d'e Hel van het Mer gelland. Aan de andere kant: de Duitser Simon Geschke (voor het laatst in het shirt van het tot Ar- gos-Shimano omgedoopte Project it4i) en de Oostenrijker Daniel Schorn (NetApp), respectievelijk tweede en derde. De lichaamshouding van de verlie zers is nietsverhullend. De twee keuren de tussen hen in zittende Brutt geen blik waardig. Ze pikken het niet dat de dertigjarige Rus in de laatste twintig kilometer geen meter kopwerk heeft verricht in een kopgroep van vijf, die tot aan de finish een kat-en-muis-spel speelt met het fors uitgedunde pe loton. Wat iedereen voelde aanko men, gebeurt in de laatste kilome ter. Met een demarrage zet de lepe Brutt zijn vier metgezellen te kijk. Waar Antilliaans kampioen Mare de Maar (United HealthCare) en de Belg Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) meteen plooien, ster ven Geschke en Schorn op de kas seien van de Diepstraat in het wiel van de Russische kampioen. Met eenverontwaardigd gebaar richting Brutt laat Schorn meteen na de finish al blijken dat hij laaiend is op de Katoesj a-renner. Op het podium maakt hij het even later nog bonter door Brutt een 'linkebal' te noemen, wielertaal voor profiteur. Geschke kan zijn nederlaag zelfs zo moeilijk verteren dat hij niet komt opdagen voor de huldigings ceremonie. Pas op de persconferen tie duikt hij weer op, met een ge zicht op onweer. „Wie wil winnen, moet ook mee rijden", sist de Duitser. „Toen Brutt ging, heb ik misschien een seconde te lang gewacht, maar ik kan niet zeggen dat ik een grote fout heb gemaakt." Terwijl de geklopten stoom afbla zen, weet Brutt van de prins geen kwaad. De in de buurt van Sint Pe tersburg opgegroeide, maar al ja ren in Italië verblijvende renner hoéft zich nergens voor te scha men. Integendeel. Met een staaltje krachtpatserij, dat in de 'kleine Amstel Gold Race' zel den is vertoond, zette Brutt de 39ste editie naar zijn hand. Al na zeven kilometer begon hij met Va- cansoleil-renner Bert-Jan Linde man en Jasper Hamelink aan een monstervlucht. Terwijl de laatste vroeg moest afha ken, werden Brutt en Lindeman pas' op veertig kilometer van de streep gegrepen. In de nieuwe kop groep van acht renners tekende Brutt wederom present, in tegen stelling tot de Rabobank-ploeg. De bankiersploeg, met sprinters Theo Bos, Michael Matthews en Grae me Brown naar Limburg geko men, verloor op het beslissende moment de controle. Pavel Brutt, winnaar van een Gi ro-etappe in 2008, vond het alle maal best. Waar hij de kracht van daan haalde om na een lange vlucht nog een keer van leer te trekken in de finale? Bijna veront schuldigend zei de winnaar dat hij het ook niet wist. Katoesja-ploegleider Valerio Piva had wel een verklaring: „Pavel heeft weliswaar de hele dag op kop gereden, maar omdat in het peloton niet echt .is gekoerst, had hij in de finale nog reserves. Hij is gewoon een steengoede renner." nooizege sinds november 2009, toen ze won in het Franse Nantes. Rus doet komende week mee aan het sterkbezette WTA-toernooi in Charleston. NIJEVEEN In de laatste speelronde van de Korfbal League heeft DeetosSnel, waarvan Dennis Voshart uit Burgh-Haamstede één van de twee interim-trainers is, zich verzekerd van lijfsbehoud. De Dordtse ploeg speelde zaterdag met 17-17 gelijk bij het al gedegradeerde DOS'46 en eindigde op de veilige achtste plaats. Hiermee slaagde de missie van Vos hart. Die zat samen met Harry Kel derman tijdens de laatste vier duels op de bank en had de op dracht DeetosSnel te behoeden voor degradatie. 'In mijn beleving was het niet erger dan vorig jaar, waar ik gelijk aan toevoeg dat het hier altijd bloednerveus aan toegaat' Raborenner Matti Breschel De renners beklimmen de Kluisberg tijdens de Ronde van Vlaanderen. De toeschouwers staan in grote massa's langs de dranghekken en in het struikge was. foto AP DORTMUND De Nederlandse tafeltennissers zijn bij het wereldkampioenschap voor landenteams in Dortmund op de 47e plaats geëindigd. De mannenploeg versloeg in zijn laatste wedstrijd Venezuela met 3-1. Boris de Vries boekte twee ze ges, het derde punt kwam op naam van Koen Hageraats. „Het maakt mij niet zoveel uit of we 47e of 48e worden", zei De Vries. „Ik ben nog steeds teleurgesteld in het resul taat. Tegen de teams waar we kan sen hadden, lieten we het liggen." PLOVDIV Dmitri Jakovenko is zaterdag in Plo vdiv gehuldigd als de nieuwe Euro pese schaakkampioen. De Russische grootmeester ver sloeg in de beslissende 11e ronde de Fransman Fressinet en bracht zijn eindtotaal op 8 1/2 punten. Na de 42e zet van wit gaf Fressinet zich over. Een legertje van dertien spelers kwam uit op 8. Onder hen Jan Smeets, de beste Nederlander. Hij sloot af met een overtuigende zege op de Oekraïner Anton Korobov. NICE Patrick Chan is in Nice opnieuw wereldkampioen kunstrijden ge worden. De 21-jarige Canadees hield in de vrije kür zijn Japanse concurrenten Daisuke Takahashi, die in 2010 de titel veroverde, en Yuzuru Hanyu achter zich. Chan is de eerste schaatser die tweemaal op rij het goud pakt op het WK, sinds de Zwitser Lambiel in 2006. Op zijn afsluitende optre den viel ditmaal weinig af te din gen. De jury kon Chan in tegenstel ling tot bij de korte kür, niet betrap pen op fouten van importantie. OSPREY Arantxa Rus heeft het ITF-toernooi in de Amerikaanse stad Osprey op haar naam gebracht. De 21-jarige tennisster uit Monster versloeg in haar eerste finale van dit jaar de Kazachstaanse Sesil Ka- ratantsjeva met 6-4 6-1. Het is voor Rus haar eerste toer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29