Nieuwe zakelijkheid in de Ronde van Vlaanderen SPORT 'Langeveld had wel dood kunnen zijn' Tom Boonen wint voorjaarsklassieker voor de derde keer België boven in Omloop van De Braakman 34 MAANDAG 2 april 2012 Weken van de waarheid voorAZ 26 Tom Boonen vertrouwt op zijn sprintbenen in de finale van Vlaanderens Mooiste. foto Yves Logghe/AP In de slotmeters van de 96e Ronde van Vlaanderen ver trouwt Tom Boonen op zijn sterkste wapen, zijn sprint. „Waarom zou ik nog langer de show willen stelen op die hel- linkjes", zegt de 31-jarige Belg tamelijk zakelijk. door Ad Pertijs OUDENAARDE - Zes jaar moest Tom Boonen wachten op eén volgende, derde triomf in de Ronde van Vlaanderen. Toen die er gisteren in de nieuwe fmishplaats Oudenaarde eindelijk kwam, reageerde de volks held van Omega Pharma Quick Step opvallend nuchter op zijn ze ge. „Ik zat er na 2006 vaak dichtbij. Vierde, tweede. Dit is een wieler koers en daarin zit tussen de num mer één en twee vaak niet veel ver schil", zei 'Tommeke', die van geen emotionele verlossing weten. Het paste een beetje bij de nieuwe Ronde van Vlaanderen, die giste ren tussen Brugge en Oudenaarde boven de doopvont werd gehou den. De keuze voor drie zware lus sen in de finale verlamde de koers niet alleen lange tijd, het haalde ook een groot gedeelte van de oude heroïek weg. Alsof je, terwijl het ijs in Friesland overal vijftien centimeter dik is, toch kiest voor een alternatieve Elfstedentocht in Oostenrijk. De 31-jarige Tom Boonen stelde vast dat zijn sterke ploeg niet eens de koers had hoeven maken om in de finale voorop te komen met de Italianen Alessandro Ballan en Fi- lippo Pozzato. Op het 'criterium' over de Kwaremont en de Pater- berg viel alles als vanzelf in de plooi. Zelfs het uitvallen van Fabi an Cancellara, die bij een zware val in de bevoorradingszone na de Koppenberg zijn sleutelbeen brak, was volgens hem van geen invloed geweest op het koersverloop. „Ik wist alleen niet hoe het zou zijn in de finishstraat. Die was immers nieuw", aldus Boonen. Een probleem met zijn ketting of pion zorgde even voor wat onge mak tijdens de laatste beklimming van de Paterberg, maar daarna was Boonen er helemaal klaar voor. Hij knapte het klusje geroutineerd op. „Met de wind op kop wist ik dat het lastig was om alleen weg te rij den", zei hij over het ontsnappings gevaar van de twee Italianen. Zelf gokte hij op de spurt. En terecht. „Dat is mijn meest zekere wapen", aldus Boonen. „Waarom zou ik nog langer de show willen stelen op die hellinkjes. Ik moet gewoon wachten op de spurt." Na jaren van sukkelen is de Belg dit voorjaar wel helemaal terug aan het -front als afmaker van koersen. Niets, maar daar ook niets wijst daarbij op een gevoel van opluch ting. De man die sinds 2006 twee keer werd betrapt op het gebruik van'cocaïne, zet zich bijna recalci trant af tegen'de suggestie dat hij eindelijk weer serieus voor de sport is gaan leven. „Ik ben al die ja ren hard blijven werken. Vorig jaar zelfs veel harder dan nu. Alleen was er steeds die pech. Vorig jaar bleven mijn fietsen bijvoorbeeld maar breken." Hetzelfde met zijn spurt. „Als je niet valt, komt "het vertrouwen van zelf terug. Ik heb er in ieder geval niet speciaal op getraind. Geen pech en overeind blijven, dat veran dert al een hoop." Dit keer reed de pechduivel mee op de schouder van Cancellara. „Heel jammer voor Fabian, maar zo zit het wielerleven nu eenmaal in elkaar", reageerde Boonen op het wegvallen van zijn grootste con current. Zijn reactie op het evenaren van het Vlaanderen:record van Buysse, Magni, Leman en Museeuw was eveneens nuchter. „Ik heb altijd ge zegd dat met een goede winter de records zouden volgen. Dat krijg je als je al een mooie carrière achter de rug heb." Het volgende record? „Parijs-Rou- baix natuurlijk." Oftewel de evena ring van de Vier van Roger De Vlaeminck. Boonen is er al klaar voor.. „Vanavond deze zege nog even vieren en dan denken we al weer aan het volgende." Nieuwe Vlaamse zakelijkheid in een wereld die de Muur van Ge- raardsbergen niet meer nodig heeft. pagina 28/29: Terpstra op zesde plaats beste Nederlander OUDENAARDE - Een toeschouwer deed verschrikt een stap naar ach teren toen het peloton op volle snelheid de stationsstraat in Berchem doorkruiste. In zijn be weging versperde hij onbedoeld de weg voor Sebastian Langeveld, die buiten zijn blikveld op het fietspad terrein probeerde terug te winnen. Een voet van de man raakte het voorwiel van de kop man van GmenEdge, die met een enorme smaic tegen de grond klap te. Langeveld kwam enigszins met de schrik vrij. Aan de val hield de Lissenaar 'slechts' een breuk in zijif linkersleutelbeen over. Hoe wel aan zijn deelname aan de Ron de van Vlaanderen abrupt een eind kwam, slaakte zijn ploeglei der een zucht van verlichting. „We mogen van geluk spreken", vertelde Lorenzo Lapage. „Voor hetzelfde geld had Sebastian dood kunnen zijn." Behalve Langeveld viel nog een kanshebber voor de zege na een crash uit. Fabian Cancellara ging kort na de ravitaillering hard on deruit. De Zwitser, in 2010 win naar van de Ronde, bleef roerloos op het asfalt liggen. Na onderzoek in een ziekenhuis bleek hij een drievoudige breuk in zijn rech- tersleutelbeen te hebben opgelo pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25